בייג'ין לוושינגטון: הסרנו את התמיכה מאסד. עכשיו תורכם לטפל ברוסים. תוצאה מהתקרבות ארה"ב לאיראן

המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מדווחים בלעדית, כי בשורה של שדרים סודיים שהוחלפו בימים האחרונים בין וושינגטון ובייג'ין, הודיעה סין לאמריקנים כי הם מסירים את תמיכתם המוחלטת מהנשיא בשאר אסד, ועתה הם מוכנים להצטרף לפעולות נגדו. בשדר האחרון שהתקבל בוושינגטון במחצית השנייה של שבוע שעבר אמרה ההנהגה הסינית: 'אנחנו (סין), היא לא יותר הבעיה שלכם בכל הנוגע לבשאר אסד'. 'הבעיה שלכם  עכשיו הם הרוסים'.
זו הסיבה מדוע מיד לאחר אישור ההצעה, בשבת 21.4, במועצת הביטחון לשלוח 300 משקיפים או''ם לסוריה, נקט נציג סין באו''ם לי באודונג  Li Baodong, בצעד בלתי רגיל עבור בייג'ין, ומיד לאחר אישור ההצעה הקריא הודעה סינית שנוסחה בלשון תקיפה מאוד הקוראת לכל המדינות לעזור לשליח האו''ם והליגה הערבית לסוריה קופי ענאן, ולא לומר דבר 'אפילו מילה, או לבצע איזה שהיא פעולה' אשר תכשיל את שליחותו. ציטוט המקור: We also call upon the international community to continue its firm support for Mr. Annan's good offices'efforts and consolidate the results having been achieved and we strongly oppose any word and act aimed at creating difficulties for Mr. Annan's good offices.
הנציג הסיני באו''ם הדגיש כי בייג'ין תמיד החזיקה בעמדה המצדדת 'בעצמאותה, ריבונותה ושלמותה הטריטוריאלית של סוריה', 'ואת הצורך לכבד את בחירתם והרצון של העם הסורי'.
אולם הנציג הסיני לא אמר אפילו מילה  אחת על הצורך לכבד ולשמור על משטר הנשיא אסד בדמשק.

ציטוט המקור: China always maintains that independence, sovereignty, unity and the territorial integrity of Syria as well as the choice and the will of the Syrian people should be respected.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי התבטאות בלתי רגילה סינית זו גם מכוונת בעיקר נגד התמיכה הרוסית הבלתי מתפשרת באסד. גורמים אמריקנים ומערביים באו''ם אומרים, כי הגורם היחיד הפועל כרגע בזירה הבינלאומית לצמצום סמכויותיו של קופי ענאן, ולהגבלת יכולת פעולתם ותנועתם של משקיפי האו''ם בסוריה, היא מוסקבה.
סימנים ראשונים לשינוי הדרמטי בעמדת הסינים, אפשר היה לראות כבר עם סיום ביקורו של ראש ממשלת טורקיה טאייפ ארדואן בביג'יין ב-10 באפריל, כאשר אמר לעיתונאים שליוו אותו, 'כי סין איננה נמצאת (מחזיקה), כבר באותה עמדה כמו קודם', (שהחזיקה בנושא הסורי. 'היא מתרחקת מתמיכה מלאה במשטר אסד בסוריה'. China is not in the same position as it was before. It was shifting away from full support of Assad's regime in Syria.
מקורות באסיה טענו, כי דברים אלה של ארדואן אינם נכונים, והן באו  לשרת מטרות פוליטיות של עצמו שבמרכזן הרצון להראות כאילו אנקרה היא שהביאה לשינוי המדיניות הסינית לגבי אסד. אולם המקורות של תיקדבקה מוסרים, כי ארדואן שמע על השינוי בעמדת בסין מוושינגטון ולא ממארחיו הסיניים.
עוד מוסרים המקורות של תיקדבקה בוושינגטון שההערכה שם לגבי השינוי בעמדה הסינית לגבי אסד, היא למעשה הפרי הראשון הממשי שממשל אובמה קוטף ממדיניות הפיוס הגרעינית וההתקרבות שלו לטהרן. מקור בכיר אמריקני אמר לתיקדבקה, כי ההנהגה הסינית הייתה מדואגת ביותר מהמשך אמברגו הנפט האמריקני על איראן, ואילו עתה כאשר ישנם בשטח הסימנים הראשונית להקלה/הסרה הדרגתית קרובים של אמברגו הנפט מעל איראן, עקב ההסכם הגרעיני המתגבש בינה ובין ארצות הברית, סין חשה הקלה גדולה, והיא מוכנה להפגין זאת בצעד שיעזור למדיניות האמריקנית נגד נשיא סוריה בשאר אסד.
המקורות שלנו מדווחים, כי כבר בשבת אפשר היה לראות את סימני ההשפעה של הערכות אלה על הסרת אמברגו הנפט מעל איראן, כאשר טהרן טענה בשבת, טענה שהיא כנראה נכונה, כי כל כל בתי הזיקוק באסיה שעמדו אתה בקשרים מסחריים חידשו את חוזי קניות הנפט שלהם לכל שנת 2012.
המקורות של תיקדבקה מוסרים עוד, כי בייג'ין דחתה באחרונה  בקשה של אסד לרכוש בעשרות מיליארדי דולרים  אגרות חוב ממשלתיות סוריות במטרה להקל מעל משטרו את הלחץ הכלכלי ואת המחסור במזומנים. כתוצאה מהסירוב הסיני נאלץ בשאר אסד להתחיל למכור בשבוע שעבר חלק מרזרבות הזהב של הבנק הממלכתי בדמשק, בשווקים הפיננסים של דובאי במפרץ הפרסי.
העמדה הסינית החדשה לא תפיל את הנשיא הסורי, או משטרו, אולם אין ספק כי עמדה זו מחלישה את אסד, ומשאירה את טהרן ואת מוסקבה כתומכות הבלעדיות שלו. מצב זה מחליש את אסד המדיה ניכרת, מאחר והוא ותומכיו אינם יכולים להיות, עתה לאחר השינוי בעמדה הסינית, כמה זמן ובאיזה תנאים עזרה איראנית-רוסית זו תימשך.         

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות