בינתיים בשלב זה ימשיך פוטין לשמור על רמה גבוהה של מתיחות מדינית וצבאית עם ארה"ב. גם איראן וחיזבאללה ידאגו לכך

ככל שנוקפות השעות מאז הגיעו של שר החוץ האמריקני רקס טילרסטון Rex Tillerson, ביום ג' 11.4 למוסקבה לפגישה עם שר החוץ הרוסי סרגי לברוב, מתגברת ההערכה כי המתיחות המדינית-צבאית הנוכחית בין וושינגטון למוסקבה תימשך בימים הקרובים.
יש גם סימנים כי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין עומד להקשיח את עמדותיו.
סימן בולט לכך היו דבריו ביום ג' במוסקבה, כאשר אמר כי הוא מקבל מידע מגורמים מודיעיניים רוסיים, אותם הוא הגדיר 'מקורות אחרים' כי נעשה מאמץ להעביר נשק כימי למקומות שונים בסוריה, כדי להמשיך מה שהוא מכנה 'הפרובוקציה' נגד באשר אסד, להשתמש בנשק זה, ואחר כך לטעון כי אסד שהוא שביצע את התקיפה הכימית החדשה.
זו היא הגרסא של פוטין מה שאירע בהתקפת הנשק הכימי על העיירה חאן שייחון  Khan Sheikhoun באידליב Idlib.
פוטין גם הדגיש, כי אחד המקומות אליהם הועבר הנשק הכימי  הוא מזרח דמשק-כלומר אזור הנתון בידי המורדים הסוריים.
נשיא רוסיה לא אמר וגם לא רמז מי מעביר את הנשק הכימי הזה. אבל עצם העובדה שהוא העלה את הנושא מצביעה על כך, כי הוא מכין את עצמו ואת רוסיה לאפשרות כי בקרוב מאוד ייעשה בסוריה שימוש נוסף בנשק כימי.
בניגוד לשר ההגנה האמריקני הגנרל ג'יימס מאטיס James Mattis שאמר, ביום ג' במסיבת עיתונאים פתאומית שכונסה בפנטגון, כי לו אין קווים אדומים-בעוד הנשיא דונלד טראמפ קובע, כי בשימוש שהמשטר הסורי עשה בנשק הכימי נחצו הרבה מאוד קווים אדומים-פוטין
מנסה להפוך את הקערה-הטענות האמריקניות על פיה.
הוא עדיין משאיר את האופציה של שימוש נוסף בנשק כימי במלחמה בסוריה כאפשרית. אולם הוא תולה את האשמה בארצות הברית ובמורדים הסוריים בהם היא תומכת.
בהקשר זה צריך גם לזכור את הקמת הפיקוד הצבאי המשותף  לסוריה של צבאות רוסיה, איראן וחיזבאללה, ואת וועידת שלושת שרי החוץ של רוסיה סרגיי לברוב, שר החוץ האיראני ג'אווד מוחמד זריף, ושר החוץ הסורי ואליד מועלם, אשר תתכנס  ביום שישי 14.4 לוועידה שתשמשך שלושה ימים במוסקבה.
בכך לא רק שמוסקבה דחתה את דרישתו של שר החוץ האמריקני טילרסטון, שרוסיה תנתק את קשריה עם נשיא סוריה בשאר אסד, אלא גם פוטין יצר מצב, שבו שלושת שרי החוץ של בני הברית המדיניים והצבאיים העיקריים שלו בסוריה ישהו ליד הקרמלין כאשר יתקבלו בו החלטות מכריעות לגבי המתרחש בסוריה, וכי יהיה לו גם גיבוי מלא, אבל גם פיקוח מלא, על  ביצוע צעדים אלה מצד טהרן ודמשק.
אלה הסיבות העיקריות מדוע דבריו של הנשיא טראמפ, מיום ד' 12.4 לפנות בוקר, כי אין לו כל כוונה להתערב בנעשה בשלטונו של נשיא סוריה אסד no intention to get involved with the regime of Bashar al Assad, או לבצע מהלך קרקעי במדינה We're not going into Syria, הם ניסיון אמריקני מאוחר לנסות ולתקן את הרושם שהותיר שר החוץ האמריקני  רקס טילרסטון, שארצות הברית מעמידה בפני רוסיה ברירה אחת בלבד והיא: לנטוש את הנשיא בשאר אסד.
הבעיה העיקרית עתה היא, ששתי המעצמות-ארצות הברית ורוסיה תמרנו את עצמן לנקודה בה אין להן יותר שליטה מוחלטת על המאורעות.
מספיק שמישהו בטהרן מישהו יחליט כי זה הזמן לבצע פעולה צבאית-אפילו מוגבלת-נגד כוחות אמריקנים בסוריה, או נגד כוחות ישראליים, או ירדניים, לאורך גבולותיה של סוריה עם עיראק-ירדן וישראל, כאשר גם פוטין וגם טראמפ ייאלצו, במסגרת מדיניותם בסוריה, להתאים את עצמם למתרחש בשטח.
לכן בשלב זה, אפשר לצפות של החוץ האמריקני רקס טילרסטון, שכבר נכשל ביום ג' ב8וועידת ה-G-7 להעמיד חזית מערבית מאוחדת מול רוסיה, ייצא את מוסקבה בידיים ריקות.
המתיחות הצבאית בסוריה ומסביבה תימשך, ומלבד צבאו ארצות הברית ורוסיה, גם צבאות המזרח התיכון, כולל צה"ל בישראל, ימשיכו בגוננות הביטחונית בה הם נמצאים.

 

Print Friendly, PDF & Email

12 תגובות עבור “בינתיים בשלב זה ימשיך פוטין לשמור על רמה גבוהה של מתיחות מדינית וצבאית עם ארה"ב. גם איראן וחיזבאללה ידאגו לכך

 • אפר 12, 2017 @ 16:16 at 16:16
  Permalink

  סוריה- עיראק איראן ISIS זה כסף קטן מאוד, הדבר הכי חשוב
  לדעתי בלבד, בקרוב מאוד אמריקה תהיה המדינה הכי אנטישמית בעולם בגלל טראמפ שהוא לא ראוי להיות מנהיג של מעצמה הכי גדולה בעולם והשפעה הרסנית של היהודים שאוהבים לדחוף את האף שלהם לכל חור!!!!
  כל העולם יהיה נגדנו!!!!

  • אפר 12, 2017 @ 19:44 at 19:44
   Permalink

   תקופת אובמה והיהודונים שלו נגמרה. תביא טענות יותר חכמות

  • אפר 12, 2017 @ 21:44 at 21:44
   Permalink

   תחזור לכיתה ג' …

  • אפר 14, 2017 @ 12:15 at 12:15
   Permalink

   אל תדאג. תורנו מתקרב. טראמפ' לא ישלח את חיילי ארה"ב לאירן. בשביל זה יש לו את הממסד השליט של ישראל, שמבוקר עד ערב זועק בגרון ניחר: אירן, אירן, אירן… וזה למרות שהמדינה היחידה באזור שיש לה נשק יום הדין, היא…
   אותי מדאיג מצב אפשרי, בו פוטין יחליט להציג מה יש לו באמת ע"מ להגן על אירן.
   אם לפחות פצצה ישראלית אחת תתפוצץ בשטח ריק באירן, משמעותו שטראמפ' יכול להגיע עד מוסקבה ולהרוס אותה. לכן צריך פוטין להפעיל הגנה מוחלטת על טהרן. אם יתברר מה באמת יש לו, יוכלו רוסיה וארה"ב לשבת לשולחן וליצור סדר עולמי חדש. לנו בסדר זה לא יהיה מקום.
   אני מאמין שכל עוד ביבי רה"מ, הוא, למרות הדברת, ימנע שימוש בברירת שמשון. אבל הממשלה הבאה בראשות יאיר לפיד, שתקום ללא בחירות, אחרי שביבי יאלץ לפרוש ע"י היוה"מ, מי יודע מה היא תעולל לנו?
   פצצת A ניתנה לנו לשימוש ביום הדין – בחינת תיפול נפשי… אם נשתמש בה להשגת מטרה מדינית של ארה"ב, זה יהיה הסוף…בג

 • אפר 12, 2017 @ 20:10 at 20:10
  Permalink

  אני לא מבין דבר אחד, איפה בריטניה הגדולה?? למה בריטניה שעמדה שנים מול גרמניה הנאצית לבדה בצורה הרואית
  וניצחה בסופו של דבר נהפכה לכזו למלמית נחבת אל הכלים?! איפה צרפת? איפה גרמניה? איפה יפן? איפה דרום קוריאה?
  ארה"ב יכולה לגבש קואליציה עם בריטניה, גרמניה, צרפת, קנדה, יפן, דרום קוראיה, אוסטרליה, איטליה, יוון, הודו ועוד..
  ולעמוד יחד מול רוסיה וחבורת הזבל של רוסיה.
  שלא תבינו ארה"ב לבדה יכולה לנצח את רוסיה וחבורת הזבל בקלות אך תמיד טוב קואליציה גדולה ותומכת.

  • אפר 13, 2017 @ 0:21 at 0:21
   Permalink

   אתה האמת מבין נכון מאוד לדעתי.
   זאת בדיוק המדיניות של טרמפ..

 • אפר 12, 2017 @ 21:43 at 21:43
  Permalink

  מסכים לחלוטין עם המגיב הקודם. אנו היהודים לא למדנו לקח כלל והעולם יראה לנו את מיקומינו הטבעי ע"פ הקנ"מ האמיתי שלנו שזה פחות או יותר…לא הרבה. הרוסים מכינים לכולם הפתעה. זהו עם גדול, בעל כושר שרידות מדהימה, אמיץ ומלומד, ממושמע וחזק כפלדה ופטריוטי בנוסף לכך (שלא כשמאל הבוגדני שלנו או יהודי ארה"ב, שכעת מצניעים את קשרם עם ישראל ומשתתפים בראלי פרו פלשתיני בקאמפוסים ברחבי ארה"ב). פוטין מנהיג חכם וערמומי שיודע לעריך ולהמתין. הוא לא מרבה במילים כמו נתניהו או אפילו טראמפ. הוא ממתין. אורב. צפו להפתעה גדולה. ואם צריך הוא יילך עד הסוף עם גיבוי מהעם הרוסי. המערב לא יודע לסבול. מפונק מדי. הרוסים אלופים בזה- שאלו מוג'חאדין באפגניסטאן, צ'צ'ניה, לוב, סוריה, דאגסטאן, את הגרמנים והיפנים במלה"ע השנייה-כולם בפה אחד יאמרו שעם הרוסים לא כדאי להתעסק.

  • אפר 13, 2017 @ 1:08 at 1:08
   Permalink

   צודק לגמרי
   חוץ מפינלד רוסיה פשוט לא הפסידה ב200 שנה האחרונות לאף מדינה, זה לא עניין של נשק אלא של שטחים שלא נגמרים עם מזג אוויר נוראי, ועל חיילים ממושמעים ועם עצבי ברזל, שלא לדבר על העורמה של פוטין

 • אפר 13, 2017 @ 0:37 at 0:37
  Permalink

  הפרשנים ברובם עוד לא מבינים , שמתיחות זו הולכת להיות זמן ממושך, ובסופה יש סיכוי גבוה למלחמת עולם שלישית עם טילים גרעיניים מחסלים את ארה"ב רוסיה וסין. כן כן, גם סין.
  לאחר מכן, ישראל תמצא עצמה לבד מול פאנטים וחוליגנים מוסלמים.

 • אפר 13, 2017 @ 4:41 at 4:41
  Permalink

  רק "גפרור קטן" עלול להצית את כל האיזור …
  ואחרי סוריה – מדינת ישראל תהיה כנראה הבאה בתור…!!!

  • אפר 14, 2017 @ 7:36 at 7:36
   Permalink

   כרגע ברור שטראמפ' מנסה להיות ראמבו בטכנולוגיה מלפני 30 שנה, ונזהר שלא להגיע לאימות בכלים יותר מתוחכמים כמו נשק גרעיני. גם סין תנסה לשמור את הסכסוך בגבולות שטראמפ' שרטט.

 • אפר 13, 2017 @ 23:58 at 23:58
  Permalink

  דבר אחד כולכם לא לוקחים בחשבון
  אחד אלוקינו שבשמים ובארץ….. בניגון של פסח….

  ראו ההיסטוריה,
  ראו מלחמת השחרור
  ראו מלחמת ששת הימים
  ראו כל יום ויום
  בורא עולם עוזר לנו מול אויבנו כנגד כל הסיכויים….

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות