בינתיים גופי המודיעין והביטחון הבריטים נכשלו בחשיפת רשתות הטרור של ISIS. ב-3 פיגועים בפחות מ-3 חודשים נרצחו 34 איש

שלוש התקפות טרור בפחות משלושה חודשים בעריה המרכזיות של בריטניה, בהן נרצחו 29 איש, שכולן בוצעו על ידי בריטים תומכי ISIS, פירושן מערכת טרור מאורגנת ששירותי הביטחון והמודיעין הבריטיים נכשלו עד עכשיו לחושפן ולעוצרן.
מפיגוע ההתאבדות במנצ'סטר שבצפון בריטניה שם נרצחו 34 איש, ועד מוצאי שבת ויום א' 4.6 לפנות בוקר, שעה שלושה טרוריסטים פעלו בלב הבירה הבריטית רצחו 7 אנשים נוספים עברו בסך הכול שבועיים פחות יום.
למרות שרמת הכוננות מפני מעשי טרור ירדה מקריטית-critical לרצינית-sever, וכוחות הצבא שהובאו למרכזי הערים הוחזרו לבסיסיהם, כולם ידעו שזו רק שאלה של זמן עד לפיגוע הבא. כמו כן היה ברור כי הפיגוע ייערך ערב הבחירות הכלליות העומדות להתקיים ביום חמישי 8 ביוני, או במהלכן.
כל יום שעבר התבשרנו על ידי כוחות הביטחון הבריטיים כי נעצרו חשודים נוספים בעלי קשר לרשת הטרור או רשתות הטרור שפעולות בממלכה.
אולם הפיגוע במוצאי שבת בלונדון, הראה כי שירותי הביטחון הבריטיים, ובייחוד MI5 גוף המודיעין הבריטי (המקביל לשב"כ הישראלי) הממונה על המלחמה בטרור בתוך בריטניה לא רק נכשלו לגלות את היקפה של רשת הטרור או רשתות הטרור שפעולות, אלא שאין להם אפילו קצה חוט שיוביל אותם אל מתכנני הפיגועים.
במוצאי שבת התברר סופית בלונדון, כי הטרוריסט סאלמאן עבדאי  Salman Abedi, שביצע את פיגוע ההתאבדות במנצ'סטר והרשת שעמדה מאחוריו לא השאירו מאחוריהם שום עקבות. זאת למרות שעבדאי עצמו היה מוכר וידוע ל-MI5 שקיבל לפחות שלוש התראות ביטחוניות עליו.
שלא כמו בישראל, גופי הביטחון והמודיעין הבריטיים אינם יכולים לטעון כי מדובר בזאבים בודדים. גם במנצ'סטר וגם בלונדון ברור שמדובר בהתארגנויות טרור בהם מעורבים אנשים רבים.
חוגים המקורבים ל-MI5 פרסמו בימים האחרונים מספרים מהם אפשר היה ללמוד על היקף המלחמה נגד טרור שהם מנהלים. 23,000 אנשים חשודים שיש להם נטייה לבצע או להיות מעורבים במעשי טרור. מתוכם מתקיים מעקב צמוד אחר  500 מטרות הנחשבות כאנשי טרור פוטנציאלים, היכולים או רוצים לבצע מעשי טרור מיידיים. עכשיו אנו גם יודעים כי מבצעי מעשי הטרור האחרונים בבריטניה אינם כלולים במספרים אלה, והם הצליחו לחמוק מרשת הביטחון שפרשו גופי המודיעין הבריטיים.

ללכוד רשת כזו אן רשתות כאלה שאין עליה שום מידע, זה רק יכול להיות שאלה של מזל מקרי, או עבודה מאומצת של חודשים לא מעטים, עד אשר ייחשף איזה קצה חוט. לשם כך על ה-MI5 לבצע רה-ארגון במנגנונים השונים שלו למלחמה בטרור ולשנות את דפוסי הפעולה שלו, מהלך שלוקח זמן רב.
בהקשרים אלה צריך לציין שלוש נקודות עיקריות:
1. העובדה שאנשי הטרור בלונדון לבשו שכפצים דמויי חגורות נפץ הראה, כי הם התכוונו להשתלט על באר או מסעדה ולקחת בני ערובה. רק פעולה מהירה ונכונה של כוחות המשטרה בלונדון אשר פתחו עליהם באש ללא היסוס והרגו אותם, מנעה התפתחות כזו.
2. אנשי ביטחון ומודיעין מערביים נוהגים כל פעם שיש פיגוע לומר, כי הוא מבוצע בעיקר בגלל המפלות ש-ISIS סופג בשדות הקרב בסוריה ובעיראק. הסיבות מדוע אנשי ביטחון ומודיעין מערביים מנסים להעמיד את המתרחש בזירות סוריה ועיראק ואת המתרחש בזירות בלונדון ובמנצ'סטר כאילו מדובר בשתי זירות נפרדות-ברורות.
עבור ISIS מודבר בחזית אחת ובמלחמה אחת. כל זמן שהפיגועים הגדולים בערים המערביות יימשכו, ISIS, כמו אל קעידה, יהיה מסוגל לטעון שלא נוצח והמלחמה נמשכת.
3. מנהיגים פוליטיים, כמו ביום א' בבריטניה, נוהגים לקרוא לציבור להתנהג 'בנחישות' ולהמשיך בחיים היומיומיים ללא הפרעה או פחד. אלה כמובן מילים ריקות.
אנשים בלונדון ומנצ'סטר, ולמעשה בשום מקום בעולם, אינם יכולים שלא לדאוג לעתידם ולא לפחד, במצבים שכאלה.

Print Friendly, PDF & Email

3 תגובות עבור “בינתיים גופי המודיעין והביטחון הבריטים נכשלו בחשיפת רשתות הטרור של ISIS. ב-3 פיגועים בפחות מ-3 חודשים נרצחו 34 איש

 • יונ 5, 2017 @ 8:29 at 8:29
  Permalink

  גשר לונדון מתמוטט מתמוטט מתמוטט

 • יונ 5, 2017 @ 18:35 at 18:35
  Permalink

  חברים זה נכון שהמחבלים הם מוסלמים.אבל אסור גם לשכוח שיש הרבה מוסלמים שלא עשו שום דבר רע.הם חיים חיים שקטים ורק רוצים לפרנס את המשפחות שלהם.הם חייו שם עשרות שנים בהורמניה שמרו על חוק שילמו מיסים.עבדו קשה ובצינע.וסיפקו חינוך לשמירת חוק.כל אותם אנשים עכשיו ניקלעים למצב בו שלא באשמתם הם חשופים בעצמם לחויות לא טובות ואף מסכנות חיים של נקמות.אני מקווה שהמשטרה שם תידע למצוע את הקיצונים ולטפל בהם בצורה נכונה כדי שגם מוסלמים שלא עשו כל רע לא יסבלו באותה מידה(ואל תשכחו שהמחבלים שהרגו לא עשו הבחנה בין בריטים מוסלמים או נוצרים.למעשה ספק עם הם ידעו גם להבחין ביניהם.

 • יונ 11, 2017 @ 21:22 at 21:22
  Permalink

  מסכים איתך.

Comments are closed.