בינתיים, ראש ממשלת טורקיה טאייפ ארדוגן מאיים בפלישה לצפון עיראק, אבל איננו נותן את ההוראה לצבא הטורקי לנוע.

בלעדי ומיוחד למקורות של תיקדבקה באנקרה: למרות האיומים, וקולות הזעם המגיעים מטורקיה לאחר החלטת וועדת החוץ של הקונגרס האמריקני, ב-10.10, להכיר בהריגתם של הארמנים ב-1915 על ידי העותומאנים הטורקים, כג'נוסייד-רצח עם,
עדיין אף טנק או חייל טורקי אחד לא חצה את הגבול לתוך צפון עיראק, במה שאפשר להגדיר פלישה טורקית.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים כי כוחות שריון וסיור טורקיים קטנים נמצאים כבר זמן רב בעומק השטח בצפון עיראק, בייחוד באזורי באמרני Bamerni, וזאקו Zakho, הקרובים לגבול טורקיה, וכי 2 דוויזיות טורקיות משוריינות ערוכות כבר כמה חודשים לאורך גבול טורקיה עיראק, כשהן מוכנות לפלוש לצפון עיראק תוך התראה קצרה של כמה שעות. ההערכה במטכ"ל הטורקי היא כי הדוויזיות המשוריינות תוכלנה בזמן קצר יחסית של בין 48 ל-72 שעות, להיות כ-40 ק"מ בעומק השטח הכורדי. אולם בינתיים, כל מה שהן עושות הוא שליחת יחידות סיור ומודיעין לתוך השטח העיראקי כשהן עורכות תצפיות, ומסמנות מטרות וצירי פריצה.
את הפער הגדול בין דבריו של ראש ממשלת טורקיה טאייפ ארדוגן Recep Tayyip Erdogan בימים האחרונים, האומר 'כי טורקיה מודעת למחיר שהיא תשלם במקרה ותפלוש לצפון עיראק, והיא מוכנה לשלם אותו', ובין הימנעותו מלתת לצבא הטורקי הוראה לפלוש לעיראק כדי לנסות ולהפסיק את התקפות המחתרת הכורדית ה-PKK, אפשר להסביר ב-4 הנקודות העיקריות הבאות:
1. ארדוגן חייב להראות לדעת הקהל הטורקית כי הוא פועל נגד המחתרת הכורדית שהצליחה בשבועיים האחרונים להרוג 25 חיילים, ו-13 אזרחים טורקים. החלטת וועדת החוץ של בית הנבחרים האמריקני בנושא הארמני, שאין לו קשר עם הנושא הכורדי, יצרה מצב בו ארדוגן נתפש בדעת הקהל הטורקית, כחלש וחסר השפעה בשתי החזיתות העיקריות של טורקיה, החזית המדינית, והחזית הצבאית.
הצבת עמדה תקיפה בשני הנושאים, מכוונת לשמור על מעמדו האישי והפוליטי. לכן בינתיים, אם לא תהייה התקפה גדולה נוספת של ה-PKK, מלווה בקורבנות טורקיים רבים, ואם ההצעה שאושרה בוועדת החוץ והביטחון, לא תעבור ותאושר במליאת הקונגרס, ארדוגן יוכל להמשיך ולאיים, אבל לא לפעול.
2. ארדוגן, ורבים בצמרת הפוליטית הטורקית, אינם חושבים כי פלישה צבאית טורקית לצפון עיראק תפתור את בעיית המחתרת הכורדית. פלישה דומה לזו המתוכננת היום, כבר בוצעה באמצע שנות ה-90, ונכשלה.
3. הדרגים הפוליטיים בטורקיה חוששים כי ראשי הצבא הטורקי, ובייחוד הרמטכ"ל הטורקי גנרל יאסר בויוקאניט Gen. Yasar Buyukanit, ומפקד כוחות היבשה הטורקיים גנרל איקר באשבאג Gen. Ilker Basbug, ינצלו את הפלישה לצפון עיראק לא רק כדי להרוס את בסיסי ה-PKK, אלא גם כדי למנוע הקמת מדינה כורדית עצמאית בצפון עיראק, ואת השתלטותם של הכורדים על שדות הנפט של קירקוק.
ב-29.9 אמר גנרל איקר באשבאג מילים ברורות בנושא: 'העצמאות של צפון עיראק (כלומר של הכורדים), מתקרבת כל יום שעובר, וכל מה שאנו עושים הוא לטפל ב-PKK'. 'אנחנו לא מייחסים חשיבות רבה לנושא הזה.' (עצמאות הכורדים). 'עצמאות צפון עיראק יכולה להביא לחלוקת טורקיה'. במילים אחרות, עצמאות הכורדים בצפון עיראק, יכולה להביא לנפילת דרום טורקיה בידי הכורדים. ציטוט המקור: The time for North Iraq's independence draws nearer each day, and all we do is try to deal with the PKK. We don't attach enough importance to this issue. Yet, the independence of Northern Iraq could divide Turkey.
4. פלישה טורקית לכורדיסטן- צפון עיראק, בניגוד לדעתה של ארצות הברית, היא הדבר האחרון שטורקיה זקוקה לו מבחינה כלכלית. הגרעון המסחרי הטורקי הוא עצום, והוא עומד היום על 28 מיליארד דולר. רק במחצית הראשונה של 2007, הגרעון עלה ב-16.8 אחוז. מלחמה בצפון עיראק, וצעדי תגמול אמריקנים ומערביים כלכליים, תקפיץ את הגרעון הטורקי לממדים, שהכלכלה הטורקית תתקשה לעמוד בהם.

Print Friendly, PDF & Email