בינתיים תגובה מתונה ברחוב הפלסטיני להכרזת טראמפ. מלבד עבדאללה מלך ירדן וארדואן נשיא טורקיה, אין לאבו מאזן תומכים בעמדותיו

בסופו של יום ה' 7.12, התברר כי 24 השעות הראשונות לאחר ההכרה של הנשיא דונלד טראמפ בירושלים כבירת ישראל עברו בשקט יחסי כאשר מספר המשתתפים בהפגנות הפלסטיניות לא הגיע ליותר מכמה מאות.
גם הכותרות המפוצצות, בעיקר של כתבי חוץ שכמה מהם הופיעו בזירות ההפגנות כשהם לבושים באפודי מגן וכובעי פלדה, על תחילתה של אינתיפאדה שלישית, לא רק שנראו כמנותקות מהאירועים בשטח, אלא אפילו לא הלהיטו את הרוחות.
היה ברור, כי בינתיים בשלב זה התגובה של הרחוב הפלסטיני היא מתונה מאוד.
הפגנות היו במזרח ירושלים, חברון, רמאללה, שכם, ג'נין, טול כרם, ובכמה מקומות לאורך גדר המערכת ברצועת עזה. בחלק מההפגנות המפגינים זרקו אבנים, צמיגים בוערים, ואפילו בקבוקי מים. מלבד בחברון התנגשויות של ממש לא היו בין כוחות הביטחון למפגינים והם השתמשו בעיקר בגז מדמיע רימוני הלם וכדורי גומי.
עד שעות הערב של יום ה' הפלסטינים מסרו על כ-50 פצועים, רובם נפגעו משאיפת גז מדמיע.
השאלה היא כמובן מה יתרחש ביום שישי ושבת (9.12-8).  האם ההפגנות יתגברו, והאם ההמונים הפלסטינים יצאו לרחובות?
למרות התיאורים הנלהבים על רוב מדינות העולם המתנגדות לצעדיו של הנשיא האמריקני דונלד טראמפ  בירושלים, וכיצד יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן זוכה לתמיכה בינלאומית נרחבת אין בקרב הפלסטינים התלהבות מרובה כאשר הם רואים כי בראש תומכיו של אבו מאזן, עומדים היום מלך ירדן עבדאללה, ונשיא טורקיה ראסיפ טאייפ ארדואן.
אלה הם לא בדיוק שני המנהיגים הפלסטינים שיכולים לעורר את הרחוב הפלסטיני. גם הפלסטינים יודעים, כי מעמדו של המלך עבדאללה התערער באחרונה בשורה ארוכה של מדינות ערביות ובראשן סעודיה, איחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE, ומצרים. המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי סעודיה למשל הפסיקה את תמיכתה הכספית בירדן. במילים אחרות, קופת האוצר הירדני ריקה.
היחסים בין בית המלוכה האשמי וטורקיה היו תמיד קרובים והדוקים, וזו הסיבה מדוע עבדאללה מלך ירדן נסע עוד ביום ד' לחפש תמיכה טורקית, אולם הפלסטינים ברחוב מסתכלים בחשדנות על נשיא טורקיה ארדואן, ולמרות כל מאמציו להקים חזית מוסלמית אנטי אמריקנית ואנטי ישראלית, אין לו תמיכה רחבה בערים הפלסטיניות.
לכן נסיעתו של יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן, ביום ה' לירדן לפגוש את המלך עבדאללה, איננה יכול לשנות בהרבה את המצב הפוליטי וגם לא את המצב ברחוב הפלסטיני.
כל התמונה הזאת יכולה כמובן להשתנות בגלל אירוע טרור נרחב, אפשרות שתמיד קיימת בישראל,  או בגלל טעות מבצעית קשה של כוחות הביטחון הישראליים אשר תגרום לאבדות פלסטיניות רבות.
צריך לקוות שאף אחת משתי אפשרויות אלה לא תתרחש.

Print Friendly, PDF & Email

4 תגובות עבור “בינתיים תגובה מתונה ברחוב הפלסטיני להכרזת טראמפ. מלבד עבדאללה מלך ירדן וארדואן נשיא טורקיה, אין לאבו מאזן תומכים בעמדותיו

 • דצמ 8, 2017 @ 5:10 at 5:10
  Permalink

  "הכוכב דועך……….."
  המוטיבציה דועכת:
  מכות בסוריה,
  מכות בתימן,
  סיכסוך עם אירן,
  מחלוקת עם חמאס.
  וכל ההסברים שלכם.(לך תדע מה מתכונים)………
  מה עוד?
  המומנטום על ירושלים היה בזמן הנכון.
  …..אבל התגובה ….לעתיד……
  "…..בגלל אירוע טרור נרחב,"
  מה זה אומר?
  מכוון?
  יש כאלו פה בצמרת מתכננים מה שהוא כזה?
  הMACHIAVEL תמיד חי וקים .עם צמרת הביטחון הכללי.
  כבדהו וחשדהו……
  בכל מצב……….
  לתרפד את ביבי?
  קנוניה עם גורם חיצוני?………

 • דצמ 8, 2017 @ 10:40 at 10:40
  Permalink

  I believe that the palestinian know exactly that Jerusalem was, is no subject to discuss about. From ist situation is clear, from historical also. The only solution is create a palestinian state in Jordan where is 80% population palestinian. the king is afraid to lose his chair and control over the country. As soon the palestinian accept that, came peace by these people. fight again israel will bring complete desaster and tragedy for generation. The father from abdulahh 2 was wery clever person, he know that only peace will bring Jordan as a country to normality.

 • דצמ 9, 2017 @ 19:34 at 19:34
  Permalink

  ארדוגאן הטורקי כן רוצה לעשות עם היהודים את מה שעשו עם הארמנים!!!!
  הוא מסית וסוחב את המוסלמים בכל העולם נגד ישראל!!!!
  צריך לבדוק את ערבים ישראלים שזורקים אבנים אם עברו מחנה אימונים בטורקיה ואת כל הקשרים שלהם עם הטורקים!!!!

 • דצמ 11, 2017 @ 0:25 at 0:25
  Permalink

  התגובה היא מתונה כי אפילו דרורים על הגג צייצו שהכרזתו לא הייתה שליפה מהמותן, ולא דמי חנוכה, אלא מהלך מדיני מחושב של הסכמה ישראלית-סעודית בחסות ארה"ב, להקים חזית צבאית נגד אירן תמורת הכרה סעודית בירושלים כולה כבירת ישראל.
  החלטה זאת מחסלת בפועל את תוכנית שתי המדינות, והופכת אותנו למדינה דו-לאומית. החלטה זאת מחדשת גם את מלחמת האזרחים בסוריה, ותביא אותנו להתנגשות עם צבא רוסיה שביחד עם צבאות טורקיה ואירן, לקחו על עצמן לערוב לחידוש עצמאות סוריה החילונית.

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות