ביקורו החשאי של נסראללה בטהרן, רצח חייל צה"ל, הפיגוע בבעל בק, העלו המתיחות בין צה"ל לחיזבאללה

תחת לחץ אמריקני כבד, נמנעה ההנהגה המדינית והצבאית הישראלית, ביום ב' 16.12, לפעול צבאית נגד רוצחיו של רס''ר שלומי כהן ז''ל. וושינגטון חששה, כי פעולה צבאית ישראלית כזו, תביא להתלקחות בין ישראל לחיזבאללה, דבר אשר היה פוגע במהלכים האמריקנים לגבי סוריה.
אולם פיגוע ההתאבדות הנועז ביום ג' 17.12, ליד המפקדה המרכזית של חיזבאללה בבעל בק, במרכז-מזרח לבנון, הראה לאמריקנים כי שליטתם בזירה הסורית-לבנונית נמצאת בנסיגה.
עתה חיזבאללה, שכמה ממפקדיו וחייליו נהרגו בפיגוע, וגם טהרן שוקלים כיצד להגיב עליו, כשהם משוכנעים כי גורמי מודיעין מזרח תיכוניים, ובראשם הסעודים, שיש להם מידע מדויק על מיקומם של מפקדותיו ומפקדיו של חיזבאללה, וגישה אליהם, מנהלים נגדם, ונגד מטרות איראניות באזור מלחמה עיקשת, וכי כל האירועים בלבנון קשורים זה לזה.
כאמל א-ריפאעי,  נציג חיזבאללה בפרלמנט בלבנון, האשים ביום ג', את ישראל ואמר שהיא העומדת מאחורי הפיגועים האחרונים בלבנון, ובהם הפיגוע היום לפנות בוקר בבעל בק. 'אין ספק כי מנגנון מודיעיני ישראלי עומד מאחורי הפעולות האלה בשיתוף עם תאים רדומים בתוך לבנון, והוא מפיק תועלת מהנוכחות של הכופרים בזירה הלבנונית כדי לבצע את הפעולות הנפשעות האלו', אמר א-ריפעי.
חיזבאללה הכחיש כי בפיגוע בבעל בק נפגעו אנשיו. אולם מקורות צבאיים ומודיעיניים בלבנון  מסורים כי לחיזבאללה היו הרוגים ופצועים רבים, וכי מספר כלי רכב צבאיים של חיזבאללה נפגעו ועלו באש. 
פיגוע ההתאבדות הזה הבהיר לחיזבאללה, כי לא רק מעוזו ברובע דאחייה שבדרום ביירות חשוף, אלא גם מעוזים צבאיים אחרים שלו ברחבי לבנון.       
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי התפתחויות אחרונות אלה עמדו במרכז הדיונים שניהל באחרונה מנהיג מחיזבאללה חסן נסראללה, שערך בימים האחרונים לביקור חשאי בטהרן.
ההערכה המודיעינית האמריקנית והישראלית לגבי הביקור שנשמר עד פרסום זה בסוד מוחלט, הייתה כי ביקורו של נסראללה בטהרן מצביע על כך, כי ההנהגה האיראנית, וחיזבאללה, נערכים לנקום את הפיגועים במטרותיהם בלבנון.
במיוחד רוצים האיראנים לנקום בסעודיה את פיגוע ההתאבדות הכפול שאירע בביירות ליד השגרירות האיראנית  ב-19 לנובמבר. בפיגוע זה נהרגו לפחות 23 איש ו-146 נפצעו. בין ההרוגים נספח התרבות בשגרירות, שמילא יותר תפקידים צבאיים ומודיעיניים, מאשר תרבותיים, ומספר אנשי ביטחון איראנים אשר שמרו על השגרירות.
שבועיים לאחר מכן ב-4 לדצמבר, חוסל ברובע דאחיה, מעוז חיזבאללה בביירות, בירי מטווח קצר, על ידי חולייה של שלושה אנשים, מחסל ושני סייענים שעזרו לו להימלט, אחד מראשי האנשים המבצעיים של מנגנוני הביטחון והמודיעין של חיזבאללה  חסן אל לאקיס Hassan al-Laqqis. מי ששלח את המחסלים ידע כנראה מדוע הוא רוצה לחסל את  אל לאקיס al-Liqqis. האיש מונה לבדוק את האפשרויות לנקום את הפיגוע בשגרירות איראן בביירות, להכין תוכניות שישיגו מטרה זו, ולהגיש אותן לאישור לחסן נסראללה.  במילים אחרות, לאיראן ולחיזבאללה נוספה עוד סיבה  נוספת לנקום את הפיגוע בשגרירות, משום שמי ביצע אותו אותת בחיסולו של אל-לאקיס, כי אין לו כל כוונה להפסיק את הפיגועים במטרות איראניות. או של חיזבאללה.
זו הסיבה העיקרית, מדוע לאחר רציחתו ביום א' 15.12 בדם קר, של רס''ר שלומי כהן ז''ל, ובמשך יום שני 16.12, הזרימו צה''ל וחיזבאללה תגבורות גדולות של כוחותיהן לאורך כל גבולות ישראל ולבנון.
צה''ל הזרים את התגבורות האלה משום שחיכה להבהרות ולמידע מודיעני  המאשר, או מכחיש, כי החייל הלבנוני שירה בחייל צה''ל נשלח על ידי חיזבאללה. אם היה מתברר, כי אכן חיזבאללה עומד מאחורי הפעולה, פירוש הדבר היה כי חיזבאללה החל בתגובה נגד מטרות ישראליות וסעודיות, בתגובה לפיגוע בשגרירות איראן בביירות, וחיסולו של חסן אל לאקיס.
חיזבאללה הזרים את כוחותיו, משום שהעריך כי צה''ל לא יוכל שלא להגיב על הריגתו של חייל צה''ל.
זו גם הייתה הסיבה מדוע תחת לחץ אמריקני כבד, שהופעל על ידי שגריר ארה''ב בביירות דיוויד הייל David Hale, לבנון הודיעה תחילה שהחייל נעדר, דבר שאפשר לנשיא לבנון מישאל סולימן, וראש הממשלה נג'יב מיקאטי, להרוויח זמן, ולאחר מכן להודיע 'כי החייל פעל באופן פרטי'. כלומר שחיזבאללה לא עמד מאחורי הפיגוע.
ביום ג' 17.12, הודיעה לבנון  לישראל, כי החייל נעצר ויועמד לדין, אולם המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי למרות שישראל הביעה שביעות רצון מההודעה הלבנונית, היא עשתה מבלי שעדיין ברור באמת מי עמד מאחוריו, או מי שלח אותו? 

Print Friendly, PDF & Email