ביקור שגרירי ארה"ב וצרפת בחמה: אם צבא סורי ייכנס לחמה, הצבא הטורקי ייכנס לסוריה

הביקור המאורגן והמחושב היטב של שגרירי ארה''ב וצרפת בדמשק רוברט פורד Robert Ford, ואריק שבלייה Eric Chevallier, ביום שישי 8.7 בהפגנת חצי המיליון בכיכר הורונטוס Orontes Squareבעיר חמה, הייתה הזדמנות נדירה לראות כיצד נשיאי ארה''ב וצרפת באראק אובמה וניקולא סרקוזי, וראש ממשלת טורקיה טאייפ ארדואן, מתאמים ומבצעים את מדיניותם כלפי המרד הערבי בסוריה.
כלפי חוץ נראה הביקור כהתרסה גלויה ראשונה של וושינגטון ופריס נגד הדיכוי האכזרי של נשיא סוריה אסד ומשפחתו באש תותחי טנקים וצלפים של המתקוממים נגדו.
כדי להדגיש אלמנט זו ערך השגריר פורד גם ביקור בבית החולים חורני Hourani hospital, אצל הפצועים שהובאו לשם מהפגנות. בין הפצועים שהובאו השבוע לבית החולים, היו גם 26 הרוגים. זה היה ביקורו השני של השגריר האמריקני בעיר בתוך שלושה ימים לאחר שביקר בה לראשונה ביום ה' 7.7.
על רקע ביקורים אלה החליפו ביניהן וושינגטון ודמשק במשך כל הלילה שבין יום שישי ושבת לפנות בוקר 9.7, האשמות חריפות.
דמשק תיארה את הביקור 'כהסתה אשר מוכיחה כי לארה''ב יש יד במהומות בסוריה ב-15 השבועות האחרונים, אשר מאיימות על שלטון אסד'
incitement and proof that Washington was playing a role in 15 weeks of unrest which have challenged Assad. השגריר פורד אמרו אנשי אסד, פגש טרוריסטים והסית אותם לאלימות, מחאה, ודחיית הדיאלוג'. ציטוט המקור: met saboteurs and incited them to violence, protest and rejection of dialogue. הכוונה ל'דיאלוג הלאומי' שמשטר אסד עומד לקיים ביום א' 10.7 ואליו הוזמנו 244 סוריים, אשר לא רק שמוחרם על ידי האופוזיציה הסורית, אלא אף אחד מהמשתתפים שהוזמנו אליו איננו מייצג את המתקוממים ברחוב, וגם לא את הכורדים בסוריה.
הסטייט דפרטמנט דחה מיד את הטענות הסוריות וטרח להדגיש בהודעתו כי כאשר השגריר נכנס במכוניתו לעיר הוא הוקף מיד על ידי מפגינים ידידותיים שהניחו פרחים וענפים של עצי זית על חלונות מכוניתו כאשר הם צועקים 'להפיל את המשטר': When he got into the city the car was immediately surrounded by friendly protesters who were putting flowers on the windshields, they were putting olive branches on the car, they were chanting 'down with the regime'.
במקביל לחילופי הדברים אמריקנים-סוריים, פורסם כי שגריר סוריה בוושינגטון עימד מוסטפה Imad Mustapha הוזמן השבוע על ידי הממשל כדי להזהיר אותו להפסיק מעקב שאנשי השגרירות מבצעים אחרי סוריים המתגוררים בארצות הברית והמביעים את דעתם נגד משטר אסד, במטרה לאיים עליהם, כי אם לא יפסיקו את התבטאויותיהם, משטר אסד יתנקם בבני משפחותיהם בסוריה.
המקורות המזרח תיכוניים של תיקדבקה מציינים כי מה שייכנס בהיסטוריה של המרד הערבי 'כביקור השגרירים', לא נועד להוות צעד אזהרה אמריקני-צרפתי אחרון לאסד, אלא צעד מאוד מחושב בכוריאוגרפיה המדינית הסורית של אובמה,סרקוזי, וארדואן, המנסים ליצור בסיס להבנה בין האופוזיציה לנשיא סוריה, שמטרתה לאפשר לאסד להישאר בשלטון, אבל בתנאי שהוא יסכים להנהגת רפורמות פוליטיות בסוריה ולשיתופם של מנהיגי האופוזיציה הסורית בשלטון בדמשק.
עד עתה בוצעו על ידי וושינגטון, פריס, אנקרה, ודמשק 4 הצעדים העיקריים הבאים:
1. משטר אסד קרא לדיאלוג לאומי שיתכנס לדיונים של יומיים ביום א' 10.7. זו לדעתו  של אסד הוכחה כי הוא כבר מבצע את הרפורמות הפוליטיות, ומתחיל לשתף את האופוזיציה בשלטון.
2. אסד נמנע עד עכשיו מלהכניס את הצבא הסורי לתוך מרכז העיר חמה ולפזר שם ההפגנות נגדו ומשטרו. בניגוד לאביו חאפז אסד, שב-1982 טבח בתושבי חמה והרג קרוב ל-25,000 מתושבי העיר שהתמרדו נגדו,  מוכן בשאר הבן ללכת לקראת פתרון פוליטי של המרד נגדו.
זו הסיבה מדוע בינתיים פועל הצבא רק בפרברים שבשולי העיר, בצורה המבטיחה כי ההפגנות בחמה לא תגלושנה אל מחוץ לעיר.
3. שגרירי ארה''ב וצרפת שנכנסו לעיר לא יכלו לבצע זאת מבלי שתיאמו זאת קודם לכן עם הצבא הסורי המקיף במחסומים את העיר, ועם המתקוממים נגד אסד השולטים במרכז העיר. מבחינתן של וושינגטון, פריס, ודמשק יצר ביקור השגרירים את הרקע להידברות אפשרית בין מפגיני חמה לבין אסד. במילים אחרות, בעוד בדמשק יתכנס פורום 'הדיאלוג הלאומי' של אסד, הדיאלוג האמיתי לאפשרות סיום המרד נגדו יתנהל על ידי השגרירים פורד ושבלייה בחמה.
4. ברקע, במרחק של כ-400 ק''מ מעבר לגבול הסורי-טורקי, עומד הצבא הטורקי במצב כוננות עליונה כשהוא מוכן להיכנס תוך התראה קצרה לתוך סוריה ולהקים שם אזור חיץ טורקי שישתרע לאורך של כ-800 ק''מ ממשולש הגבולות סוריה, עיראק, וטורקיה במזרח, ועד גבול טורקיה-סוריה במערב הנוגע בים התיכון. המקורות המודיעיניים והצבאיים של תיקדבקה מדווחים כי אזור חיץ זה ימלא שני תפקידים:
א. טריטוריה זו, שתהיה בהגנת הצבא הטורקי, תאפשר מקלט לפליטים הסורים, דבר שימנע את זרימתם לטורקיה. הפליטים הסורים הנמצאים כבר בטורקיה ואשר מספרם מגיע ל-25,000 יועברו בחזרה לסוריה.
ב. הטורקים יאפשרו למנהיגי האופוזיציה הסורית להפעיל מרכזיים פוליטיים באזור החיץ שיהוו אלטרנטיבה פוליטית למשטר בדמשק.
במילים אחרות, עתה נוצר מצב בו אם הצבא הסורי ייכנס עתה לעיר חמה, הצבא הטורקי ייכנס לצפון סוריה.
אבל לא כל תושבי ומפגיני חמה מקבלים ומסכימים לצעדים האמריקנים, צרפתיים והטורקיים האלה. לצידם של תושבי חמה שקיבלו ביום ו' בפרחים וענפי זית את השגריר האמריקני, היו גם כאלה ששרפו בכיכר הורונטוס דולרים אמריקנים.

Print Friendly, PDF & Email