בירת המרד-חומס נפלה בידי אסד. האו"ם ומשמרות המהפכה האיראנים פינו את המורדים

צוותים משותפים של משקיפי האו''ם, וקצינים איראניים בלבוש אזרחי, של משמרות המהפכה האיראניים, החלו ביום ד' 7.5, בפינויים של כ-2,000 מורדים סוריים ובני משפחותיהן, מהעיר העתיקה בחומס Homs. בכך הגיע לסיומו עוד חלק חשוב במלחמה בסוריה בניצחונו המוחלט של נשיא סוריה בשאר אסד. אחד המורדים המתפנים, אמר לכתבים מערביים, 'העולם הכשיל אותנו' The rest of the world failed us, בהתכוונו לארה''ב ולמערב.
עצם העובדה, כי המורדים שכינו במשך השנתיים האחרונות של המלחמה את חומס 'בירתה של המהפכה' capital of the revolution, מוכנים לפנות אותה תחת חסות של האו''ם ושל איראן, מצביעה על נקודת מפנה במלחמה, בה הם ברוב ייאושם, לא רק מוכנים לוותר על אחד הסמלים החשובים, אם לא החשוב ביותר, במלחמה נגד אסד, אלא גם להודות בכישלונם וביכולת שלהם להתגבר צבאית על אסד ועל התומכים העיקריים בו-קרי האיראניים.
אסד הפעיל את כל  אמצעי המלחמה האכזריים ביותר מול המורדים בעיר העתיקה של חומס. הוא הפציץ את עמדותיהם בנשק כימי ובפצצות של חביות. הוא נקט נגדם מדיניות של ההרעבה, במשך שנתיים, והפעיל את שיטת האדמה החרוכה, לפיה טנקים וארטילריה כבדה סורית נעו רחוב אחר רחוב, בית אחר בית והשמידו אותם בשיטתיות כזו, עד שהמקומות היחידים שבו המורדים ובני משפחותיהם יכלו לנסות ולהגן על חייהם, היו מרתפים ומחילות תת-קרקעיות שמחברות ביניהם. וזאת ללא אוכל, מים ותרופות.
לבסוף, כדי להשיג את יציאתם מהתופת הזו, נאלצו המורדים הסוריים לסכים כי מספר לא ידוע של אנשי משמרות המהפכה האיראניים המוחזקים בחלב כבני ערובה ישוחררו, ולהסיג את כוחותיהם ממספר עיירות וכפרים שיעיים במרכז ובצפון סוריה, תמורת הסכמת אסד למבצע הפינוי בחומס.     
המקורות של תיקדבקה, מציניים כי קיימת סמליות רבה  בעובדה כי הכניעה הסופית של המורדים בחומס ביום ד', באה יום אחד בלבד, לאחר שממשל אובמה, הכריז ביום ג' 6.5, כי הוא מעניק לקבוצת האופוזיציה הסורית העיקרית,'הקואליציה הסורית הלאומית' Syrian National Coalition-SNC, רשות לפתוח 'משרד דיפלומטי'  בוושינגטון,  "foreign missions under the Foreign Missions Act", ואישי ממשל וחברי קונגרס וסנט בכירים, התחרו ביניהם מי יפגוש את ראש האופוזיציה הסורית, אחמד ג'רבה Ahmad Jarba, הנמצא בבירה האמריקנית. הממשל גם הודיע, כי הוא מקציב עוד 27 מיליון דולר, כעזרה לא צבאית non-lethal assistance, למורדים כדי שילחמו בבשאר אסד.
במילים אחרות, ממשל אובמה ממשיך את המלחמה שלו בנשיא סוריה אסד, במסדרונות גבעת הקפיטול בוושינגטון, ללא קשר למה שמתרחש בשטח במלחמה בסוריה.
לאחר הכישלון המהדד של וועידת ז'נווה 2  לנושא המלחמה בסוריה לפני שלושה חודשים, בתחילת חודש פברואר, והכישלון של שר החוץ האמריקני ג'ון קארי, לכנס את וועידת ז'נווה מס' 3,  היה ברור כי מוסקבה וטהרן הגבירו את שיתוף הפעולה בניהן בדחיקת רגליה של ארצות הברית מהמתרחש בסוריה.
חוגי ממשל אובמה ניסו לבטל את הרושם שעשו המהלכים הרוסיים והאיראניים האלה, באמצעות סדרה של הדלפות מכוונות, במשך חודש אפריל, לפיהן וושינגטון החלה לספק למורדים הסוריים, טילים אנטי טנקיים אמריקנים מהדגם 'טאו' BGM-71 TOW, וטילי נ''מ מדגם  SA-16 – 9K310 Igla-1, אולם המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי כמויות הטילים שהממשל סיפק היו כה קטנות, עד שלא גרמו לשום שינוי משמעותי בשדה המערכה, כאשר היתרון נשאר בידי כוחותיו של אסד.
יש גם הרבה סמליות בכך, כי כניעת המורדים בחומס והשתתפותם של קציני משמרות המהפכה האיראנים בפינויים מהעיר, באה ביום ד', ביום בו היועצת לביטחון לאומי של ארה''ב סוזן רייס, מגיעה לביקור בישראל, שיוקדש כולו לנושא הגרעין האיראני.
אם האו''ם צריך לפנות ולבקש את עזרת האיראנים, בפינו המורדים בחומס, פירוש הדבר כי האו''ם מכיר בעמדה המרכזית שיש לאיראן בדמשק, והוא מכיר בכך כי משמרות המהפכה האיראניים, אפילו לא הרוסים, הם הכוחות הצבאיים היחידים בשטח היכולים לשלוט בכוחות הצבא הסורי וחיזבאללה.        
בהתפתחות כזו בשטח, מה יש לסוזן רייס, להציע חדש לצמרת המדינית והביטחונית הישראלית, הטוענת מול ממשל אובמה, כי מדיניותו כלפי איראן ובעלי בריתה במזרח התיכון רק מחזקת את כוחה של איראן ואתו את הציר, איראן-סוריה-חיזבאללה? 

 

Print Friendly, PDF & Email