בישיבת הממשלה הוחלט ל'התכונן' ולחפש תמיכה בינלאומית לפעולה צבאית בעזה. במילים אחרות, לא לפעול ולנסות להגיע בחזרה ל'רגיעה', אפילו במחיר וויתורים נוספים לחמס.

אם נכונים דבריו של המתאם המדיני של מערכת הביטחון האלוף במיל. עמוס גלעד, ביום א' 21.12, כי כבר מהרגע הראשון של התחלת 'הרגיעה' הוחל בצה"ל בתכנון המכה 'הבלתי נמנעת' על החמס, כלומר עוד ב-20 ביולי, צריך וחייבים לשאול האם צה"ל איננו מסוגל תוך 6 חודשים להעמיד תוכנית מבצעית על רגליה? מדוע התוכנית איננה מוכנה עד היום?
כמו הבוס שלו, שר הביטחון אהוד ברק, קבע עמוס גלעד בפסקנות כי 'הדיבורים רק מפריעים'. מפריעים למה? אין שום סימן כי 'הדיבורים המתלהמים' כהגדרת ראש הממשלה אהוד אולמרט, הפריעו במה שהוא לקצב ירי הקסאמים והמרגמות המתגבר.
עמוס גלעד פרס קשת רחבה מאוד של פעולות אשר צריכות להיעשות לפני שצה"ל יוכל לפעול להפסקת ירי הטילים. ביניהן מנה גלעד, הסכמה של הקהילה הבינלאומית, מדינות ערב המתונות, והפלסטינים לפעולה כזו. אם אלה הגורמים בהן תלויה פעולה של צה"ל הרי ברור כי פעולה כזו אף פעם לא תתקיים!
קשה להאמין, לאיזה דרגה של שיתוק הגיעו מערכת הביטחון וצה"ל, שהיו פעם אמונים על אלתורים מבצעיים מבריקים ומהירים. קשה גם להאמין איך אלוף מילואים בצה"ל הממלא את אחד התפקידים החשובים במערכת הביטחון נותן את סמכות ההכרעה לפעולה בידי גורמים חיצוניים, חלקם אויבי ישראל. למרות כל אלה, החליטה הממשלה ביום א' ל'התכונן' ולחפש תמיכה בינלאומית לפעולה צבאית בעזה. במילים אחרות, לא לפעול, ולנסות להגיע בחזרה ל'רגיעה', אפילו במחיר וויתורים נוספים לחמס.
אם זה ההיגיון האסטרטגי של אולמרט, ברק, ורב אלוף אשכנזי, ושרת החוץ ציפי ליבני, אשר לפתע השתתקה לגמרי בישיבת הממשלה, אין מילים מתאימות יותר לתיאור המצב, מאשר הדברים שהשמיע השר אלי ישי שאמר בגלוי, כי 'רגיעה' קיימת רק אצל המשולש אולמרט, ברק, וליבני, וכי הם ומערכת הביטחון מנותקים מהמציאות.
ביום א' בבוקר חודש ירי הקסאמים והמרגמות לאחר במשך השבת 20.12 נורו 15 טילי קסאם ו-26 פגזי מרגמות אל שטח ישראל. מהירי יש לפחות 2 פצועים. בשדרות התפוצץ טיל קסאם בתוך קומה שנייה של בית יש פצוע קל ונזק כבד. בחממות נתיב העשרה נפצע קל פועל זר. מסוקים של חיל האוויר תקפו משגרים נייחים בבית חנון. עד עתה נורו ביום א' 21.12, 24 טילי קסאם.
תלמידי בתי הספר והגנים באשקלון ועוטף עזה נדרשו שלא לעזוב את כיתותיהם, ולא לצאת לחצרות. מד"א העלה את הכוננות באזורים אלה.
החמס הודיע כי מנהיגי הזרוע הפוליטית והצבאית שלו ירדו למחתרת ומסתתרים במנהרות.

Print Friendly, PDF & Email