בית הדין הבינלאומי לשפיטת רוצחי ראפיק חארירי פנה אל ממשלת לבנון בבקשה כי היא תעביר אליו את כל הסמכויות השיפוטיות בנושא. המקורות של תיקדבקה: בסוריה, 'נעלמו' 3 הגנרלים הסוריים שבית הדין עמד לדרוש את הסגרתם.

תיקדבקה:בית הדין הבינלאומי לשפיטת רוצחי ראפיק חארירי פנה אל ממשלת לבנון בבקשה, כי היא תעביר אליו את כל הסמכויות השיפוטיות בנושא. המקורות של תיקדבקה: בסוריה, 'נעלמו' 3 הגנרלים הסוריים שבית הדין עמד לדרוש את הסגרתם.
המקורות המזרח תיכוניים והמודיעיניים שלנו מדווחים, כי 3 הגנרלים הסוריים 'שנעלמו' הם: מי שהיה ראש המודיעין הסורי בלבנון, ובתחילת שנות ה-2000 האיש החזק ביותר בלבנון, הגנרל רוסטום ראזלה. מי שהיה סגנו, הגנרל ג'מעה ג'מעה. מי שהיה מפקד המודיעין הצבאי הסורי באזור ביירות, קולונל ג'מאל אבו ג'מאל.
כל 3 הגנרלים הסוריים 'נעלמו' כבר במחצית חודש מרס מבתיהם, ואפילו משפחותיהם אינן יודעות היכן הם נמצאים או מה עלה בגורלם.
הגנרלים 'נעלמו', זמן קצר לאחר שלנשיא בשאר אסד הועברו בתחילת חודש מרס בערוצים שונים ממקורות באו"ם האחראיים על הפעלת בית הדין הבינלאומי המיוחד, וממקורות המקורבים לנשיא צרפת ניקולא סרקוזי, מסרים מרגיעים האומרים, כי בית הדין לא ידרוש את הסגרתם או חקירתם בפרשה של הנשיא בשאר אסד עצמו. אחיו הצעיר של הנשיא עלי מאהר, וגיסו של אסד ראש המודיעין הצבאי הסורי הגנרל אסיף שואכת. לעומת זאת נאמר במסרים, כי בית הדין ידרוש את הסגרתם של 3 הגנרלים הסוריים שנעלמו.
המקורות שלנו מציינים, כי כפי הנראה הועברו 3 הגנרלים על ידי שירותי הביטחון הסוריים למעצר מוגן. צעד זה ננקט על הנשיא בשאר אסד בגלל 3 סיבות.
1. למנוע מאחד משלושת הגנרלים לברוח מסוריה ולבקש את הגנת בית הדין הבינלאומי, ובכך להפוך לעד מדינה. אסד חושש כי אחד מגנרלים אלה יוכל להפליל את הנשיא ואת מערך שירותי המודיעין הסוריים שהם חוט השדרה של המשטר בדמשק.
2. מעצרם, והחבאתם של 3 הגנרלים, תיתן בידי הנשיא אסד מעין תעודת ביטוח לגבי התנהלות מהלך הדיונים בבית הדין. אם בית הדין ימנע מלערב את משפחת אסד ואת צמרת שירותי המודיעין הסוריים בפרשת רצח ראפיק חארירי, אסד יכול לשקול את הסגרתם של אחד או יותר מהגנרלים הסוריים לבית הדין, ולהטיל עליו, או עליהם את כל האחריות למעשה. כך נהג שליט לוב מועמר קדאפי בפרשת פיצוץ מטוס 'פאן-אם' מעל לוקרבי בסקוטלנד ב-1986, כאשר הסגיר לבית דין סקוטי מיוחד שפעל בהאג, שני אנשי מודיעין לוביים בכירים שהיו מעורבים בפעולת הטרור.
3. באם שלטונות סוריה יקבלו דרישה מבית הדין להסגיר את 3 הגנרלים הסוריים, דמשק תמיד תוכל לטעון כי הם נעלמו, ואיש אינו יודע את מקום הימצאם.
עוד מדווחים המקורות שלנו, כי הפנייה לממשלת לבנון, שנעשתה ביום ב' 30.3, בה נתבקשה הממשלה להעביר את כל הסמכויות המשפטיות, המסמכים, וחומר החקירה בפרשת רצח חארירי, מהווה למעשה את התחלת פעולתו הסדירה של בית המשפט. הצעד הבא של בית המשפט בהאג תהייה בקשה של בית המשפט לביירות להסגיר ולהעביר לידי בית המשפט את 4 הגנרלים הלבנוניים, הנמצאים כבר 4 שנים בכלא ביירות, ושאר היו מעורבים ישירות בביצוע הרצח. הגנרלים הלבנונים פעלו תחת הוראותיהם של 3 הגנרלים הסוריים שנעלמו באחרונה.
המדובר בראש המשמר הנשיאותי הלבנוני לשעבר הגנרל מוסטפה חמדן Mustafa Hamdan. ראש שירותי המודיעין הלבנוניים לשעבר הגנרל ג'אמיל סעייד Jamil Sayyed. ראש השב"כ הלבנוני לשעבר גנרל עלי חאג' Ali Hajj. וראש המודיעין הצבאי הלבנוני לשעבר גנרל ריימוד אזאר Raymond Azar. המקורות שלנו מציינים כי עדות של כל אחד מ-4 הגנרלים הלבנוניים, יכולה עדיין להפליל את הצמרת הסורית בפרשה.

Print Friendly, PDF & Email