בית המשפט ה-STL דן בהאשמת חיזבאללה בפשעי טרור, קשר ורצח מתוכננים מראש

בעוד המשבר במצרים בעיצומו, וכבר מגיע המשבר המזרח התיכוני שלאחריו-העימות בלבנון. המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים בלעדית כי השופט של בית הדין הבינלאומי לחקירת רצח חארירי ה-STL, דניאל פראנסאן Daniel Fransen, סיים לעיין בחומר שהגיש לו התובע החוקר דניאל באלמאר Bellemare ב-17 לינואר, והוא נערך לפרסם את כתבי האישום בפרשה נגד ראשי חיזבאללה תוך שבוע עד עשרה ימים.
המקורות שלנו מוסרים, כי פירושו של צעד זה הוא כי בניגוד לצפיות, בעיקר באיראן, סוריה, ולבנון, וגם במידה מסוימת בוושינגטון, שם לא זקוקים למשבר תיכוני חדש נוסף לזה המצרי, כי החלטותיו של פראנסאן תתקבלנה בעוד כמה חודשים, דבר שהיה דוחה את העימות בלבנון לקיץ, לקח לשופט פחות מחודש להגיע להחלטה.
המשמעות שנייה היא כי ההכנות המואצות לפרסום כתבי האישום מצביעות על כך פראנסאן החליט כבר כי הוא איננו זקוק להבהרות נוספות לחומר שהועבר אליו, וכמו כן הוא איננו מתכונן לבקש מדניאל באלמאר לבצע חקירות נוספות, דבר המאפשר לו לפרסם את כתבי האישום מיד.
זו הסיבה מדוע הצעד הראשון בתהליך פרסום כתבי האישום והוצאת צווי המעצר יתקיים כבר היום, יום ב' 7.2, כאשר לפי הוראת נשיא בית הדין אנטוניו קאססה Antonio Cassese, יתכנס בעיירה ההולנדית לידסקנדאם Leidschendam, שליד האג, ההרכב העליון של בית הדין הבינלאומי המורכב מ-5 שופטים, 3 בינלאומיים ו-2 לבנוניים, כדי לדון בשאלות פרוצדוראליות משפטיות העולות מחומר החקירה שהוגש לשופט דניאל פראנסאן. בישיבה זו לא יוזכרו פרטים או שמות של האנשים נגדם עומדים להיות מפורסמים כתבי האישום.
 ההנחה כי מתוכן הדיונים שיהיו פומביים, אפשר יהיה ללמוד מה היו הכיוונים והמסקנות של החקירה התגשמה כאשר פראנסאן. הגיש לבית הדין 15 נקודות בהן הוא מבקש הבהרה-הדרכה, כאשר הנקודה המרכזית היא כי הוא מבקש מהשופטים להחליט איך מגדירים פשעים הקשורים בטרור, קשר ורצח מתוכננים מראש,ולאיזה חוק הם כפופים, החוק הלבנוני, או הבינלאומי. ציטוט: המקור he had asked the judges to decide how the crimes of terrorism, conspiracy and premeditated murder should be defined, and under which law — Lebanese or international or both. אם השופטים יחליטו כי פשעים אלה שפיטים על ידי החוק הבינלאומי, יוכרזו הנאשמים- אנשי חיזבאללה, ובכירים איראניים וסוריים, כטרוריסטים ופושעים בינלאומיים. זו תהייה גם הפעם הראשונה בהיסטוריה שבית דין בין לאומי יקבע מה זה טרור.
במילים אחרות, ישיבת בית הדין המתקיימת היום, היא השלב האחרון לפני פרסום כתבי האישום.
המקורות המזרח תיכוניים של תיקדבקה מדווחים, כי התפתחויות אלה מוצאות את טהרן, דמשק, וחיזבאללה, כאשר אינם מוכנים.
כל המהלכים הפוליטיים בלבנון, שהביאו להתפטרותו של ראש הממשלה סעד חארירי (13.1), ולהטלת התפקיד להרכבת ממשלה על נאג'יב מיקאטי Najib Mikati, שהוא ידידם האישי של הנשיא בשאר אסד, ומנהיג חיזבאללה חסן נסראללה, כוונו לכך כי בביירות תוקם ממשלה לבנונית שתודיע מראש כי היא איננה מכירה יותר בסמכות בית הדין הבינלאומי ה-STL, לא תכיר בכתבי האישום שהוא יפרסם, ותנתק את קשריה של לבנון אתו. אולם ממשלה לבנונית כזו עדיין לא קמה בגלל 3 סיבות עיקריות:
1.
מיקאטי מנסה עדיין להרכיב ממשלת אחדות לאומית, לא בגלל שהוא רוצה כזו, אלא בגלל שהנשיא הלבנוני מישאל סולימן מסרב עד עתה לאשר כל ממשלה שלא תהייה ממשלת אחדות.
2.
הנשיא מישאל סולימן מתעקש גם כי מינוי שר הפנים הלבנוני יהיה מינוי מטעמו ולא של ראש הממשלה המיועד מיקאטי. למינוי זה יש חשיבות מכרעת במהלכים הבאים בלבנון, מאחר ושר הפנים, הוא לא רק זה שממונה על שירותי הביטחון הפנימיים ושירותי המודיעין של לבנון, אלא שהוא זה שיכול להכריז על מצב חירום במדינה.
3.
נאג'יב מיקטאי עצמו איננו ממהר להקים ממשלה צרה משום שהוא איננו רוצה להראות כחותמת גומי של אסד ונסראללה, דבר שיביא מיד לבידודו, ובידודה של ממשלתו בזירה הבינלאומית, בייחוד על ידי ארצות הברית ומדינות מערב-אירופה.
במילים אחרות, התחרות הסמויה בין איראן, סוריה, וחיזבאללה, ובית הדין הבין לאומי מי יגיע קודם לקו המטרה, פרסום כתבי האישום, או הקמת ממשלה לבנונית, הסתיימה בינתיים בניצחון בית הדין.
עתה עומדות בפני האיראנים, הסורים, וחיזבאללה 3 אפשרויות:
א. לסלק את מיקטאי מהרכבת הממשלה ולהביא מועמד אחר במקומו, שירכיב את הממשלה תוך כמה ימים.
ב. לתת למיקטאי להמשיך להרכיב ממשלה ובמקביל לבצע את מהלך הכוח של חיזבאללה אשר ישתלט על ביירות.
ג.
במקביל לביצוע מהלך הכוח להקים ממשלה לבנונית עצמאית אשר תתפוס את השלטון בביירות ותודיע על ביטול הקשרים בין לבנון ובין בית הדין הבינלאומי.
כל האפשרויות האלה יכולות לקרב את לבנון למלחמת אזרחים.
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות