בכינוס חשאי של ראשי שירותי המודיעין הערביים בקהיר, בהשתתפות ראש המודיעין הסורי, הוקם בתמיכת האמריקנים מועדון ראשי המודיעין הערביים

המקורות המודיעיניים של תיקדבקה: בשבוע שעבר נערך בחשאי בקהיר כינוס של ראשי הגופים המודיעיניים של מדינות ערב. את הכינסו ארגנו סוכנות הביון האמריקנית המרכזית ה-CIA, נשיא מצרים פתח אל-סיסי, והמודיעין הכללי המצרי בראשותו של הגנרל עבאס כמאל.
האורח המיוחד של הכינוס המיוחד הזה היה הגנרל הסורי חוסאם לוקא Major General Hussam Luka ( בתמונה ), שהוא עתה איש המודיעין הסורי המקורב ביותר לנשיא סוריה בשאר אסד. בסיום הכינוס הוחלט על הקמת מועדון ראשי שירותי המודיעין הערביים ועל סדרת פגישות נוספות שתערכנה במשך השנה הקרובה.
מלבד העובדה שהכינוס הזה נערך ביוזמתם של האמריקנים והמצרים, מבלי שישראל דווחה על האירוע, אחת המטרות המרכזיות של הכינוס הייתה לקיים פגישה בין ראש שירותי המודיעין הסעודי חאלד בן חמדייאן  head of Saudi General Intelligence, Khaled Al-Humaidan, ובין הגנרל הסורי חוסאם לוקא. ( הפגישה בתמונה ).
הפגישה הזו, כמוה לא התקיימה בעשר השנים האחרונות, היוותה סימן לכך שלא רק ששירותי המודיעין הסעודיים יפעלו בשיתוף פעולה עם שירותי המודיעין הסוריים, אלא גם שהחל תהליך הפיוס המדיני בין חצר המלוכה הסעודי בראשותו  של יורש העצר הנסיך מוחמד בין סאלמן, ונשיא סוריה בשאר אסד.
זהו כמובן שינוי דרמטי במצבו האסטרטגי של הנשיא אסד, בהתחשב בכך שרק בשבוע שעבר ביקר בדמשק שר החוץ של איחוד נסיכויות הנפט ה-UAE, השייח' עבדוללאה בין זיאד Sheikh Abdullah bin Zayed , ונפגש לשיחה ארוכה עם נשיא סוריה בשאר אסד. מיד לאחר השיחה יצא  שר החוץ של הנסיכויות לירדן שם נפגש עם המלך הירדני חוסיין.
אין ספק כי אנו רואים כאן מהלך ערבי-אמריקני להחזיר את סוריה ואת נשיאה למעמד שהיה לה בעולם הערבי לפי תחילת מלחמת האזרחים בסוריה ב-2011.  בבירות ערב כבר מדברים כי נשיא סוריה בשאר אסד יוזמן להשתתף בוועידת הפסגה הבאה של ראשי מדינות ערב שתתקיים באלג'יריה במרס 2022.
טהרן לא רק שלא מתנגדת להתפתחויות אלה, אלא שהיא מקווה שההתפתחויות בסוריה תקדמנה את יחסיה עם מדינות המפרץ, ובייחוד עם ערב הסעודית ואיחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE, ותרחיק אותן מישראל.  
לישראל אין שום קשר לתהליכים אלה.
כבר ב-19 באוקטובר דיווחו המקורות של תיקדבקה בוושינגטון, כי בזמן שמדיניותו של הנשיא ג'ו ביידן כלפי סוריה ואסד השתנתה, ישראל נרדמה בשמירה ולא שמה לב להתפתחות זו.
מקור בכיר בסטייט דפרטמנט הגדיר את המצב החדש כך: למרות שממשל ביידן עצמו אינו מקבל את המדיניות של פתיחת הזרועות ( לקבלת אסד לקהילה הבינלאומית והערבית, ) 'הוא בהחלט השאיר את הדלת פתוחה לאחרים לעשות זאת'.
נראה כי ממשלת בנט-לפיד עדיין איננה מבינה את גודל השינוי המתחולל בסוריה,  והיא ממשיכה במדיניות של התעלמות מממנו בבד בבד עם המשך התקיפות האוויריות הפרוזאיות על תשתיות צבאיות איראניות בסוריה.
ביום א' 14.11 הגיע לקהיר היועץ הישראלי לביטחון לאומי אייל חולתא בראש משלחת ביטחונית גדולה. אפשר וצריך להניח כי המהלכים המודיעיניים הערביים האחרונים והמדיניות הערבית החדשה כלפי סוריה, יעלו בשיחותיו עם ראש המודיעין הכללי המצרי הגנרל עבאס כמאל.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות