בלבול בעמדות ישראל כלפי אסד, בגלל חוסר ההחלטה של אובמה. מלחמת התשה בגולן-רק שאלה של זמן

ביום ד' 15.5, אמר בכיר ישראלי 'לניו יורק טיימס', כי אם אסד ימשיך להעביר נשק לחיזבאללה ישראל תפעל להפלתו. 4 ימים לאחר מכן, בשבת 18.5, אמר בכיר ישראלי ל'טיימס' הלונדוני, כי ישראל מעדיפה שאסד יישאר בשלטון. בליל שישי שידרה רשת הטלוויזיה האמריקנית 'פוקס'  Foxnews, תמונות של חיילי קומנדו ישראלים נעים בתוך שטח סוריה כשהם חוזרים לשטח ישראל.
מבלי להיכנס לשאלה אם מדובר באותו 'בכיר ישראלי' שדיבר עם שני העיתונים, או לא, מצביעות העמדות הסותרות האלה, והמציאות בשטח, על בלבול ומבוכה השוררת בצמרת המדינית והביטחונית הישראלית לגבי המתרחש בסוריה. גרוע מזה. הבלבול נמשך גם לגבי האפשרות של מלחמת התשה סורית, ברמת הגולן, ואולי גם מלחמת התשה של חיזבאללה מול הגליל העליון והמערבי.
לכך יש 6 סיבות עיקריות לפי סדר חשיבותן:
1. חוסר יכולתו או רצונו של נשיא ארה''ב באראק אובמה להחליט באם ארה''ב תתערב צבאית בסוריה, אפילו בצורה מוגבלת של הנהגת אזורים אסורים לטייס. אובמה גם לא החליט אם לספק נשק למורדים הסורים, ואם כן למי מבין המורדים?
2. למרות שביום ה' 16.5, הודה אובמה, כאשר לצידו בבית הלבן עומד ראש ממשלת טורקיה טאייפ ארדואן, כי 'ארה''ב ראתה הוכחות לשימוש בנשק כימי בסוריה,' the US has seen evidence of chemical weapons being used in Syria, הוא מיד הוסיף: 'זה חשוב לקבל פרטים ספציפיים יותר על התקפות כימיות אלה'. it was important to get more specific details about alleged chemical attacks. במילים אחרות, ארה''ב מסכימה לשימוש, לפחות מוגבל, בנשק כימי במלחמה בסוריה. בכך נחצו הקווים האדומים שהציבו הנשיא וראש הממשלה בנימין נתניהו לגבי הנשק הכימי הסורי. לכך צריך לצרף את דבריו של שר הביטחון לשעבר בנימין בן אליעזר, אשר אמר בשבוע שעבר, כי הוא בטוח שלחיזבאללה הועברו כבר נשק כימי ומערכות נשק מתקדם.
3.
הכישלון האמריקני-ישראלי למנוע העברת טילי נ''מ מתקדמים מדגם S-300, וטילי ים-ים יאקחונט Yakhonts, שיש להם מכ''ם מתקדם המגדיל את הטווח שלהם ודיוק הפגיעה שלהם, מרוסיה לסוריה. ראש הממשלה נתניהו דחה ביום שישי את הביקורת והדיווחים על כשלון פגישתו (יום ד' 14.5) עם נשיא רוסיה ולדמיר פוטין, בה ניסה לשכנעו שלא לשלוח את הטילים לסוריה, באומרו, 'כי אמשיך לנסוע לכל מקום שיידרש, ואדבר עם כל מי שנחוץ כדי לשמור על ביטחונה של ישראל', would travel wherever is needed and will talk to whoever is . needed to keep Israel safe and secure. בכך הודה נתניהו, כי הוא איננו יכול לעשות דבר מול זרם הנשק הרוסי לסוריה, מלבד לדבר!
4.
עמדה זו של נתניהו נובעת בעיקר מהטעויות האסטרטגיות הישראליות שהסתמכו בעיקר על ההערכות מודיעיניות מוטעות, וגם מתוך היצמדות מוחלטת של נתניהו למדיניות הסורית של אובמה. כל אלה סירבו לראות ולהכיר במצב האמיתי בשדות הקרב הסוריים.
בעוד שהצבא הסורי החל מנצח בשדה הקרב, והמורדים איבדו חלק גדול מהישגיהם בשנתיים האחרונות, המשיכו בוושינגטון, ירושלים, ואנקרה להחזיק בהערכה כי אסד ייפול בימים הקרובים.
5.
ההערכה המוטעית לגבי אסד, נבעה בעיקרה משתי סיבות עיקריות:
א. חוסר רצונם או יכולתם של ממשלי אובמה, נתניהו, וארדון לעצור, את המעורבות הצבאית של רוסיה, איראן, וחיזבאללה במלחמה בסוריה. וושינגטון, ירושלים, ואנקרה, שתקו, וממשיכות לשתוק, כאשר אנשי צבא רוסיים נכנסו וממשיכים להיכנס לסוריה, כדי לאייש את סוללות הטילים עד אשר צוותים סוריים יודרכו ויוכלו לקבל את הפעלתם.
רכבות אוויר יומיות רוסיות ואיראניות ממשיכות לנחות בסיסי האוויר של סוריה. חטיבות שלמות של חיזבאללה, ויחידות מיוחדות של בסאיג' איראניים, מקבלות לידיהן ולאחריותן גזרות שלמות של המלחמה. וושינגטון וירושלים, וגם ירדן, שתקו כאשר יחידות שיעיות עיראקיות בעיקר של 'ליגת המאמינים', וחיזבאללה העיראקי Asa’ib Ahl al-Haq -League of the Righteous and Kata’ib Hizballah -Hizballah Brigades, המונות כ-3,000 לוחמים נכנסו מעיראק לסוריה.
ב.
בסוריה נוצר מצב בו ארה''ב וישראל, נכשלו בפירוק הציר טהרן-דמשק-חיזבאללה, מטרה מעודפת של ממשל אובמה שהוצגה כסיבה העיקרית מדוע לא לתקוף את התוכנית הגרעינית האיראנית. עתה הציר הזה התחזק ונוספו אליו רוסיה ועיראק.
במצב כזה לא צריך להתפלא, כי טהרן, דמשק, וחיזבאללה, המרגישים את עצמם בצד המנצח של המלחמה, מכינים את השלב הבא שלה. מלחמת התשה נגד ישראל ברמת הגולן. מלחמה זו כבר החלה למעשה בירי המרגמות של מוצב התצפית של צה''ל בחרמון ביום ד' 15.5, וחוסר התגובה המוחלט הישראלי אליו.
6. מלחמת התשה בגולן, איננה חדשה לא למוסקבה ולא לדמשק. לפני 39 שנה, במשך שלושה חודשים ממרס עד מאי 1974, ניהלו הסורים שלא רצו להכיר בתבוסתם במלחמת יום הכיפורים, לפי עצת מוסקבה, מלחמת התשה קשה מול צה''ל ברמת הגולן. במסגרת מלחמה זו שנקראה אז 'המלחמה הקטנה' ניחתו הפגזות כבדות על ישובי רמת הגולן, והסורים ניסו כמה פעמים לכבוש את הר החרמון. הסוד הגדול של המלחמה הזו היה, שמוסקבה הטיסה אז לגולן הסורי שתי חטיבות משוריינות קובניות שנלחמו נגד צה''ל.
עתה שמוסקבה מוצאת את עצמה בסוריה בברית עם טהרן, היא פטורה מלהטיס כוחות מעורבות זרים לסוריה, משום שתפקיד זה עבר לידי טהרן. ביום שישי 17.5 דווח, כי מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי הטיל על מפקד גדודי אל קודס האיראניים, הגנרל קסאם סוליימני, להביא כוחות לסוריה, ולהתחיל במלחמת התשה מול ישראל ברמת הגולן.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי למלחמה כזו יש פוטנציאל התפשטות לגבולות ישראל עם לבנון, לגבול טורקיה עם סוריה, ולגבולות ירדן עם סוריה ועם עיראק.

 

Print Friendly, PDF & Email