בלעדית: כלי הטייס האיראני-מוהג'יר 6 Mohajer שהופל היה בדרכו לתקוף מוצב של צה"ל בגדה. המלחמה בין איראן וישראל בסוריה עברה לגדה המערבית

לפני שלושה חודשים החליטו בטהרן לעלות את שלב ההתקפות נגד ישראל, לאחר שהמדיניות הקודמת לא נשאה את הפרי הרצוי בעיני משמרות המהפכה האיראניים.
ההחלטה המבצעית שהתקבלה בהתייעצויות עם חיזבאללה הייתה לרכז את המאבק נגד ישראל בגדה המערבית ולבצע בגדה פיגועים גדולים כאלה בכוחות צה"ל וביישוביים הישראלים אשר ידליקו את ההתנגדות הפלסטינית בשטחים.
לשם כך, כך מדווחים בלעדית המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה, הוקם בסוריה מטה איראני-חיזבאללה משותף עליו הוטל לתכנן ולבצע פיגועים כאלה.
המטה הראשי של גל טרור זה מורכב מנציגים איראניים השייכים למשמרות המהפכה האיראניים וקצינים של חיזבאללה ומקום מושבו נקבע בשדה התעופה אל-דבעא Al Dabaa  הנמצא מערבית לדמשק בלב אזור אל-קוסייר Al-Qusayr שהוא אזור בין לבנון וסוריה הנשלט על ידי חיזבאללה.
ביום שני בבוקר, 13 במרץ 2023, סמוך לשעה 07:15 בבוקר, הפעיל מחבל לבנוני שחדר לישראל,  באזור עמק קדש בין הקיבוצים מלכיה ויפתח, מטען צד דמוי כלימגור סמוך לצומת מגידו, בעת שעברו כלי רכב במקום.
כתוצאה מפיצוץ המטען נפצע באורח קשה אדם אחד, שנסע ברכבו בנתיב המנוגד לנתיב בו התבצע הפיצוץ. הפצוע הוא שרף א-דין ח'מאיסי, בן 21, תושב סאלם שבעמק יזרעאל.
תחילה לא היה ברור האם זהו פיגוע או אירוע פלילי, אך לאחר חקירה התבהר כי מדובר בפיגוע טרור, בשל השימוש במטען צד תקני, שאינו אופייני לאירועים פליליים. זמן קצר לאחר הפיגוע הוטל צו איסור פרסום על פרטי האירוע וחקירתו. כבישים רבים באזור נחסמו ופעילות ערה של כוחות הביטחון נצפתה באזור.
לאחר הפיגוע נעצר כלי רכב חשוד באזור מושב יערה הסמוך לגבול ישראל–לבנון. המחבל נורה ברכבו על ידי כוחות השב"כ וימ"מ, ואלו גם עצרו את הנהג שהסיע אותו. ברשות המחבל נמצאו אמצעי לחימה, חגורת נפץ מוכנה להפעלה ופריטים נוספים.
היום כבר ידוע כי המחבל היה בדרכו לג'נין והוטל עלי למסור את המטען וחגורת הנפץ לאחת מקבוצות הטרור שם כדי שתבצע פיגוע גדול נגד כוחות צה"ל.

ביום שישי 31.3 תקפו מטוסי חיל האוויר את מפקדת גל הטרור החדש בשדה התעופה אל-דבעא Al Dabaa. בתקיפה זו נפגעו קבוצת אנשי משמרות המהפכה האיראניים, חלקם נהרגו וחלקם נפצעו.
בהודעה לא שגרתית הודיעו  משמרות המהפכה של איראן  כי 'יועץ איראני' בשורותיהם בשם מילאד חיידרי Milad Haydari נהרג ב'תקיפה הישראלית' באזור דמשק. משמרות המהפכה הוסיפו ואמרו 'כי תגובה מתאימה תבוא בהתאם'.
התגובה האיראנית לא איחרה לבוא. ביום א' 2.4, המריא  משדה התעופה א-דבעא מל"ט איראני מתאבד מסוג מוהג'יר 6 Mohajr כאשר הוא טס לכיוון אגם הכינרת.
בהיותו מעל האגם הנמצא בתחום ישראל הוא הונחת על ידי שורה של אמצעים אלקטרונים ישראליים אשר  שיבשו את טיסתו ואילצו אותו לנחות צפונית לכינרת. מבדיקת שבריו ומערכותיו של המל"ט המתאבד האיראני הוברר כי היה נמצא בדרכו לתקוף מוצב של צה"ל בגדה המערבית.
אם תקיפה זו הייתה מתבצעת היא הייתה גורמת לאבדות רבות והייתה למעשה ההתקפה האיראנית  הישירה הראשונה בתחום ישראל.
אפשר וצריך להניח כי עתה ינסו האיראנים להמשיך ולפגוע במטרות ישראליות צבאיות ואזרחיות מסוריה ומלבנון.Print Friendly, PDF & Email