בלעדי: איראן נערכת להפעיל בשעות הקרובות את חוזה ההגנה שלה עם סוריה. תעביר כוחות צבאיים גדולים ברכבות אוויר

בלעדי למקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה: מקורות מהימנים בטהרן, אומרים ביום ה' 4.6 בערב, כי ההנהגות הפוליטיות והצבאיות האיראניות נערכות להפעיל את חוזה ההגנה בין איראן לסוריה. המקורות משתמשים במושג 'בשעות הקרובות'. אם אכן החלטה זו תבוצע פירוש הדבר כי איראן תתחיל להעביר כוחות  צבאיים איראניים לסוריה, כנראה באמצעות רכבות אוויריות.
זו תהייה הפעם הראשונה שאיראן תתערב ישירות במלחמה בסוריה, זאת כדי להציל את משטרו של נשיא סוריה אסד ואת צבאות סוריה וחיזבאללה מפני התמוטטות צבאית.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי אחת ההתפתחויות שהביאה להחלטה איראנית זו, היא התקדמותם המהירה של כוחות אל קעידה ISIS בעיר הכורדית חסאקה  Hasakah בצפון סוריה. ביום ה' בלילה נמצאים כוחות ISIS, במרחק 1 ק''מ ממרכז העיר כאשר הם כבשו את תחנת הכוח של העיר.
כבר ב-29 למאי וביום ד' דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה, על האפשרות כי איראן תפעיל את חוזה ההגנה שלה עם סוריה. להלן הקישור.
ביום ה' 4.6 בבוקר דיווחו המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה, כי כוחות אל קעידה ISIS פרצו את קווי הגנה של חסאקה. להלן הפרטים והניתוח שפרסמנו:
שתי התפתחויות מדאיגות נוספת לעתידו של משטר אסד בדמשק, ולאיראן התומכת בו, התרחשו ביום חמישי 4.6 בצפון ודרום סוריה.
המקורות הצבאיים של תיקדקה מדווחים, כי כוחות אל קעידה בעיראק ובלבנט ISIS, פרצו את קווי ההגנה של הצבא הסורי על העיר הכורדית הצפונית חסאקה  Hasakah, החולשת על משולש מפגש הגבולות בין סוריה-עיראק-טורקיה.  עוד מוסרים המקורות הצבאיים שלנו, כי בדוויזיה הסורית מס' 52 המגנה על העיר נראים סימנים של התפוררות והחלה בריחה של חיילים סוריים, מפני כוחות ISIS המתקדמים.  הפריצה התרחשה במבואותיה הדרומיים של העיר שם התנהל החל מיום ד' קרב גדול על השליטה בקומפלכס הבניינים, שבנייתם לא הושלמה, של בית הסוהר המרכזי בעיר.
סימני שבירה ונסיגה ראשונים גם נראים אצל כוחות המיליציה הכורדית YPG, המגנה על השכונות הכורדיות של העיר. אין תיאום מבצעי בין צבא סוריה ובין הכוחות הכורדיים, למרות שהם נלחמים נגד אויב משותף.
אם העיר חסאקה בה יש רבע מיליון תושבים, רובם כורדים, תיפול בידי ISIS, יהיה זה עוד ניצחון אסטרטגי גדול של ארגון הטרור לאחר כיבושן של ראמאדי במרכז עיראק, ותדמור Palmyra במרכז סוריה. כיבוש העיר יאפשר ל-ISIS מעבר חופשי לכוחותיו מצפון עיראק לצפון סוריה, דבר שיחזק את אחיזתם הצבאית במוסול, הנחשבת בירת ISIS בעיראק.
נפילתה של חסאקה תחשב גם מכה קשה לארצות הברית אשר מטוסיה ניסו בימים האחרונים להפציץ את כוחות ISIS מסביב לעיר כדי לעזור למליציה הכורדית המגנה עליה.
המקורות הצבאיים שלנו מוסרים, כי בשורות קשות למשטר אסד מגיעות ביום ה' בצהרים גם מחזית הדרום. סימני התפוררות החלו נראים גם בדוויזיות הסוריות מס' 68 ו-13 הנלחמות נגד קואליציה של המורדים הסורים 'צבא הכיבוש' Army of Conquest   באזור העיר הדרומית דרעא Derra. חיילים סוריים נצפו כשהם מניחים את נשקם ונמלטים.
עתה צריך לחכות ולראות מה תהייה תגובתה של איראן להתפתחויות אלה. שני אנשי צבא וביטחון מרכזיים איראניים, ראש המועצה הלאומית לביטחון עלי שחמאנאי Ali Shakhani, והגנרל קסאם סוליימני, מפקד גדודי אל קודס האיראניים, אמרו בימים האחרונים, כי יש לצפות להתפתחויות צבאיות דרמטיות בסוריה בימים הקרובים.   
 

Print Friendly, PDF & Email