בלעדי: המל"טים ההוטים/איראנים שתקפו את בתי הזיקוק הגדולים בעולם בסעודיה המריאו מבסיסים של המליציות השיעיות בעיראק

עשרת מל"טי הנפץ מתוצרת איראן שההוטים שיגרו, בשבת לפנות בוקר 14.9, לעבר שני מתקני זיקוק הנפט העיקריים של סעודיה, שהם הגדולים ביותר בעולם-בית הזיקוק באבקאיק Abqaiq, ובחוראייס Khurais oil field, הנמצאים במזרח סעודיה, המריאו להתקפתם מבסיסים של המליציות השיעיות העיראקיות הפרו-איראניות בדרום עיראק. 
המרחק בין בסיסים אלה למתקני הנפט הסעודיים הוא קצת למעלה מ-800 ק"מ.

מלבד שההתקפה הזו היא ההתקפה האיראנית הנרחבת ביותר על מטרות נפט במפרץ, מאז שהתקפות החלו, לפני חמשה חודשים, בשבוע השני של חודש מאי, מדובר בהרחבת החזית האיראנית מול הסנקציות האמריקניות לעיראק.
מאחר ובראש הפעולות האיראניות האלה עומד מפקד חזיתות איראן במזרח התיכון ומפקד גדודי אל קודס האיראנים הגנרל קאסם סוליימני, צריך לראות בהתקפה זו גם תשובה איראנית למאמצים שמשקיעים באחרונה האירופאיים, ובייחוד נשיא צרפת עמנואל מקרון, להביא לפגישת פסגה בין נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ונשיא איראן חסן רוחאני.
ההנהגה האיראנית, בראשותו של האייטוללה עלי חמנאי איננה מעוניינת בקיום מפגש כזה עתה.

זו לא ההתקפה הראשונה על ערב הסעודית שהגנרל סוליימני מבצע מתוך טריטוריה עיראקית.
ב-15 למאי תקפו שני מל"טי נפץ איראניים שבאו מעיראק שתי תחנות שאיבה מרכזיות של צינור הנפט מזרח-מערב של חברת 'ארמקו' The Aramco East-West pipeline במרכז סעודיה והעלו אותן באש. הצינור מעביר את הנפט המופק בשדות הנפט הסעודים במזרח סעודיה אל נמל הנפט יאנבו Yanbo הנמצא במערבה על חוף הים האדום.

חוגים צבאיים ישראליים אמרו במוצאי שבת, כי גם ישראל יכולה לעמוד בני התקפות אוויריות כאלה שתגענה מעיראק.  המקורות האלה ציינו, כי למרות שלסעודיה יש מערכות התראה ונ"מ מתקדמות, קשה מאוד לגלות באמצעותן התקפה כזו של מזל"טים.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי עצם העובדה שמשמרות המהפכה האיראנים הקימו בעיראק תשתית אווירית לוגיסטית המסוגלת לתקוף מטרות במזרח התיכן על ידי שיגור של עשרות מל"טי נפץ בעת ובעונה צריכה להדליק כמה מנורות אדומות בוושינגטון ובישראל.
נשיא ארצות הברית טראמפ שוחח בשבת אחה"צ בטלפון, גם עם יורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד בין סאלאמן MbS, וגם עם ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו. המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי שלושת המנהיגים דנו על התגובה שתבוא על התקפה איראנית זו.   
Print Friendly, PDF & Email