בלעדי ומיוחד למקורות האיראנים של תיקדבקה: חמס דורש מטהרן וחיזבאללה שיודיעו כי יתערבו ויגיבו בהתקפת טילים על ישראל במקרה של התקפת צה"ל ברצועת עזה.

בעוד שרת החוץ ציפי ליבני נפגשת ביום ה' 25.12 עם נשיא מצרים חוסני מובראק בקהיר, וראש הממשלה אהוד אולמרט קורא לפלסטינים להתנער מהחמס ולהכריח אותו להפסיק את הירי, התקשר מנהיג החמס ח'אלד משעל ביום ה' בבוקר עם שגרירות איראן בדמשק ודיבר עם איראני הנושא את השם 'אבולפאזל' Abolfazl. משעל הפנה אליו קריאה דחופה שאיראן תצא בהצהרת הרתעה לישראל שתעצור מתקפה צבאית אפשרית ישראלית בעזה.
במקביל, מוסרים המקורות שלנו בלעדית, דיבר משעל באמצעות קו טלפון מיוחד גם עם מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה בביירות, וביקש ממנו לצאת בהצהרת תמיכה בתושבי עזה, שתכלול איום מוסווה או גלוי שישראל תספוג מטחי טילים מלבנון, במקרה שתפתח במתקפה צבאית בעזה.
למקורות האיראנים של תיקדבקה נודע כי זמן קצר לאחר שהתקבלה הפנייה של משעל בטהרן, נתכנסה שם המועצה האיראנית לביטחון לאומי ודנה בהשלכות אזוריות ובינלאומיות של הצהרה מסוג זה.
המקורות שלנו מדווחים כי נראה שיוחלט בטהרן לא לדחות את בקשת החמס על הסף, אלה להעביר למשעל שדר האומר כי איראן תחכה להתפתחויות בימים הקרובים, ותמשיך לבדוק מקרוב את היקף הפעילות הצבאית של ישראל ומטרות המבצע של צה"ל ברצועה, אם אכן הוא ייפתח. החלטות חשובות מהסוג הזה של המועצה האיראנית לביטחון לאומי זקוקות לקבל את אישורו של מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי.
בינתיים, העבירו האיראנים מסר לחזבאללה בבירות האומר, כי עד שלא תתקבל החלטה סופית בטהרן בבקשתו של משעל, רצוי שנסראללה יימנע בשלב זה מכל התבטאות שישתמע ממנה איום לפתיחת מסע צבאי נגד ישראל. ניתנה הוראה לנסראללה שהוא יכול בצורה כללית להביע הזדהות 'עם הסבל' של תושבי עזה ועמידתם מול 'התוקפנות של הישות הציונית', אולם לא יותר מזה.
אחד השיקולים העיקריים לקבלת החלטה זו הוא כי יציאתם של איראן וחיזבאללה בהצהרות תמיכה בעלות אופי צבאי נגד ישראל במטרה להרתיע אותה מפתיחה במתקפה צבאית נרחבת, תעזור להצדיק את הפעולה הצבאית הישראלית, ותחמיר את מצבו של חמס. הצהרה כזו, סבורים בטהרן יכולה גם להזיק לאינטרסים של איראן וחיזבאללה בעולם הערבי.

Print Friendly, PDF & Email