בלעדי ומיוחד למקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה: בעוד ארצות הברית הולכת לקראת נרמול היחסים בינה ובין סוריה, ואולי שיתוף פעולה אסטרטגי עם סוריה בעיראק ובמזרח התיכון, ממשיכות דמשק וטהרן להעמיק את המעורבות הצבאית האיראנית בסוריה. בימים אלה הושלמה בנייתה של המפקדה הראשית של משמרות המהפכה האיראנים בסוריה. מפקדה זו ממוקמת בתוך מתחם מפקדת המשמר הנשיאותי הסורי, הנתון לפיקודו של אחיו הצעיר של נשיא סוריה, הגנרל מאהר אסד. שטח המפקדה האיראנית מגודר בגדרות אלקטרוניות גבוהות המוגנות על ידי חיילים של משמרות המהפכה האיראנים.

המקורות שלנו מדווחים כי למפקדה איראנית זו הוקצה שטח גדול מאוד בתוך מתחם מפקדת המשמר הנשיאותי, הנמצאת באזור כלא אל-מאזה, הכלא הצבאי המרכזי הסורי. את עבודת הבנייה של המפקדה ביצעה חברת הבנייה של משמרות המהפכה האיראניים, `ג`יאהד הבנייה` Jihad al-Binaa-JBDA, שמשלימה עכשיו במתחם זה את העבודות האחרונות הקשורות בהקמתם של כ-15 מבנים גדולים, חלקם לפי האנטנות שהוצבו לידם מרכזי קשר גדולים, וסלילת מערכת הכבישים הפנימיים.
עדיין לא ברור מה היא מידת הנגישות של הסורים למפקדה זו, והאם קצינים סורים מהמשמר הנשיאותי, שהוא הכוח המגן על הנשיא בשאר אסד ומשפחתו, ועל האישים המרכזיים במשטר בדמשק, יכולים או יוכלו בעתיד להיכנס למפקדה האיראנית. ההנחה המודיעינית היא שההבנה בין סוריה לאיראן היא שמאחר והמפקדה האיראנית נמצאת בתוך המפקדה הסורית, והאיראנים אינם יכולים לצאת ממפקדתם מבלי שיעברו דרך ביקורת סורית, סוריה וויתרה על זכותה להיכנס ולערוך סיורי ביקורת בתום שטח המפקדה האיראנית. הסורים מסתפקים בפיקוח שיש להם על הבאים והיוצאים מהמפקדה האיראנית.

Print Friendly, PDF & Email