בלעדי ומיוחד למקורות הצבאיים של תיקדבקה: כוננות הוכרזה בלילה בקרב יחידות צבא לבנון, ויחידות יוניפי"ל בדרום לבנון, ובייחוד ביחידות הצרפתיות של הכוח, לאחר שהתקבל מידע מודיעני כי חיזבאללה עומד לבצע פעולה צבאית נגד מטרה ישראלית בגבול לבנון או בעומק השטח הישראלי. אם אכן חיזבאללה יפתח באש זו תהייה הפעם הראשונה מאז 14 באוגוסט 2006, כאשר מלחמת לבנון הסתיימה, שחיזבאללה תוקף באש מטרות ישראליות. בצה"ל וביישובי הגליל לא הוכרזה כוננות משום שהדרג המדיני איננו רוצה להודות כי לחיזבאללה בדרום לבנון יש יכולת צבאית לבצע פעולות על קו הגבול. הידיעות שהגיעו מלבנון בלילה כאילו כוח צה"ל חצה את קו הגבול ונכנס כמה עשרות מטרים לתוך שטח לבנון, הן ניסיון של צבא לבנון לגולל את האחריות לפעולה אפשרית של חיזבאללה על צה"ל. המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים כי המידע מוסר כי נשיא סוריה מפעיל בימים האחרונים לחץ על מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה לחמם את אזור הגבול בין ישראל ללבנון במלאות חצי שנה למלחמת לבנון בסוף השבוע.

ההערכה בצה"ל כי חיזבאללה יכול לפתוח באש על סיור של צה"ל או מכוניות ישראליות הנעות בכביש הצפון, או לירות טילי קטיושה אל ישוב או כמה ישובים ישראלים בגליל העליון ובגליל המערבי.
המקורות הצבאיים שלנו מוסרים כי הכוננות ביחידות הצרפתיות של יוניפי"ל הוכרזה לאחר שביום רביעי 10.1 בשעות הערב, הייתה התקלות בין כוח צרפתי, ליד בינת ג`בייל, ובין קבוצת חמושים של חיזבאללה שהייתה כנראה בדרך לבצע סיור תצפית מודיעני בקו הגבול בין לבנון לישראל.
שני הצדדים גם הצרפתים וגם חיזבאללה, הטילו איפול על התקרית ומסרבים לאשר את קיומה.
ההערכות אמ"ן לגבי הסיבות שאסד לוחץ לחמם את הגבול הם שונות מההערכות של המודיעין של צבא לבנון והמודיעין הצרפתי הפועל במסגרת יוניפי"ל.
באמ"ן סבורים כי אסד רוצה לחמם את קו הגבול בגלל שלוש סיבות.
1. אסד חושב כי אם חיזבאללה יחמם את קו הגבול לפי הוראותיו, הוא גם יפסיק את התקפותיו באם הוא יורה לו לעשות כן. בכך יראה אסד גם לשרת החוץ האמריקנית קונדוליסה רייס המבקרת באזור וגם לצרפתים, כי הוא המנהיג היחיד המסוגל לשלוט במתרחש בלבנון. מוטב כי וושינגטון ופריס יגיעו אתו להסכם בנושאי לבנון, והקמת בית הדין הבינלאומי לשפיטת החשודים ברצח ראפיק חארירי, מאשר להתעמת אתו.
2. אסד רוצה להראות כי הוא איננו נבהל מאיומיו של בוש לפעול נגד איראן וסוריה, דברים שהנשיא השמיע בנאומו ביום ד` בלילה על המצב בעיראק.
3. ביום א` 14.1, מגיע לדמשק יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, אשר ייפגש עם מנהיג החמס חלאד משעל, ולאחר מכן עם נשיא סוריה בשאר אסד. אסד מעוניין על ידי חימום הגבול לא רק ליצור `אווירה מתאימה` למפגשי הפסגה הפלסטיניים בדמשק, אלא גם להראות כי הוא השליט הערבי היחיד השולט לא רק במתרחש בגבול לבנון-ישראל, אלא גם ביחסי הפלסטינים בינם לבין עצמם, ועם ישראל.
כל המהלכים הסוריים האלה להדליק וללבות את האש בין חיזבאללה וישראל, מתרחשים כאשר שר הביטחון עמיר פרץ, למרות שהוא יודע את המצב לאשורו, אומר שאין שום נתון המעיד על מתיחות צבאית בין ישראל וסוריה. ובבירת ספרד מדריד, יושבים נציגים ישראלים , ליד שולחן אחד עם נציגים סוריים שמסרבים לדבר אתם, ושומעים דרישות סוריות שישראל תפתח בשיחות שלום עם סוריה.

Print Friendly, PDF & Email