בלעדי: חיל האוויר האמריקני לקח את השליטה על המרחב האווירי הסורי. מטוסים לא מזוהים תקפו מטרה איראנית ב-19 לנובמבר

זה לא היה מקרה שמפקד כוחות האוויר הטילים של משמרות המהפכה האיראניים בריגדיר-גנרל אמירילי חאג'יזאדה Brigadier General Amirali Hajizadeh אמר, ביום ד' 21.11 בטהרן, כי כל הכוחות האמריקנים הנמצאים באפגניסטן, קטאר ואיחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE, כולל נושאות המטוסים האמריקניות במפרץ נמצאות בטווח הטילים האיראניים. 'אנחנו יכולים לפגוע בהם באם הם ינסו לזוז', אמר הגנרל חאג'יזאדה. 'לטילים שלנו יש טווח של 700 ק"מ ונשואות המטוסים האמריקנים נמצאות בטווח שלהם', ציין המפקד האיראני.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי איומים חמורים אלה של מפקד הזרוע האווירית של משמרות המהפכה האיראניים, הם התגובה האיראנית לטיסות של מטוסי החמקן האמריקנים מדגם F-22, ומטוסי הקרב הפצצה מסוג  F/A-18F Super Hornet הנערכות כבר שבוע במרחבים האוויריים של סוריה.
זה גם לא היה מקרה שהמפקד האיראני נקב בשמותיהם של הבסיסים מהם המטוסים האלה ממריאים ואליהם הם חוזרים. מדובר בבסיס האמריקני אל עודייד בקטאר Al Udeid Air Base in Qatar, אל-דאפרה באיחוד נסיכויות הנפט הערביות Al Dhafra Air Base in the UAE. לא ברור מדוע המפקד האיראני הזכיר את הבסיס האמריקני בקנדאהר  Kandahar שבאפגניסטן, משום שמשם לא ממריאים מטוסים אמריקנים לעבר סוריה, אולם המצב שונה לגבי נושאות המטוסים האמריקניות אותם כולל בריגדיר-גנרל חאג'יזאדה באיומיו. בסיס מס' 3 ממנו מגיעים מטוסי קרב-הפצצה אמריקנים למרחבים האוויריים של סוריה היא נושאת המטוסים 'טרומן'  USS Harry S Truman, אשר הגיעה בסוף שבוע שעבר למזרח הים התיכון, והיא כוח התקיפה שלה Harry S. Truman Carrier Strike Group המורכב מחמש אניות מלחמה נושאות טילים מונחים הוצבו מול חופי סוריה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי האמריקנים מקיימים את הטיסות שלהם מעל סוריה מסביב לשעון, ככה שבימים האחרונים נוצר מצב בו מטוסי הקרב היחידים הטסים בימים האחרונים במרחבים האוויריים הסוריים הם המטוסים האמריקנים.
כאשר קבוצה אחת של מטוסים חוזרת אל בסיס היציאה שלה, אם זה בקטאר, איחוד נסיכויות הנפט ה-UAE, או נושאת המטוסים טרומן, קבוצה נוספת של מטוסים אמריקנים ממריאה לכיוון סוריה. (ראו מפה מצורפת).
כתוצאה מהפעילות האינטנסיבית הזו של מטוסי קרב-הפצצה וחמקנים אמריקנים במרחבים האוויריים הסוריים נעלמו מהם כמעט כליל המטוסים של חיילות האוויר של רוסיה ושל סוריה.
עוד מדווחים המקורות הצבאיים שלנו, כי הטייסים האמריקנים מדווחים כי סוללות טילי הנ"מ מדגם S-300 שהרוסים הביאו באוקטובר לסוריה עדיין אינן מבצעיות. לפי הערכת הטייסים האמריקנים הטסים מעל האזורים שהם הסוללות מוצבות הן לא תהפוכנה מבצעיות לפני סוף ינואר תחילת פברואר 2019.
לכך התייחסו  ביום שלישי 20.11, דבריו של דובר הפנטגון אריק פאון Eric Pahon שאמר, כי  'למערכות הרוסיות של טילי ה-S-300 אין שום השפעה על פעולותיה (הצבאיות) של ארצות הברית בארץ זו'-כלומר בסוריה. Russia’s S-300 air defense systems in Syria have no impact on the United States’ operations in the country.
הדובר הזהיר את רוסיה מפני משלוחי נשק נוספים לסוריה. הוא אמר: 'כל משלוחי נשק נוספים  לסוריה עכשיו רק יגבירו את המתיחות'. Any additional arms sent into Syria only serves to escalate the situation at this point.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי ביום שני 19.11, תקפו מטוסים בלתי מזוהים מטרה איראנית בסוריה. זו לא הייתה תקיפה משמעותית אלא רק תקיפה מוגבלת של מטרה קטנה.  אולם בכל זאת זו הייתה המתקפה האווירית השנייה בלבד בסוריה על מטרה  איראנית, מאז שחיל האוויר הישראלי הפסיק את טיסותיו במרחבים האוויריים הסוריים במחצית השנייה של ספטמבר. (מתקפה אחת, כנראה באמצעות טילים, הייתה ב-23 באוקטובר באזור דמשק).
המקורות שלנו מוסרים, כי ארצות הברית מיהרה להעביר בערוצים מודיעיניים שדר שאמר, כי המטוסים האמריקנים הטסים במרחבים האוויריים הסורים לא היו מעורבים במתקפה אווירית זו.
בשלב זה לא ברור כמה זמן הפעולה האווירית האמריקנית בסוריה תימשך.  

 

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות