בלעדי: כיצד הפך המו"מ להסדרה בעזה, לחלק מהעימות בין נשיא ארצות הברית טראמפ ונשיא טורקיה ארדואן

דונלד טראמפ נשיא ארה"ב הכריז ביום שלישי  21.8 לפנות בוקר בראיון שנתן לכלי תקשורת, ( עדיין יום שני בלילה לפי שעון ארצות הברית), כי הוא לא יזוז יותר מעמדותיו וצעדיו נגד נשיא טורקיה ראסיפ טאייפ ארדואן, עד אשר הוא ישחרר את הכומר האמריקני אנדרו ברנסון Andrew Brunson  העצור בטורקיה כבר שנתיים. 'הם (הטורקים)  עושים טעות חמורה,' אמר טראמפ, 'לא יהיו יותר שום וויתורים.'
טורקיה מאשימה את ברנסון שלקח חלק בהכנות להפיכה הצבאית נגד ארדואן לפני שנתיים ב-2016. ברנסון וארצות הברית מכחישים זאת בתוקף.
וושינגטון הטילה סנקציות כלכליות על טורקיה שהביאו להתמוטטות מהירה בערך המטבע הטורקית-הלירה, ובהורדת דירוג האשראי הבינלאומי של אנקרה. ביום שני המשיכה הלירה הטורקית לאבד  במהירות מערכה, כאשר דולר אמריקני אחד נמכר תמורת 6.097 לירות טורקיות, זאת למרות שקטאר הודיעה כי הוא מזרימה למערכת הכלכלית הטורקית 15 מיליארד דולר, כדי שתוכל לעמוד מול הלחץ האמריקני.
בראיון דחה טראמפ את החששות, כי המשבר בין ארצות הברית וטורקיה, שתיהם חברות הארגון נאט"ו, יביא למשבר בארגון ההגנה הצפון האטלנטי, וכי יפגע קשה במטבעות ובשווקים הפיננסים באירופה ובמדינות המתפתחות  emerging market economies.
טראמפ הוסיף ואמר, כי הוא קיווה שלאחר ששכנע בתחילת החודש את ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו לשחרר ממעצר בישראל את האזרחית הטורקית אברו אוזקא Ebru Ozkah, שהייתה עצורה בפעילות למען החמאס, ארדואן יראה בכך מחווה אמריקנית שתביא לשחרורו שלך הכומר ברנסון. אולם למרות שהאזרחית הטורקית שוחררה והגיעה לטורקיה, ברנסון המשיך להיות מוחזק במעצר בטורקיה וההקלה היחידה שניתנה לו שהוא הועבר מבית סוהר למעצר בית, כשהוא נתון תחת שמירה טורקית כבדה.
לא הנשיא טראמפ ולא מקורות ישראלים מסרו פרטים כלשהם על שחרור האזרחית הטורקית שנחשדה בסיוע לארגון טרור ולמה בדיוק הצעד האמריקני-הישראלי הביא.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי המהלך הזה הביא לתסבוכת נוספת במו"מ הארוך המתנהל כבר כמה שבועות בין ישראל, מצרים והחמאס, על הסדר ברצועת עזה.
עד עתה חלק חשוב מהשיחות בין קהיר, ירושלים ועזה, המתנהלות בתמיכה שקטה של ארה"ב.  הוקדש למציאת נמל בים התיכון שדרכו תוכל רצועת עזה לקבל את הסחורות המיועדות אליה ולייצא את תוצרתה-בעיקר החקלאית.
בדיוניים הועלו שמותיהם של הנמלים פורט סעיד בתעלת סואץ, ולימסול או לרקנה בקפריסין. 
אולם עכשיו לאחר שחרורה של  האזרחית הטורקית אברו אוזקא, שחרור אותו החמאס כאות חולשה ישראלי נוסף, העלו נציגי החמאס בשיחות בקהיר לפתע הצעה חדשה: הנמל דרכו תתנהל תנועת הייבוא והייצוא לרצועת עזה צריך להימצא בקפריסין הטורקית.
במילים אחרות, לא רק שלגורמי ביטחון ישראליים לא תהייה כל אפשרות לפקח על המוצרים והסחורות הנכנסות לרצועת עזה, אלא שנשיא טורקיה ראסיפ טאייפ ארדואן יכול להחליט, בהתחשב ביחסיו המתוחים עם ארצות הברית וישראל, להעביר נשק ומערכות צבאיות לרצועת עזה ללא הפרעה.
ההצטרפות הבלתי צפויה של טורקיה לתסבוכת המדינית-ביטחונית שממילא קיימת סביב רצועת עזה, הופכת את המו"מ להסדרה בעזה, לחלק מהעימות בין נשיא ארצות הברית טראמפ ונשיא טורקיה ארדואן.

Print Friendly, PDF & Email

2 תגובות עבור “בלעדי: כיצד הפך המו"מ להסדרה בעזה, לחלק מהעימות בין נשיא ארצות הברית טראמפ ונשיא טורקיה ארדואן

 • אוג 21, 2018 @ 19:05 at 19:05
  Permalink

  שלא יסכימו בשום פנים לדבר כזה וזהו. אין מצב שיהיה בקפריסים הטורקית

 • אוג 21, 2018 @ 20:03 at 20:03
  Permalink

  הבעיה תמיד הייתה ונותרה – העובדה שמעל 10 אירגונים קיצוניים חיים ונושמים בעזה וביו"ש.

  כל עוד הם קיימים – גם ישראל וגם הפלסטינים יסבלו ותהיה השפעה גם על גופים חיצוניים.

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות