בלעדי למקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה: הפיצוץ בנטאנז החריב למעלה ממחצית המפעל להעשרת אורניום. האיראנים אינם יכולים להעשיר אורניום-גם לא ל-60 אחוז

בלעדי ומיוחד למקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה:  הפיצוץ במתקן המרכזי של העשרת אורניום בנטאנז החריב כליל למעלה ממחצית המתקן. המקורות שלנו מדווחים, כי מתוך שלושה אולמות הסרכזות שישנם במתקן שני אולמות נהרסו כליל ואילו האולם השלישי ניזוק בחלקו.
אין אפשרות לאיראניים להפעיל אפילו סרכזה אחת באולם שנשאר בחלקו  שלם, משום שאין אספקת חשמל יציבה וגבוהה למתקן.
עוד מדווחים המקורות שלנו, כי חומר הנפץ שהתפוצץ במתקן  הוטמן בתוכו לפני שנתיים, כלומר ב-2019, והוא היה מונח שם עד אשר גורם כלשהו החליט להפעילו. כאשר הוראת ההפעלה ניתנה חומר נפץ הופעל מרחוק והוא התפוצץ.
הדיבורים האיראניים, כאילו הנזק שנגרם מהתפוצצות היה קל והעבודה במתקן חודשה, או הידיעות כאילו רק סרכזות ישנות נפגעו, נועדו להסתיר את הנזק הכבד שנגרם באמת למתקן.
המקורות שלנו מציינים, כי אין גם בסיס להודעות האיראניות, כולל של הנשיא חסן רוחאני, מיום ג' 13.4, כאילו איראן החלה להעשיר אורניום לדרגה של 60 אחוז.
אין ביכולתם של האיראניים להעשיר אורניום לדרגה כזו מאחר ורוב הסרכזות המהירות מדגם IR-6 שלהם המסוגלות לבצע זאת נהרסו.
עובדות אלה גורמות בימים האחרונים לזעם רב בקרב ההנהגה האיראנית, כולל צמרת משמרות המהפכה, ואלה מאשימים את הוועדה לאנרגיה גרעינית האיראנית, ובייחוד את יושב הראש שלה עלי אכבר סלאחי  Ali Akbae Salehi , המקורב מאוד למנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי, בפיצוץ.
רבים בצמרת האיראנית טוענים, כי למרות הידע הרב של סלאחי בתחום הגרעין, הוא עומד בראש סוכנות גרעין שניתן לחדור אליה בקלות, ושאיננה מתייחסת ברצינות לנושאי המודיעין והביטחון.
כיצד יכול להיות, שואלים מותחי הביקורת שבמשך שנתיים מונח מטען חומר גדול בלב המפעל מבלי ששום גורם לא יגלה זאת? איך יכול להיווצר מצב בו בכלל הוחדר חומר הנפץ למתקן?  היכן היו סידורי הביטחון, בייחוד לאחר שרק לפני 10 חודשים, ביולי 2020, החריב פיצוץ דומה את המפעל בפעם הראשונה!
המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי אפשר וצריך להניח, כי עתה החלו בבדיקות וחיפושים בכל האתרים הגרעיניים האיראניים לבדוק באם גם שם לא הוטמנו חומרי נפץ.

Print Friendly, PDF & Email