בלעדי לתיקדבקה: ארה"ב וישראל הסכימו על עקרון 1,000 בגרעין האיראני

המקורות בוושינגטון של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי וושינגטון וירושלים הסכימו ביניהן על עקרון 1,000 בגרעין האיראני. לפי עקרון זה שתי המדינות סיכמו שלאיראן תהיינה 1,000 צנטריפוגות שתעשרנה אורניום לדרגה של 3.5 אחוז, ואילו טהרן תוכל להחזיק, בכל רגע נתון, בלא יותר מאשר 1,000 ק''ג אורניום מעושר בדרגה של 3.5 אחוז.
וושינגטון וירושלים הסכימו ביניהן גם, כי איראן לא תוכל להחזיק בשום כמות של אורניום מעושר בדרגה של 20 אחוז, שהיא דרגת העשרה צבאית. עוד סיכמו ביניהן וושינגטון וירושלים, כי ארה''ב תחתור לכך שזו תהייה התוצאה הסופית של שיחות הגרעין בין שש המעצמות ואיראן, העומדות להיפתח בשבת 14.4.  עדיין לא ברור, כיצד ארה''ב וישראל, חושבות לשכנע את רוסיה, ואת סין, להסכים להסדר כזה. מקורות אמריקנים אומרים לתיקדבקה, כי הסכמה רוסית וסינית כזו כבר הושגה.
המקורות האיראניים של תיקדבקה מדווחים, כי הצמרת האיראנית מודעת לתוכן הסכם אמריקני-ישראלי זה, לאחר שממשל אובמה העביר סיכומים אלה לידיעתה, במסגרת המגעים החשאיים הישירים שוושינגטון מקיימת עם טהרן, ושהמקורות שלנו מדווחים עליהן כבר מאמצע חודש פברואר. 
זו היא הסיבה מדוע הצמרת האיראנית, התרכזה ביום א', בדיבורים על כמויות האורניום בדרגה של 20 אחוז שטהרן תוכל להחזיק.
לאחר שאיראן השיגה מארה''ב וישראל הסכמה עקרונית להמשך העשרת האורניום, והחזקת כמויות מצומצמות של אורניום מעושר בדרגה של 3,5 אחוז, עוד בטרם נפתחו השיחות בינה לשש המעצמות, מבלי שהיא תגיד אם היא מסכימה לכך, או לא, היא החלה כבר במערכה לאפשר לה להעשיר, בהסכמת ארצות הברית וישראל, אורניום לדרגה של 20 אחוז.  

מאחר וראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר הביטחון אהוד ברק, לא דיווחו לאיש בממשלה  ובמערכת הפוליטית והצבאית על הסכמה זו שנתנו לנשיא ארה''ב באראק אובמה, נוצר בשעות האחרונות הרושם כי דבריהם בנושא האיראני מעידים על מחלוקת ביניהם.
נתניהו , אמר ביום א', שהוא דורש הפסקה מוחלטת של כל העשרת האורניום והוצאת כל החומר המועשר מאיראן, בעוד שברק, שניסה להתאים את דבריו של נתניהו להסכמות שהוא הגיע אליהן עם נשיא ארה''ב אמר, כי הוא מסכים להמשך העשרת אורניום ברמה נמוכה והשארת כמה מאות ק"ג של אורניום מועשר בשטח איראן.
גם דבריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ביום א' לראש ממשלת איטליה המבקר בירושלים, מריו מונטי, כי  עמדת ישראל לא השתנתה, ועל שש המעצמות לדרוש את עצירת כל העשרת האורניום באיראן, אינם נכונים. עמדת ישראל השתנתה בצורה דרמטית, וישראל איננה דורשת יותר את הפסקת כל העשרת האורניום באיראן. 
יתכן, והשיקול העיקרי של נתניהו לוויתור העקרוני הזה שעשה בחשאי,
הוא שאם איראן תמשיך להציג תנאים חדשים, או שתוליך שולל את פקחי הוועדה לאנרגיה גרעינית ה-IAEA, ואת הקהילה הבינלאומית, גם לאחר הוויתורים שארה''ב וישראל הסכימו עליהם, הנשיא אובמה לא יוכל להתנגד יותר למתקפה צבאית ישראלית על תוכנית הגרעין האיראנית. 
אולם נתניהו טועה. 
בצעדו זה הוא נתן לאומבה קצה חבל להמשיך את המו''מ החשאי עם איראן, דבר שמעצם קיומו יביא לוויתורים נוספים של ארצות הברית לאיראן, אבל לא יביא להסכמה של נשיא ארה''ב לתקיפה ישראלית.  

המקורות האיראניים של תיקדבקה מדווחים, כי הסכמתם של נתניהו וברק, כי איראן תמשיך בהעשרת האורניום, ובהחזקה של כמויות אורניום מעושר הביאה לכך כי נשיא איראן אחמדינז'אד יכול היה להציג ביום א' 8.4, יום בו איראן ציינה את 'יום הגרעין', את שלוש הדרישות החדשות  האיראניות מארצות הברית, ודרכה מישראל, שתוצגנה ביום שבת 14.4 באיסטנבול עם תחילת השיחות בין טהרן ושש המעצמות:
1.
איראן עומדת להפעיל מתקן חדש שימיר convert, את כמויות האורניום המעושר לדרגה של 3,5 אחוז הנמצאות בידיה למוטות rodes של דלק גרעיני. בשלב זה איראן מודיעה על ייצור מוטות גרעיניים, כאשר היא מתכוונת בשלב השני לייצר פלטות plates גרעיניות. המקורות של תיקדבקה מציינים, כי ממוטות גרעיניים קשה להפיק אורניום מעושר לדרגה צבאית, אולם הפקת אורניום מעושר בדרגה של 20 אחוז מפלטות גרעיניות הוא תהליך מהיר, זול ויעיל.
2.
איראן תספק בעצמה את מוטות הדלק הגרעיני הדרושים להפעלת כור המים הכבדים שהיא בונה באראק Arak. במילים אחרות, איראן תוכל לגשת להפקת פלוטוניום, דבר שייפתח בפניה את האופציה לבנות נשק גרעיני לא רק מאורניום מעושר, כי אם גם מפלוטוניום.
3.
מאחר וכור הכוח החשמלי בבושייר מופעל כבר בהיקף של 75 אחוז, מוסקבה תעביר  בעוד שבעה חודשים באוקטובר, את ניהול הכור כולו לידי מהנדסים איראניים.
אלה הן שלוש הדרישות העיקריות שאיראן תציג, מול הדרישות האמריקניות-הישראליות לפרק את המתקן הגרעיני התת-קרקעי בפורדו Fordo. 

Print Friendly, PDF & Email