בלעדי לתיקדבקה: ההצעות האיראניות שתושמנה על שולחן המו"מ של 6 המעצמות, והטקטיקה 'הישראלית' של טהרן

ראש המועצה לביטחון לאומי, והנושא ונותן העיקרי האיראני במו''מ עם שש המעצמות באיסטנבול שייפתח בשבת 14.4, סעיד ג'אלילי Saeed Jalili, אמר ביום ד' 11.4, כי איראן תציג במו''מ יוזמות חדשות, והוא מקווה כי הצד ממול, שש המעצמות תנקוטנה גם ביוזמה חיובית, משום ששום איומים ולחצים על איראן שאף פעם איננה נכנעת להם,  אף פעם לא הביאו לתוצאות. ציטוט המקור: Iran's representatives will participate in the negotiations with new initiatives and we hope that the (six powers) will also enter talks with constructive approaches, the language of threat and pressure against the Iranian nation has never yielded results.
ג'אלילי, לא פירט איזה יוזמות חדשות איראן תציג בשיחות באיסטנבול, אולם המקורות האיראניים והמודיעיניים של תיקדבקה, יכולים לדווח כבר עכשיו מה תהיינה חמש היוזמות  העיקריות האיראניות אשר תוצגנה  מיד עם התחלת הדיונים:
1. איראן תמשיך להעשיר אורניום לדרגה של 3,5 אחוז, והיא לא תסכים לקביעת 'תיקרה' לכמויות אלה.
2.
לא יתקיים שום דיון על הוצאות כמויות אורניום מעושר איראני מחוץ לגבולות איראן, למדינה אחרת. טהרן לא תתפשר בנקודה זו.
3. איראן מוכנה להגיע להסכם על האורניום המעושר לדרגה צבאית התחלתית של 20 אחוז.
ההסכם הזה צריך להתבסס על העיקרון, כי שש המעצמות מסכימות, כי איראן יכולה להעשיר כל כמות שהיא תרצה בכך. אולם לכך תהיינה שלוש הסתייגות עיקריות:
א.
וועדה משותפת של שש  המעצמות ואיראן תקבע את הכמויות שאיראן זקוקה להן של אורניום מעושר הל-20 אחוז, לכורי המחקר שלה, ולצרכי הפקת איזוטופים לצרכי רפואה.
ב. כמויות נוספת של אורניום מעושר בדרגה כזו, יימכרו על ידי איראן בשווקים הבינלאומיים, דבר שיהפוך את איראן  להיות יצואנית מס' 1 בעולם של אורניום מעושר בדרגה של 20 אחוז.
ג.
לאחר שיקבעו הכמויות של אורניום מעושר בדרגה של 20 אחוז, להם טהרן זקוקה, ויתברר כי בידיה נשארו כמויות גדולות נוספות של אורניום מעושר לדרגה הזו, תפעיל איראן מהלך הפוך, reverse the processes , בו עודפי האורניום המעושר בדרגה הגבוה,יהפכו להיות שוב אורניום בדרגה של 3.5  אחוז בלבד.
4. איראן לא תסכים להפסקת פעילותו של האתר הגרעיני התת-קרקעי בפורדו  Fordo, אולם איראן מוכנה במקביל, לחתום על מה שמכונה 'הפרוטוקול הנוסף'  additional protocol, של ההסכם למניעת הפצת הנשק הגרעיני ה-NPT, דבר שיאפשר עריכת ביקורות פתע, ללא התראה מוקדמת של פקחי הוועדה לאנרגיה גרעינית ליד האו''ם בווינה, ה-IAEA, בכל אתר שהוא באיראן, כולל פורדו.
כמו כן מוכנה איראן, להרשות הצבת מצלמות, וכל אמצעי עיקוב אחרים בפורדו. אולם זאת בתנאי אחד: שש המעצמות תדרושנה גם משיראל לחתום על הסכם למניעת נשק גרעיני, ועל 'הפרוטוקול הנוסף'. ללא חתימה ישראלית כזו, גם איראן לא תחתום.
5.
בדיוניים שנערכו השבוע בטהרן, בין חברי והאסטרטגים של הצמרת האיראנית לקראת פתיחת השיחות עם המעצמות הוחלט לנקוט בהן 'טקטיקה ישראלית'. כל מה שהמעצמות תדרושנה מטהרן לבצע בתוכנית הגרעינית שלה, ראש המשלחת האיראנית לשיחות סעיד ג'אלילי יגיב כי אפשר יהיה להתחיל בדיוניים על דרישות אלה, רק  לאחר שדרישות כאלה תוצגנה על ידי שש המעצמות גם לתוכנית הגרעינית הישראלית.
המקורות האיראניים של תיקדבקה מציינים, כי ההערכה בטהרן היא, שהנשיא אובמה יראה בעמדות האיראניות קצה חוט להמשך הדיונים, ובסופו של דבר הוא יהיה מוכן להגיע להסכם גם על העשרת הכמויות של אורניום מעושר בדרגה של 20 אחוז הנחוצים לאיראן, וגם על המשך הפעלתו של מתקן העשרה התת-קרקעי בפורדו.      

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות