בלעדי לתיקדבקה: מועמר קדאפי ובניו נמצאים בנווה המדבר טארגאן Targan במדבר הסהרה

המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מוסרים בפרסום ראשון בלעדי , כי שליט לוב מועמר קדאפי בניו, ואתם כמה אלפי לוחמים, נמצאים בנווה המדבר טארגאן Targan במדבר הסהרה, הנמצאת מרחק של כמה מאות קילומטרים דרומית-מערבית מעיר נווה המדבר הלובית ג'יפרה Jiffra. נווה המדבר נמצא במרחק של למעלה מ-1,500 ק''מ מטריפולי בירת לוב, ומהעיר סירט, שם מתבצרים תומכי קדאפי במערב לוב.
ההערכה המודיעינית המערבית בשעות אלה היא, שאם קדאפי יחוש כי הוא נתון בסכנה בנאות מדבר אלה הוא הכין לעצמו כבר דרכי מילוט לבוקירנה פאסו Burkina Faso ,שם הנשיא באליס קומפאורי Blaise Compaoré, וראש ממשלתה לאק-אדולפה טיאו Luc-Adolphe Tiao, הבטיחו לקדאפי מקלט. בוקירנה פאסו היא גם חברה באיחוד האפריקני, וגם באיגוד מדינות הסהרה והסאהל CEN-SAD or the Community of Sahel-Saharan States, אשר עדיין מכירים בקדאפי כבשליט לוב, ומסרבים להכיר בשלטון המורדים בלוב.
המקורות של תיקדבקה מוסרים, כי נווה המדבר טארגאן Targan משתרע על שטח עצום כמה אלפי קילומטרים מרובעים, ומצויים בו יערות עצי תמר וגומא צפופים הנמצאים מסביב לאגמי מים ולאורך ערוצי מים המחברים ביניהם. למרות שארצות הברית הפעילה כבר שורה של לוויינים ומטוסי תצפית מעל האזור בניסיון לאתר את מקום המצאם המדויק של קדאפי ואנשיו בתוך נאת המדבר, עדיין המקום לא התגלה.
ההערכה היא, כי קדאפי הכין לעצמו באזור כמה מקומות מקלט, חלקם תת-קרקעיים, כאשר הם מחוברים ביניהם בדרכי מילוט המוסתרים על ידי היערות. ידוע כי יחד עם קדאפי נמצאים בניו סייף אל איסלם, חמיס קדאפי, ומועטסם בילאל קדאפי Moatassem-Billah Gaddafi. לפחות חלק מחטיבה 32, הנקראת חטיבת חמיס,נמצאים ביחד עם קדאפי באזור נאת המדבר.
בימים האחרונים נמסר על כמה שיירות צבאיות לוביות שיצאו מלוב וחצו את הגבול לתוך ניז'רNiger . דווח כי שיירות אלה הובילו כספים וזהב מאוצרות הבנק הממלכתי הלובי. המקורות המודיענים של תיקדבקה מדווחים, כי ידיעות אלה אינן נכונות, ושום כסף וזהב לא הועברו בהן.
שתי הבעיות העיקריות העומדות עתה בפני כוחות נאט''ו והמורדים בלוב הן:
1. איך להגיע לנווה המדבר טארגאן Targan, ולנסות לתפוס שם קדאפי. על פניו נראה כי המדובר במבצע צבאי פשוט, אולם הדבר איננו כך. כדי להשתלט על אזור כל כך גדול יש צורך בכוח גדול מיוחד שיהיו לו כישורים להלחם בתנאי מזג האוויר הקיצוניים השוררים בסהרה, לא לנאט''ו ולא למורדים הלוביים יש כוח כזה. שני הגורמים האלה גם אינם יודעים איזה מתוך עשרות השבטים הנודדים באזור הבטיחו את נאמנותם לקדאפי ואיזה לא. מבלי להבטיח את עזרתם של שבטים אלה שום כוח צבאי לא יכול לפעול באזור.
2.
מקורות נאט''ו והמורדים מדברים בימים האחרונים הרבה על כיבוש הערים סירט, ובאני ואליד, במערב לוב, כקרב האחרון אשר יכריע סופית את המלחמה עם קדאפי. אולם המקורות הצבאיים של תיקדבקה, מוסרים כי המציאות בשטח שונה.
גם אם אנשי באני ואליד, וסירט, יסכימו בעקבות המו''מ המתקיים בימים האחרונים, כי צבאות המורדים ייכנסו לערים ללא קרב, הדבר עדיין איינו מבטיח לא לנאט''ו, ולא למורדים שליטה על השטח הענק המשתרע בין סירט לטריפולי. בשטח זה יושבים שבטים לוביים גדולים מאוד, שהיו בסיס שלטונו של קדאפי, והם אינם מוכנים שכוחות המורדים הלוביים ייכנסו לטריטוריות שלהם.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות