בלעדי לתיקדבקה: 'תכנית המאה'-תכנית השלום של נשיא ארה"ב טראמפ תפורסם לא לפני סוף המחצית השנייה של קיץ 2019

לפי הדיווחים המתפרסמים ביום א' 17.2,  אמר ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו, בכינוס הסגור שנערך בשבוע שעבר בוורשה ביחד עם שרי החוץ הערביים, בהשתתפותם של שר החוץ האמריקני מייק פומפיו, ואנשי צוות השלום המזרח תיכוני של נשיא ארה"ב, ג'ארד קושנר וג'ייסון גרינבלט, את הדברים הבאים:  'אנחנו מחכים לראות איך התכנית ('תכנית המאה' לשלום ביון ישראל לפלסטינים ולמדינות ערב.) תיראה'. 'היא תוצג אחרי הבחירות בישראל. אתם יכולים לדמיין שהבחירות לוקחות ממני קצת מזמני כעת. אבל אני לא חושב שאף אחד מאתנו צריך לדחות את היוזמה של הממשל האמריקני – עוד לפני שהיא בכלל מוצגת'.

נתניהו הוסיף ואמר לפי הדיווח, 'אם נגיע לשלום רשמי עם הפלסטינים זה יעזור לנו באופן עצום עם העולם הערבי,  אבל כבר כעת יש התקדמות בנושא הזה,  דבר המגביר  את הביטחון בציבור הישראלי ששלום רחב יותר יכול להיות מושג' . 
נתניהו המשיך ואמר, 'ישנם כבר חלקים בעולם הערבי שמדברים כעת עם ישראל'. 'באותן שיחות עם אישים בכירים בעולם הערבי מדברת ישראל על קשרים כלכליים ועל היכולת לנוע ולטוס חופשי במזרח התיכון'.
אפשר להעריך, כי נתניהו עצמו דאג  שדברים אלה יתפרסמו בגלל שתי מטרות עיקריות:
1. מרוב דיבורים על 'גוש ימני', פעולותיו לקידום השלום הישראלי-ערבי נדחקו הצידה.  נתניהו רוצה להחזירם למרכז הבמה.
2. נתניהו רוצה למנוע מראש מפלגת 'חוסן לישראל' בני גנץ מלהשתלט על נושא השלום עם הפלסטינים. מזווית הראייה שלו אם משיהו מסוגל לפעול ביחד עם ממשל הנשיא דונלד טראמפ לקדם נושא זה, זה הוא ולא גנץ.

הדברים עוד לא הספיקו להתפרסם והפרשנים כבר נכנסו לפעולה.
אחת הפרשנויות טענה, כי דבריו של נתניהו כוונו לראש מפלגת 'הימין החדש' נפתלי בנט, אשר תעמולת הבחירות שלו מתרכזת מסביב לנושא שצריך להצביע עבור מפלגתו מאחר וזו תהייה הגוף הפוליטי העיקרי שימנע מהממשלה הבאה של בנימין נתניהו לעצור את תוכנת השלום של טראמפ.

פרשנות דומה השמיע ראש המכון האסטרטגי הישראלי, מי שהיה ראש אמ"ן עמוס ידלין, אשר אמר  ביום א',  כי פרסום תכנית השלום של טראמפ מיד לאחר הבחירות מכוונת למנוע שתקום ממשלת קואליציה של נתניהו ובנט, וכי וושינגטון מאותת כי היא מעוניינת בהקמת קואליציה בין 'הליכוד' שבראשו עומד בנימין נתנוהו, ובין 'חוסן לישראל' שבראשו עומד בני גנץ.
אולם המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מדווחים בלעדית, כי בעוד שכל הניתוחים והפרשנויות, כולל של ראש הממשלה בנימין נתניהו, מסתמכים על כך כי התכנית של טראמפ תפורסם מיד לאחר הבחירות, התקבלה כבר בממשל טראמפ החלטה שונה.
לפי המידע המצוי בידי המקורות שלנו, החליט הנשיא טראמפ ביחד עם צוות השלום המזרחי תיכוני שלו, לפרסם את התוכנית לפני סוף קיץ 2019, לאחר שבישראל תורכב ממשלה חדשה.
ממשל טראמפ מעריך, כי נוסף  לסיבוכים פוליטיים  היכולים להתרחש בגלל המערכה המשפטית בפניה עומד נתניהו, הרכבת ממשלה חדשה בירושלים תיקח לפחות חודשיים-שלושה, כלומר עד סוף יוני תחילת יולי.  
גם המצב הביטחוני, והאפשרות של התנגשות צבאית בחודשי הקיץ  השנה בחזיות הצפון, או הדרום, או בשתיהן ביחד, משחק תפקיד בשיקולי הממשל.  הממשל לא היה רוצה להגיש 'תכנית שלום'  שמהלכיה ייבלמו כאשר בשטח מתחוללים התנגשויות/קרבות.
עוד מציינים המקורות שלנו, כי בדיוניים שהתנהלו סביב הנושא בוושינגטון, הסתמן סוף הקיץ 2019, כתאריך אפשרי לפרסום התכנית.  Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות