בלעדי לתיק דבקה: פיצוץ אדיר בשגרירות איראן בדמשק, נפגעים רבים. ההנחה המודיעינית: תקיפה של אל-נוסרה

בלעדי ומיוחד למקורות המודיעיניים וללוחמת טרור של תיקדבקה: פיצוץ אדיר התרחש ביום ד' 20.5 בחצות, בבניין השגרירות האיראנית בדמשק. לבנין השגרירות נגרם נזק כבד ושריפות רבות פרצו בו. מקורות מגדירים את מספר ההרוגים והפצועים 'כרבים ביותר'.
גם טהרן וגם דמשק הטילו איפול מוחלט על המתרחש ויחידות כוחות של מיוחדים איראניים וסוריים וצוותי הצלה נמצאים במקום.
המקורות של תיקדבקה מוסרים, כי ההנחה המודיעינית היא שארגון ג'בהת אל נוסרה-אל קעידה סוריה, הוא שעומדים מאחורי ההתקפה.
ביום ג' 19.5, עדיין היה יועצו הבכיר של מנהיג איראן האיטוללה חמנאי, עלי אכבר וואלייטי, בבניין השגרירות. אין לנו מידע באם וואלייטי היה עדיין בתוך הבניין, או שהוא שעזב אותו בדרכו לטהרן לפני הפיצוץ.
שגרירות איראן בדמשק, משמשת כמטה הראשי של משמרות המהפכה האיראניים בדמשק, וכל הפעולות הצבאיות והלוגיסטיות האיראניות-סוריות הקשורות במלחמה בסוריה מתנהלות מבניין זה. השגרירות גם משמשת גם כמקום מושבה של המפקדה האיראנית בלבנון וכל הקשר הצבאי עם כוחות חיזבאללה הנלחמים בסוריה מתבצע דרך בנין זה.
בנין השגרירות האיראנית בדמשק נחשב כאחד המקומות המבוצרים והשמורים ביותר בבירה הסורית.
מפקד גדודי אל קודס האיראניים הגנרל קסאם סוליימני פועל מתוך בנין זה כאשר הוא מגיע מידי שבועיים לדמשק.
פיצוץ השגרירות האיראנית בדמשק, היא מכה שנייה קשה שניחתה  על נשיא סוריה בשאר אסד, ביום ד', לאחר שהעיר תדמור Palmyra, על בסיסיה הצבאיים, ובייחוד הבסיס האווירי הגדול של חיל האוויר הסורי, נפלו בידי לוחמי אל קעידה בעיראק ובלבנט ISIS.   את נפילת תדמור בידי ISIS, אפשר להשוות לנפילתה של העיר ראקאה  Raqqa  בצפון סוריה לפני חמישה חודשים בינואר השנה. זו העיר הסורית השנייה הגדולה (כ-120,000  תושבים) הנופלת בידי אל קעידה, והעיר הערבית השנייה הגדולה שנופלת בידי ISIS, לאחר שכבשו בסוף השבוע את ראמאדי, בירת חבל אנבאר בעיראק.  
נפילת תדמור בידי ISIS, היא גם מכה קשה לאיראן. הבסיס האווירי הגדול של חיל האוויר הסורי שנפל בידי ISIS, הוא נמל התעופה העיקרי בו נוחתים המטוסים האיראניים הבאים מטהרן לסוריה. כל המטוסים האיראניים שהביאו עד כה עזרה צבאית, כמעט יומית, לצבא סוריה ולחיזבאללה, היו נוחתים בתדמור.  
 

 

Print Friendly, PDF & Email