בלעדי: מו"מ חשאי בין ארה"ב, רוסיה, איראן וישראל. ישראל תסכים שאיראן תהייה מדינה סף גרעינית, תמורת ערבויות אמריקניות-רוסיות שהיא לא תייצר נשק גרעיני

אם ראש הממשלה נפתלי בנט ייפגש ב-22 לאוקטובר עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין במוסקבה, כפי שמדווחים מקורות בקרמלין, סימן שהולכת ומתרקמת עסקה גרעינית בין ארצות הברית, רוסיה, איראן, שישראל שותפה לה.
הידיעות מוושינגטון לאחר פגישתם של הצוותים האמריקנים והישראלים לנושאי הגרעין האיראני השבוע, בראשותם של היועץ לביטחון לאומי האמריקני ג'יאק סאליבן, והיועץ לביטחון לאומי הישראלי אייל חולתא, כאילו ישראל דורשת מהאמריקנים להכין תוכנית B במקרה ואיראן תסרב לחדש את שיחות הגרעין, הן הסוואה למה שמתרחש באמת בנושא הגרעין האיראני.
העובדה שמיד לאחר סיום השיחות האמריקניות-ישראליות בוושינגטון, שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן דיבר בטלפון עם שני שרי חוץ, הראשון שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, והשני שר החוץ הישראלי יאיר לפיד, אתו קבע להיפגש בוושינגטון בשבוע הבא, מצביעה על שלוש התפתחויות:
1. רוסיה נכנסה, בפעם הראשונה בסיבוב הזה של השיחות על הגרעין האיראני למהלך  של תיווך אינטנסיבי בין וושינגטון ובין טהרן.
2. רוסיה, שהיא הספקית הראשית של איראן בנושאי גרעין, מוכנה לתווך גם בין טהרן וירושלים.
3. מוסקבה מוכנה להיות ערבה, ביחד עם וושינגטון, שטהרן לא תפתח נשק גרעיני, וגם לכך שטהרן תקיים את הסכם הגרעין החדש עליו עומלים עתה במוסקבה, וושינגטון, טהרן, וירושלים.
אם אכן המהלך הזה יצליח, וטהרן לא תערים קשיים חדשים בלתי צפויים, אפשר להניח כי עד סוף חודש אוקטובר תחילת חודש נובמבר ייחתם הסכם גרעיני חדש בין המעצמות ואיראן, שיהיה בהסכמת ישראל.
מאחר וכל המהלך הזה נמצא עדיין בעיצומו, מוקדם עדיין לשפוט כיצד הוא ישפיע על הבטחון הלאומי של ישראל ומעמדה במזרח התיכון.
אולם דבר אחד כבר ברור: אם ממשלת נפתלי בנט ויאיר לפיד תיתן את הסכמתה להסכם היא תצטרך לקבל עליה שתי התפתחויות דרמטיות:
1. ישראל תסכים לקבל את מעמדה החדש של איראן כמדינת סף גרעינית, דבר שהיא הבטיחה שאף פעם לא תסכים לכך.
2. ישראל תקבל ערבויות אמריקניות-רוסיות שטהרן אף פעם לא תבנה/תייצר נשק גרעיני.
הסימן הברור ביותר שממשלת בנט-לפיד דנה באפשרויות אלה, הם דבריו של הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי, ביום שלישי 5.10 בטקס חילופי ראשי אמ"ן. ( במקום האלוף תמיר היימן נכנס לתפקיד האלוף אהרון חליוה. )
רב אלוף כוכבי אמר:  'המבצעים להשמדת היכולות האיראניות יימשכו, בכל זירה ובכל עת', אמר. 'התוכניות המבצעיות נגד תוכנית הגרעין של איראן ימשיכו להתפתח ולהשתכלל. יהיו אשר יהיו ההתפתחויות – חובתנו להעמיד מענה צבאי אפקטיבי, ובזמן'.
מילות המפתח הן: 'התוכניות המבצעיות נגד תוכנית הגרעין של איראן ימשיכו להתפתח ולהשתכלל. יהיו אשר יהיו ההתפתחויות'. כלומר ישראל לא תפעיל עכשיו את התוכניות לתקיפת איראן, והיא מחזירה אותן למגרה.
לאחר הדברים האלה של הרמטכ"ל שנאמרו יותר לאוזניה של טהרן, מאשר לאוזניהם של אזרחי ישראל, המשא ומתן האמריקני-רוסי-איראני-ישראלי, יכול להמשיך הלאה.Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות