IP

בלעדי: ממשל טראמפ רק יניח את היסודות לשגרירות ארה"ב בירושלים – אבל לא יבנה אותה

בלעדי ומיוחד למקורות של תיקדבקה בניו יורק ובוושינגטון:  עם מינויו של חתנו של נשיאה המיועד של ארה"ב דונלד טראמפ- ג'ארד קושנר, Jared Kushner בן ה-35,ביום ב' 9.1,  לתפקיד יועץ בכיר לנשיא לנושאי המזרח התיכון, הולכים ומתבררים כמה מהצעדים שהממשל החדש מתכוון לבצע לגבי הסכסוך הישראלי-פלסטיני.  המקורות שלנו מדגישים כי עדיין אין המדובר בצעדים שלגביהם התקבלו כבר החלטות מוגמרות. מדובר יותר ברעיונות כללים עליהם עובדים בימים אלה צוותים שונים.
לכך מתייחסים דבריו של הנשיא המיועד טראמפ, מלפני שלושה חודשים ב-22 לנובמבר, בהם אמר: קושנר יכול להיות לעזר רב בהשגת פיוס בסכסוך הארוך שבין הישראלים והפלסטינים'. Kushner, “could be very helpful” in reconciling the longstanding dispute between the Israelis and the Palestinians. 'קושנר יהיה טוב מאוד בזה'. 'הוא מכיר את האזור' Mr. Kushner “would be very good at it” and that “he knows the region”.
'הרבה אנשים גדולים מאוד אומרים לי כי דבר זה בלתי אפשרי', הוסיף טראמפ. 'אתה אינך יכול לעשות זאת' you can’t do it. 'אני אינני מסכים, אני חושב שאפשר לעשות שלום ( בין ישראל לפלסטינים ) ויש לי יסוד להניח שאני יכול לעשות (להשיג) זאת'. I disagree; I think
I have reason to believe I can do it. I have reason to believe I can do it.
מאז חזר הנשיא המיועד, ואישים המקורבים לו, כולל השגריר האמריקני החדש שיישלח מטעמו לישראל-דיוויד פרידמן, על הבטחת מסע הבחירות שלו להעביר את השגרירות האמריקנית בישראל ממיקומה הנוכחי בתל-אביב לירושלים.
הוויכוח מסביב לצעד אפשרי כזה של טראמפ התלהט בימים האחרונים, לאחר שיושב ראש הרשות אבו מאזן שלח לנשיא המיועד אגרת ובה ביקש ממנו להימנע מצעד כזה. אישים פלסטינים אחרים אמרו, כי צעד כזה יינקט פירושו תהייה הכרזת מלחמה בין הפלסטינים וארצות הברית. עבדאללה מלך ירדן הזהיר את ממשל טראמפ כי אם ינקוט צעד כזה, זו תהייה חצייה של קו אדום עבור ירדן ויצית את הרחובות המוסלמיים והערבים'. An embassy move would be a "red line" for Jordan, would "inflame the Islamic and Arab streets".
שר החוץ האמריקני הפורש ג'ון קארי אמר, ביום שישי, 6.11, כי אכן יתאמתו הדיבורים על העברת השגרירות האמריקנית בישראל לירושלים, 'תהייה התפוצצות בכל האזור, לא רק בגדה המערבית ובישראל'. ““You’d have an explosion, an absolute explosion in the region, not just in the West Bank, and perhaps even in Israel itself, but throughout the region.”
המועמד לנשיאות טראמפ ואנשי ממשלו לא הגיבו על דברים-איומים אלה, כשהם ממשיכים בדיוניים הפנימיים שלהם על הנושא.
המקורות שלנו מוסרים, כי העמדה המתגבשת בדיוניים אלה, לבצע בשלב ראשון פעולה זמנית בשטח שתראה על כוונות הממשל לגבי שאלת העברת השגרירות.
בין ההצעות שהועלו לבצע פעולה סמלית, כמו התחלת עבודות הכשרת הקרקע באזור במרכז ירושלים שנרכש כבר לפני שנים רבות על ידי ממשלת ארצות הברית כאתר עליו מיועדת לקום השגרירות. מדובר על שטח גדול ריק עליו היה מוצבת החל משנת 1917 המפקדה הצבאית הבריטית בעיר שנקראה מחנה אלנבי.
השטח גובל מצד דרום בשכונות תלפיות וארנונה. מצד דרום גובל השטח בכפרים הפלסטינים במזרח ירושלים שתושביהם נושאים תעודות זיהו ישראליות, כמו א-טור, וג'בל מוכבר.
הצעה אחרת הנידונה בממשל טראמפ היא לערוך טכס של הנחת אבן הפינה של השגרירות, אולם לא להמשיך בבניית הקומפלקס.
תמורת זאת יידרשו הפלסטינים לבטל כמה מהצעדים שהם נוקטים או עומדים לנקוט נגד ישראל  בזירות הבינלאומיות-כולל האו"ם. אם הפלסטינים יסכימו לבטל את הצעדים נגד ישראל המשך הבנייה של השגרירות יוקפא. אם הפלסטינים ימשיכו בהתקפותיהם על ישראל הבנייה במתחם השגרירות תימשך.

המקורות שלנו מוסרים, כי נושא בניית-העברת השגרירות לירושלים, הוא רק סעיף אחד מתוכנית רחבה הרבה יותר של ממשל טראמפ לגבי יהודה ושומרון.
פרטים מלאים ובלעדיים על תוכנית זו יתפרסמו בגיליון החדש של השבועון דבקה-נט-וויקלי DNW, מס' 739, היוצא לאור ביום שישי 13.1.

Print Friendly, PDF & Email

10 תגובות עבור “בלעדי: ממשל טראמפ רק יניח את היסודות לשגרירות ארה"ב בירושלים – אבל לא יבנה אותה

 • ינו 11, 2017 @ 19:21 at 19:21
  Permalink

  אף לא מילה על חקירת נתניהו

  • ינו 21, 2017 @ 0:22 at 0:22
   Permalink

   די עם רדיפה פוליטית.

 • ינו 11, 2017 @ 21:26 at 21:26
  Permalink

  אין כלום כי לא היה כלום

 • ינו 12, 2017 @ 20:55 at 20:55
  Permalink

  נתניה הוא?

 • ינו 13, 2017 @ 7:01 at 7:01
  Permalink

  כמו ליברמן דיבורים כמו חול ואין מה לאכול, לא יבנה ולא נעליים

 • ינו 14, 2017 @ 16:56 at 16:56
  Permalink

  מקווה שאצל טראמפ מילה זו מילה ואחריה יבואו המעשים בניגוד לליברמן הכושל, בן דמותם של יעלון וברק שלאורך השנים משתמש בביטוי מילה זו מילה אבל אצלו הדברים תמיד נשארו בגדר מלים ורברבנות לשמה.
  אם חלילה הפלסטינים או ירדן יצליחו להניע את טראמפ מהבטחותיו, הוא יהפוך לכשלון קולוסלי בדיוק כמו מי שהיה לפניו ויהיה חבל מאוד.

 • ינו 14, 2017 @ 18:35 at 18:35
  Permalink

  Lots of politicians in the past promised the same but NOTHING so far, I'll believe it when the work is done & the Embassy is open

 • ינו 15, 2017 @ 15:34 at 15:34
  Permalink

  למה להתרשם מכל חיחור של מוסלמים? מזכיר את הבולי שצועק "תחזיקו אותי, אני אשתגע'. איומים זה בטבע שלהם. והבוליס הם פחדנים מתחת לכוחנות- מספיק כבר להתרשם מהם. להכניס אותם ל-2-3 מדינות שיהוו שמורת טבע עבורם.

 • ינו 15, 2017 @ 23:23 at 23:23
  Permalink

  I don't like corruption

 • ינו 18, 2017 @ 9:53 at 9:53
  Permalink

  העברת השגרירות למערב ירושלים אין בה
  כדי לפגוע ברגשות של אף אחד.ולכן להתייחס לאיומים זה דבר מיותר.איומים היו קיימים ויהיו תמיד.ואם תתייחס לאיומים אז לא תגיע לכלום.
  האם תהיה העברת שגרירות? ימים יגידו.

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות