בלעדי: מרוץ בין ארצות הברית ורוסיה להקמת בסיסים צבאיים חדשים, כולל אוויריים, בצפון ומזרח סוריה

ב-20 לחודש מרס השנה, לפני תשעה חודשים, הודיע נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ על יציאת הכוחות האמריקנים מצפון סוריה. מאז ההחלטה השתנתה כבר כמה פעמים. באחרונה, לפני כחודש  ב-13 לאוקטובר, כאשר שר ההגנה האמריקני מארק אספר הודיע כי חלק מהכוחות הנסוגים יישארו במזרח סוריה.
מאז נכתבו ופורסמו מאות אלפי מילים של מנתחים ופרשנים אשר תקפו בחריפות את הנשיא דונלד טראמפ על החלטתו, על בגידתו בכורדים-ובצבא הדמוקרטי הסורי ה-SDF, ועל שהוא מפקיר את גבול סוריה ועיראק לידי האיראנים.

אולם בדיקה מקיפה של המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה שנערכה באחרונה, מעלה כי מה שמתרחש במציאות בשטח הוא בדיוק ההפך.
בעוד שכוחות אמריקנים גדולים על ציודם יצאו מסוריה בדרכם לעיראק, כוחות אמריקנים אחרים הגיעו וממשיכים להגיע לצפון ומזרח סוריה.
לא רק שצבא ארה"ב לא נסוג מהבסיסים האמריקנים שהיו קיימים כבר בשטח, אלא שהוא מקים בסיסים חדשים, ביניהם בסיסי אוויר חדשים.
זאת מלבד העובדה שכוחות אמריקנים שהגיעו באחרונה מעיראק השתלטו בעזרת הצבא הדמוקרטי הסורי הSDF על שדות הנפט והגז הסוריים העיקריים.
נכון לפרסום דברים אלה הצבא האמריקני בצפון סוריה ובדרומה הרחיב את השטחים עליהם שולט באזורים אלה כמעט בשליש.

במקביל, הכוחות הצבאיים הרוסיים בסוריה, אשר עד עתה הסתפקו בשני בסיסים עיקריים גדולים על חוף הים התיכון, הבסיס האווירי חימיימים Hmeimim Air Base שליד לטקיה, ובסיס הצי הרוסי בטרטוס Tartus, קיבלו באחרונה החלטה אסטרטגית להתחיל להקים בצפון סוריה תשתית צבאית ומודיעינית  שלא רק תבטיח להם שליטה צבאית באזורים אלה בסוריה, אלה גם תהווה משקל נגד לנוכחות הצבאית האמריקנית במפרץ ובעיראק.
לכל ההתפתחויות הצבאיות האלה יש משקל רב לגבי מעמדה האסטרטגי של ישראל באזור.

המקורות הצבאיים והמודיעיניים שלנו יביאו, בגיליון מס' 869 של השבועון דבקה-נט-וויקלי DNW, היוצא לאור ביום שישי 8.11, פרטים וניתוחים בלעדיים על המרוץ להקמת בסיסים צבאיים ולביסוס הנוכחות הצבאית המתחולל עתה בין צבאות ארצות הברית ורוסיה בצפון ומזרח סוריה.
הקישו כאן לחתימה על השבועון ( היוצא בשפה האנגלית).  

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות