בלעדי: משמרות המהפכה האיראנים מקימים בסיס ענק לטילים ולמל"טים מתפוצצים שישוגרו לישראל ליד בגדאד

משמרות המהפכה האיראניים עוסקים בימים אלה בעיראק בקצב מזורז בהכשרתו מחדש של בסיס האוויר הענק שייח' מאזאר Shaykh Mazhar Air Base  הנקרא גם סוייראח  Suwayrah, במטרה להפכו לבסיס העיקרי של טילים ומל"טים מדויקים מתפוצצים מול ישראל, כך מדווחים בלעדית המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה.
הבסיס נמצא 48 ק"מ דרומית-מערבית לבגדאד ובמרחק של כ-1,200 ק"מ מצפון ומרכז ישראל.
מטרה נוספת של האיראנים היא, להציב בבסיס העיראקי מטוסי קרב איראניים במטרה לספק לבגדאד מטרייה אווירית נגד מטוסי חיל האוויר הישראלי אשר בחודשיים האחרונים החלו לתקוף מטרות של 'מיליציית הגיוס העממי' PMU הפרו-איראנית בחלקים שונים של עיראק, כולל באזור בגדאד.

המקורות הצבאיים שלנו מדווחים כי במשך חודש ספטמבר השתלטו אנשי המיליציה השיעית העיראקית 'גדודי האימאם עלי' The Imam Ali Battalions על שטח הבסיס וחסמו את כל דרכי הגישה אליו. רק קצינים של משמרות המהפכה האיראנים המוצבים בבגדאד מורשים להיכנס לשטח הבסיס, בעוד שעל קצינים וחיילים של הצבא וכוחות הביטחון העיראקיים הכניסה אליו אסורה.
באזור הבסיס מתנהלת על-ידי האיראנים עבודת בנייה קדחתנית כאשר ליד המסלולים של הבסיס מוקמים מחסות מגן למטוסים, מל"טים וטילים בליסטיים.
בימים האחרונים העבירו האיראנים ופרשו בשייח' מאזאר מערכות נ"מ, כולל טילי Bavar-373. טילים אלה הם הגרסה האיראנית של טילי ה-S-300 הרוסיים, במטרה להגן על הבסיס מפני התקפות אוויר ישראליות.    

'גדודי האימאם עלי' היא הזרוע הצבאית של  'התנועה המוסלמית העיראקית' Harakat al-Iraq al-Islamiyah, שהיא חלק מ'כוחות הגיוס העממי' ה-PMU הכפופים לאיראן.  כוחות אלה המונים כיום כ-160,000 לוחמים, הם יותר חזקים ומצוידים במערכות נשק חדישות יותר מאשר אלה הנמצאות בידי הצבא העיראקי.

המקורות של תיקדבקה מציינים, כי הסכמתו האילמת של ראש ממשלת עיראק עדיל עבדול מהדי Adil Abdul-Mahdi לאפשר למשמרות המהפכה האיראניים להקים בסיס אווירי וטילים המכוון נגד ישראל ליד בגדאד, היא חלק ממדיניות ההתקרבות שלו לטהרן אשר התבטאה בשבוע שעבר גם בפתיחת מעבר הגבול אל קאים בין עיראק לסוריה.
עתה האיראנים יכולים להעביר בחופשיות שיירות של טילים ומערכות נשק מעיראק לסוריה במסווה של העברת סחורות. העמקת המעורבות הצבאית האיראנית בעיראק והקמת בסיסיים אוויריים איראנים בתוך עיראק המכוונים נגד ישראל, מעמידה בפני ישראל וצה"ל אתגר חדש: עד איזה גבול צה"ל יכול ורוצה להרחיב את המלחמה נגד איראן לשטחים נוספים בתוך עיראק?
עד עתה תקף חיל האוויר הישראלי בעיראק מטרות מוגבלות, בעיקר של טילים בליסטיים, של המליציות השיעיות העיראקיות הנאמנות לאיראן. אולם תקיפה של בסיסים איראניים גדולים ההולכים ומוקמים בתוך עיראק דוגמת  הבסיס האווירי שייח' מאזאר פירושה הרחבת המלחמה נגד איראן בעומק השטח העיראקי.
החלטה אסטרטגית כזו צריכה להתקבל על ידי הדרגים המדיניים העוסקים עתה יותר בהרכבת ממשלה חדשה  ובהיערכות לקראת האפשרות של מערכת בחירות שלישית מאשר באיום האיראני.  

Print Friendly, PDF & Email