בלעדי: נשיא לבנון עוואן שלח בקשה לנשיא רוסיה פוטין לכלול את המרחב האוויר הלבנוני במטריית טילי הנ"מ הרוסיים המוצבים בסוריה

המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי נשיא לבנון מישאל עוואן שלח בערוצי מודיעין חשאיים בקשה לבנונית רשמית לכלול את המרחב האווירי הלבנוני תחת מטריית טילי הנ"מ הרוסית ההולכת ומוקמת בימים אלה בסוריה.
המקורות שלנו מוסרים, כי נשיא רוסיה פוטין עדיין לא ענה על פנייה לבנונית זו, אבל גם לא דחה אותה.
הבקשה הלבנונית נדונה ונבחנת עכשיו בדרגים הגבוהים ביותר של משרד ההגנה הרוסי במוסקבה, כאשר הצוות הרוסי הממונה על בדיקת הבקשה נוטה להמליץ לנשיא רוסיה פוטין לקבלה.
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי הפנייה הלבנונית לרוסיה עברה כמה טיוטות עליהן עבר מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה. נסראללה גם אישר את הנוסח הסופי של הפנייה הלבנונית אל פוטין.
אפשר וצריך להניח, כי אם נסראללה אישר את נוסח הפנייה, גם טהרן אישרה אותה.
המקורות הצבאיים שלנו מציינים, כי אם פוטין יאשר שמערך טילי הנ"מ הרוסיים יגן גם על המרחבים האוויריים של לבנון, מדובר בהגבלה רוסית נוספת של טיסות חיל האוויר הישראלי במזרח הים התיכון, נוסף על ההגבלות שהרוסים הטילו על טיסות חיל האוויר במרחבים האוויריים הסוריים.
מערך טילי הנ"מ הרוסי ההולך ומושלם בימים אלה בסוריה, מורכב בעיקר מטילי S-400 , טילי S-300, וטילי פאנטסיר Pantsir-S1E. נוסף לכך יש למערך זה עוד כמה שכבות של טילי נ"מ לטווח בינוני וקצר, ומערכות מתקדמות ללוחמה אלקטרונית EW. כל המכלול הזה, צריך לדעת המתכננים הצבאיים הרוסיים לתת תשובות לאיומים שמציבים חיילות האוויר האמריקנים והישראלים הטסים במרחבים האוויריים של סוריה.
אם מוסקבה תיענה לבקשה הלבנונית, זו תהייה הפעם הראשונה שארגון חיזבאללה יקבל מטריית נ"מ ממעצמה עולמית, מבלי שישראל תוכל לפעול נגדה.
התפתחויות אלה סותרות את דבריו של ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו, ביום ב' 19.11, בהופעה הראשונה שלו כשר ביטחון בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת, שם הוא אמר, כי אין הגבלות על תקיפות חיל האוויר בסוריה, וכי מספר התקיפות פחת משום שגם משלוחי הנשק האיראני לסוריה פחתו.
נתניהו לא הסביר את התופעה של הפחתה במשלוחי הנשק האיראניים, אולם המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי הסיבה העיקרית לכך היא שהאיראנים כבר השלימו את המשלוחים שתכננו להעביר לחיזבאללה ובמיוחד סיימו להעביר את הציוד להפיכת טילי הקרקע-קרקע שבידי חיזבאללה לטילים מדויקים בעלי הכוונה של ג'י.פי.אס GPS. הציוד הזה האיראני הזה כבר הותקן בעשרות מפעלים קטנים המפוזרים בלבנון ובחלקים המערביים של סוריה.
אם מוסקבה תסכים לכלול גם המרחב האווירי של לבנון במערך הגנת הנ"מ הרוסי-סורי, יתקשו המטוסים הישראלים לתקוף ולהרוס בתי מלאכה אלה.  

 

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות