בלעדי: פלסטינים נלחמים תחת פיקוד חיזבאללה במזרח סוריה


( כוחות ארטילריה של חיזבאללה בפעולה בסוריה. )
בלעדי ומיוחד למקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה: מסוקים של חיל האוויר הסורי החלו, ביום א'  19.6, להעביר מאזור דמשק, לוחמים של מליציות פלסטיניות לאזור דיר-א-זור Deir a-Zor במזרח סוריה. המקורות שלנו מוסרים, כי הכוחות הפלסטינים יצורפו אל כוחות חיזבאללה המתרכזים באזור לקראת מתקפה כללית על כוחות ISIS באזור ובמורד עמק הפרת.
תיקדבקה דיווח לראשונה על ריכוז חדש זה של כוחות חיזבאללה בסוריה ביום ו' 17 ביוני. זו תהייה הפעם הראשונה במשך כל שש  שנות המלחמה בסוריה, כאשר כוחות פלסטינים יילחמו עבור משטר אסד, תחת הפיקוד הישיר של חיזבאללה. זו תהייה גם הפעם הראשונה שכוחות פלסטיניים יילחמו ישירות מול ISIS.
הכוחות הפלסטינים הם מהמיליציה הפלסטינית שהוקמה על ידי גורמי מודיעין צבאיים סוריים ואיראנים 'תנועת האנשים הצעירים החוזרים לפלסטין', הידועה בשם 'כוחות אל ג'אליל'- כלומר 'כוחות הגליל'. Young men Return to Palestine Movement known as al-Jaleel Forces.
הכוח הזה אומן וצויד לבצע חדירות טרור לעומק שטח ישראל. עתה לאחר שנשיא רוסיה ולדימיר פוטין הבטיח לראש הממשלה בנימין נתניהו, בפגישתם ב-9 ביוני במוסקבה, כי הוא ערב לכך שכוחות טרור מכל סוג שהוא, איראניים, סוריים וחיזבאללה, לא ייכנסו לדרום סוריה ולא יתקרבו לגבול ישראל, הכוחות האלה המועברים מדמשק למזרח סוריה.
הכוחות הפלסטינים הוצבו באזור אל-קוסור al-Qusour ליד דיר- א-זור.
עוד מוסרים המקורות הצבאיים והמודיעיניים שלנו, כי מיד עם הגיעם לאזור, הוטלו חלק מהכוחות הפלסטינים לקרב מול כוחות ISIS, ומיד ספגו אבדות. מקורות סוריים מדווחים על שלושה פלסטינים הרוגים: מוחמד עבאס Mohamed Abbas. עיד אל מוחמד  Eid al-Mohamed. עסאם אל עבאס Essam al-Abbas. לא נמסרו פרטים נוספים על ההרוגים.   
ביום ו' 17.6 דיווחו המקורות הצבאיים שלנו את הפרטים הבאים: 
כוחות חיזבאללה הכריזו בימים האחרונים על גיוס כללי לקראת ביצוע התפקיד  הצבאי הגדול ביותר שהוטל עליהם עד כה במלחמה בסוריה, מאז כניסת כוחותיהם לסוריה ומעורבותם במלחמה בשנת 2013.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי המדובר בכיבוש כל מזרח סוריה,  ובייחוד אזור דיר א-זור Deir a-Zor, מידי ISIS, וכיבוש כל עמק נהר הפרת Euphrates, המחבר את מזרח סוריה ומערב עיראק.
אופנסיבה זו של חיזבאללה, תאפשר לכוחות המליציות השיעיות הפרו-איראניות, ובייחוד ל'צבא הגיוס העממי' Popular Mobilization Forces, ולכוח באדר Badar Forces, עליהם מפקדים עכשיו שני הגנרלים האיראניים  קסאם סוליימני Maj. Gen. Qasem Soleimani,  ומפקד כוחות הקרקע של משמרות המהפכה הגנרל מוחמד פאקפור Revolution Guards Corps Ground Force Brigadier General Mohammad Pakpour, אשר הכריעו בימים האחרונים את הקרב בפאלוג'ה  Fallujah לטובת צבא עיראק, להתקדם מעבר לאורך הקטע העיראקי של עמק הפרת. באם המתקפה תצליח, יתחברו כוחות חיזבאללה עם כוחות המליציות הפרו-איראניות על גבול סוריה-עיראק.
בכך יבטיחו לעצמם איראן וחיזבאללה את השליטה על  המעבר היבשתי האסטרטגי החשוב ביותר בין עיראק לסוריה.
מאחר והמליציות השיעיות הפרו-איראניות מקבלות סיוע מחיל האוויר האמריקני, וחיזבאללה יקבל במתקפה זו חיפוי אווירי מחיל האוויר הרוסי, פירוש הדבר הוא, כי בפעם הראשונה במלחמה בסוריה, ובהיסטוריה הצבאית של חיזבאללה, יקבלו כוחותיו סיוע אווירי מחיילות האוויר של שתי המעצמות ארצות הברית ורוסיה, המתאמות עתה את מהלכיהן הצבאיים בסוריה ובעיראק.
על נקיטת אסטרגיה זו שלמעשה מחברת את המלחמה בסוריה, עם המלחמה בעיראק, הוחלט בשבוע שעבר ב- 9 ביוני, במפגש של שלושת שרי ההגנה של רוסיה, איראן וסוריה, בטהרן.
המקורות הצבאיים ובוושינגטון של תיקדבקה מוסרים, כי תוכנית המבצע הובאה בתחילת השבוע לידיעתו של הנשיא אובמה, והוא אישר אותה, כחלק מהמערכה נגד ISIS.
במסגרת ההכנות למהלך הזה מועברים בימים האחרונים כוחות רבים של חיזבאללה מלבנון לתוך סוריה, וכוחות של חיזבאללה המוצבים בחזיתו הסוריות השונות, ובייחוד בחזית הצפון ליד חאלב Aleppo , מפונים משם ומועברים מזרחה שם הם מתרכזים ליד העיר תדמור Palmyra.
המטרה הראשונה של המתקפה תהייה העיר הסורית אל–סוחאנה  Al-Sukhna,  הנמצא רק במרחק של 63 ק''מ  דרומית לתדמור, ו-136 ק''מ צפונית לדיר א-זור. כיבוש העיר הזו תאפשר לכוחות חיזבאללה לשלוט על הדרך הראשית המובילה מצפון סוריה למזרחה M20 highway.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי אופנסיבה צבאית כזו של חיזבאללה בתמיכה צבאית רוסית-אמריקנית מצביעה על חוסר הרצינות בהתבטאויות של גורמים צבאיים ישראליים השבוע לגבי האפשרות של מלחמה בין ישראל וחיזבאללה. 
כפי שהפשיטות האוויריות הישראליות על כוחות חיזבאללה בסוריה, בשלוש השנים האחרונות, לא פגעו ביכולת הקרבית של חיזבאללה, כך ישראל איננה יכולה לעצור עתה את המהלך בו ארצות הברית ורוסיה תומכות צבאית בחיזבאללה, התפתחות אשר תהפוכנה אותו לאחד הצבאות החזקים והמשפיעים במזרח התיכון.
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות