במאי, וועידת פסגה אמריקנית-מצרית-ירדנית-ישראלית-פלסטינית, בשארם-א-שייח'.

בלעדי ומיוחד למקורות תיקדבקה בוושינגטון: שר ההגנה המצרי הגנרל חוסיין טנטאווי Hussein Tantawi Gen. , ושר הביון המצרי הגנרל עומר סולימן, ערכו בימים האחרונים ביקור חשאי בוושינגטון, במטרה לבדוק כינוסה במאי של וועידת פסגה אמריקנית-מצרית-ירדנית-ישראלית-פלסטינית, בשארם-א-שייח'.
התוכנית המצרית הוצגה על ידי רייס גם לישראלים וגם לפלסטינים בביקורה האחרון בארץ, היא למעשה רעיון של נשיא מצרים חוסני מובראק המתכונן לערוך בחודש הבא (אפריל), ביקור פרידה ממשל בוש בוושינגטון.
רייס אמרה, כי עיתוי וועידת פסגה זו, מתחבר היטב עם ביקורו של הנשיא ג'ורג בוש בחודש מאי בישראל לרגל חגיגות 60 השנה להקמתה של מדינת ישראל, וכי המממשל תומך ברעין.
אולם כדי שוועידת פסגה כזו תתקיים, מעמידים הנשיא חוסני מובראק, ושרת החוץ רייס דרישה לממשלת אהוד אולמרט, להתקדמות ממשית במו"מ הישראלי-פלסטיני. שני השרים המצריים שביקרו בוושינגטון אמרו כי אם לא יהיו וויתורים ישראליים רציניים, הנשיא מובראק איננו מעוניין בעריכת וועידה כזו.
אולם לעומת הדרישות מישראל, כך מוסרים המקורות של תיקדבקה הציג הממשל האמריקני דרישות לא פחות נוקשות וקשות בפני המצרים.
האמריקנים מוכנים לפעול לארגונה של ועידת פסגה כזו רק באם הצבא ושירותי המודיעין המצריים יצליחו להשתלט במשך החודש וחצי הבאים על חצי האי סיני, ולטהר אותו מכל הגורמים הטרוריסטים, והפרה-צבאיים הפועלים בו.
המדובר בטיהור חצי האי סיני, מאל קעידה, ארגוני הטרור הפלסטינים, בייחוד החמס והג'יאהד האיסלמי, ומרשתות ההברחה של נשק ואמצעי לחימה המשתמשות בחצי האי כתחנת מעבר מרכזית למזרח התיכון, לקרן אפריקה, ולמפרץ הפרסי. חלק מרשתות אלה הם רשתות המופעלות על ידי מערך המודיעין של משמרות המהפכה האיראניים. חלק אחר מופעל על ידי אל קעידה, וגורמי פשע מוסלמיים באירופה.
במילים אחרות, מצרים נדרשת להפוך את סיני לאזור סטרילי מטרור והברחות נשק. זו הסיבה מדוע האמריקנים אמרו למובראק, כי לפני שהם נותנים להצעה זו את הסכמתם הסופית, הם רוצים לדון בנושא עם שרי ההגנה והביון של מצרים.
המקורות שלנו מציינים, כי רייס מקווה, שאם המצרים יפתרו בדרך זו את בעיית הברחת הנשק לרצועת עזה, היא תוכל לשכנע את ישראל ללכת לקראת החמס בפתרון המצב בעזה, בייחוד בשאלת פתיחת המעברים.

Print Friendly, PDF & Email