במאמץ לפגוע בתשתיות אסטרטגיות בישראל החמאס החל לשגר טילי פאג'ר 5 Fajr. טילי 'בורקן' M-122 הם שפוגעים פגיעות ישירות בבניינים

הבעיה עם קו ההסברה של צה"ל במלחמה עם החמאס והג'יהאד האיסלמי, שהוא מדווח על הנרטיב שלו, אולם הוא איננו מדווח מה נוגע/מעניין/מדאיג  את אזרחי מדינת ישראל.
קחו למשל לדוגמא את הדיווחים ביום ה' בבוקר  13.5, בהם נמסר כי צה"ל תקף שני סניפי בנק של החמאס בעזה.
אף מילה לא הוזכרה בתדרוך הצבאי על תקיפת טילים בלילה על עמק יזרעאל ועל רמת דויד.
האזרח הפשוט שואל ובצדק האם יש לחמאס טילים ארוכי טווח המסוגלים להגיע מהרצועה עד לעמק יזרעאל?
התשובה היא כמובן כן!
יש לחמאס טילי פאג'ר 5 Fajr, או הכינוי הצבאי שהחמאס נתן להם . M-75 מדובר ברקטה  איראנית כבדה בקוטר של 333 מ"מ  לטווח ארוך המורכבת על גבי רכב מתוצרת 'מרצדס' Mercedes Benz 2631 6×6 forward control chassis.
לטיל ששוקל 1 טון, יש ראש נפץ במשקל 175 ק"ג חומר נפץ נפיץ fragmentation warhead, מהם 90 ק"ג של חומר נפץ מיוחד  high explosive-HE,  המתפוצץ בעוצמה אנרגטית גבוהה. החמאס שיפר את ביצועי הטיל וכדי להגיע למרחקים כמו עמק יזרעאל ורמת דויד הפחית את משקל חומר הנפץ שבראש הטיל.
עכשיו טיל כזה מסוגל להגיע לטווח של  170 ק"מ עד לקו הכינרת.
זו הפעם הראשונה בסבב הקרבות הנוכחי שהחמאס משגר טילי פאג'ר 5. עצם השיגור מצביע על כך כי החמאס עושה בימים האחרונים מאמצים גדולים לפגוע במטרות אסטרטגיות.  לאחר שעלה בידיו לפגוע ביום שלישי במיכל הגז באשקלון של צינור הנפט אשקלון-אילת, החמאס עושה מאמצים לפגוע באסדת הגז של שדה תמר ולהעלות באש את השדה. עד עתה החמאס נכשל בניסיונות אלה מאחר ולמרות השיפור שהצליח להכניס בטילים, חסרה להם יכולת הדיוק שיש לטילים של חיזבאללה.
לאיראנים ולחיזבאללה ישנם טילי פאג'ר  5C, שיש להם ראש קרב המונחה למטרה על ידי מערכת GPS , וזו רק שאלה של זמן עד שהחמאס יקבל מערכות כאלה. 
סוג אחר של טילים/ארטילריה כבדה שהחמאס החל להשתמש בימים האחרונים הם טילי ה'בורקן' Burkan, או הכינוי הצבאי שהחמאס נתן להם  A-122. הטילים האלה הם שפוערים ביומיים האחרונים פתחים רחבים מאוד בשורה של  קירות בניינים בישראל כולל בשדרות, אשקלון, פתח תיקווה, אשדוד, יהוד.
עד עתה הצליח חיל האוויר לפגוע בתשתיות רבות של החמאס.
אולם חיל האוויר לא הצליח לפגוע בתשתיות שיגור הטילים ובמאגרי הטילים  של החמאס.


Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות