במבצע 'עלות השחר' תקף חיל האוויר את בסיס אל-חאפה של משמרות המהפכה האיראנים וחיזבאללה ליד צנעא בירת תימן. התקיפה ארוכת הטווח ביותר שחיל האוויר ביצע

הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי אמר ביום חמישי 19.8, כי ב-8 לאוגוסט כאשר צה"ל פתח במבצע 'עלות השחר' הוא תקף באותו זמן מטרה בארץ שלישית.
הרמטכ"ל אמר: 'לפני עשרה ימים צה"ל חיסל בדייקנות רבה את הארכי טרוריסט תייסר ג'בערי'Ten days ago, the Israel Defence Forces hit with great precision Tayseer Jabari, who is an arch-terrorist. 'ובאותו זמן' המשיך הרמטכ"ל ביצענו גלים של מעצרים בגדה המערבית, וגם תקפנו במדינה שלישית ונקטנו בפעולות הגנה לאורך שאר גבולותיה של ישראל.' And at the same time [they] carried out a wave of arrests in [the West Bank], and at the same time attacked a third country, and carried out defence along the rest of the country's borders.
מקורות מודיעין במפרץ מדווחים, כי רב אלוף אביב כוכבי התכוון בדבריו לתקיפה אווירית ישראלית שהתרחשה ב-7 באוגוסט על הבסיס הצבאי אל-חאפה Al Hafa  הנמצא בהר נאקאם  Naqam mountain מערבית לבירה צנעא.
המדובר בבסיס העיקרי של משמרות המהפכה האיראניים וחיזבאללה בשטחים הנמצאים תחת שליטת הח'ותים בתימן. אל-חאפה הוא גם הבסיס בו משמרות המהפכה האיראניים מחזיקים את צי המל"טים שלהם בתימן.
לפי הדיווחים של המקורות במפרץ נהרגו בהתקפה עשרות אנשים בינם לפחות שישה איראנים ואנשי חיזבאללה. רובו של הבסיס נהרס בהתקפה ופיצוצי משנה שאירעו לאחר התקיפה הרסו את רוב המבנים בו.  הח'ותים טענו כי הנזק העצום שנגרם לבסיס נגרם על ידי התפוצצות לא מבוקרת של טיל בליסטי.
אם אכן המידע על ההתקפה הישראלית נכון, הרי זו הייתה התקיפה ארוכת הטווח היותר שחיל האוויר הישראלי ביצע מעודו.
כדי להגיע לבסיס אל-חאפה היה על כלי הטייס הישראליים לעבור 2918 ק"מ שהם 1,718 ק"מ יותר מהמרחק שהם צריכים לעבור עד לתקיפת מטרות באיראן. זו גם התקיפה הישראלית הראשונה מסוגה על טריטוריה המוחזקת על ידי הח'ותים בתימן.  אפשר להניח כי תקיפה ישראלית זו בוצעה על ידי מל"טים ארוכי טווח הנמצאים בידי חיל האוויר.
מאחר והתקיפה בתימן בוצעה במקביל לפתיחת מבצע 'עלות השחר' אפשר להניח כי המודבר במכת מנע לאחר שבידי ישראל היה מידע כי איראן/הח'ותים נערכים לשלוח מל"טים חמושים לעבר מטרות בישראל במטרה לעזור לג'יהאד האיסלמי.
התקיפה הישראלית באל-חאפה סיכלה תוכנית איראנית זו.

Print Friendly, PDF & Email