במלחמה על הנפט והגז הלוביים: רוסיה פרסה במצרים כוחות מיוחדים ומזל"טי תקיפה על הגבול עם לוב

מקורות צבאיים אמריקנים אמרו, ביום ג' 14.3 לפנות בוקר, כי הבחינו בכוחות מיוחדים רוסיים מלווים במזל"טי תקיפה נוחתים בבסיסים מצריים במדבר המערבי לאורך גבול מצרים-לוב.  מקורות צבאיים מצריים אישרו את הידיעה.
לפי המקורות, נחתו הכוחות הרוסיים בבסיס האווירי המצרי הגדול סידי באראני  Sidi Barrani, הנמצא על חוף הים התיכון במרחק של  95 ק"מ מגבול מצרים-לוב, ומרחק של 240 ק"מ מעיר הנמל ומסופי הנפט הלוביים בטוברוק Tobruk שבמזרח לוב.
גם בוושינגטון, גם במוסקבה וגם בקהיר, אי אפשר היה לקבל תגובות לשאלה האם פעולה צבאית רוסית זו תואמה מראש על ידי הרוסים והמצרים עם ממשל הנשיא דונלד טראמפ.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי מוסקבה, קהיר וקטאר, מתאמות ביניהם כבר כמה חודשים את העזרה הצבאית שהן מגישות למפקד הצבא הלובי בקרינייקה-מזרח לוב הגנרל  חאליפה אפטר Libyan military commander Khalifa Haftar.
האפטר הוא מתנגד חריף של ממשלת טריפולי הנתמכת על ידי האו"ם.
רוסיה מספקת לכוחותיו של האפטר נשק כבד כולל מטוסי קרב וטנקים, ואילו חיל האוויר המצרי מפציץ ריכוזים של מתנגדי הגנרל, רובם מואגדים במליציות מקומיות שחלקן מזדהות עם ISIS ועם אל קעידה.
למרות שחלק מהקרבות שהגנרל האפטר מנהל במרחב שבין העיר הלובית סירט Sirte, במרכז לוב, והעיר טוברוק הם נגד מליציות אלה, הרי רוב הפעולות הצבאיות שלו מיועדות להשתלט על שדות הנפט והגז, ועל בתי הזיקוק ונמלי הנפט, במזרח לוב.
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין רואה בעזרה הצבאית שהוא מגיש לגנרל האפטר, חולייה חשובה מאוד במערך הצבאי-אסטרטגי הרוסי במזרח התיכון.
התוכניות הרוסיות מדברות על הקמת בסיס אוויר-ימי רוסי במזרח לוב, דוגמת הבסיס הרוסי ליד לטקיה בסוריה, אשר כוחותיו של הגנרל האפטר יגנו עליו.

כל ההתפתחויות האלה דווחו על ידי המקורות הצבאיים של תיקדבקה לפני  שלושה חודשים כאשר נושאת המטוסים הרוסית 'אדמירל קוזנצוב' Admiral Kuznetsov שעזבה את סוריה הגיעה, ביום ה' 12.1 לנמל טוברוק Tobruk במזרח לוב.
על סיפונה של נושאת המטוסים עלה הגנרל  האפטר  ולאחר סיור על נושאת המטוסים קיים האפטר שיחת ווידיאו עם שר ההגנה הרוסי סרגי שוייגו Sergei Shoigu  שהיה בלשכתו במוסקבה.זו הייתה שיחה יוצאת דופן, משום ששר ההגנה הרוסי איננו שולח נושאת מטוסים כדי לשוחח עם מפקד מליציה מקומית במזרח התיכון. כבר בינואר היה ברור, כי מוסקבה מאותת לכל הגורמים במזרח התיכון למי התמיכה שלה נתונה.
הגנרל האפטר היה באחרונה בקהיר, כשהוא מתאם את פעולותיו הצבאיות עם נשיא מצרים פאתח אל-סיסי והמטכ"ל המצרי.
הסיבה המיידית להגעתם של הכוחות המיוחדים הרוסיים לאזורי הגבול של מצרים עם לוב, הייתה התבוסה שכוחותיו של הגנרל האפטר ספגו ביום ו' 3 במרס, כאשר כוחות של  'חטיבת הגנה של בנגאזי'  The Benghazi Defence Brigades-BDB, תקפו את כוחותיו של הגנרל האפטר במרכז לוב, וכבשו מידיהם חמש ערים לוביות, ביניהן מסופי הנפט הגדולים ביותר בלוב ראס סידר וראס לאנוף Es Sider and Ras Lanuf, מהם מיוצא רוב הנפט הלובי.
נראה כי הרוסים והמצרים נערכים עתה לתמוך בהתקפת נגד של האפטר וכוחותיו במטרה להשיב לידיהם את השליטה על מסופי הנפט.

Print Friendly, PDF & Email

3 תגובות עבור “במלחמה על הנפט והגז הלוביים: רוסיה פרסה במצרים כוחות מיוחדים ומזל"טי תקיפה על הגבול עם לוב

 • מרץ 14, 2017 @ 8:45 at 8:45
  Permalink

  לרוסים למיטב דעתי אין מלט"יי תקיפה.
  לרוסים אין כזה כח אווירי
  ובסופו של דבר מערכה כנגד קאדאפי הוכרה בשטח ולהפטר אין כח יבשתי עיל כפי שזנ נראה
  כך שימשיכו להרוג אחד את השני.

 • מרץ 15, 2017 @ 0:17 at 0:17
  Permalink

  אובמה החליט להעביר את השלטון בלוב לידי הטרוריסטים, עכשיו הרוסים ימגרו אותם

 • מרץ 15, 2017 @ 0:18 at 0:18
  Permalink

  אובמה מסר את לוב בידי הטרוריסטים, רוסיה תמגר אותם

Comments are closed.