במלחמת האזרחים בין השיעיים בעיראק יוכרע לא רק מי ישלוט בבגדאד, אלא גם מה יהיה חלקה של איראן בשלטון זה

 התפטרותו, בשבת 30.11, של ראש ממשלת עיראק עאדל עבד אל-מהדי פירושה, אם כי שום גורם בעיראק  ובאיראן לא יודה בכך, כי עכשיו לאחר שלושה חודשים של מהומות והתנגשויות דמים  בהן נהרגו למעלה מ-400 איש וכ-15,000 נפצעו, אפשר לקבוע כי בעיראק מתנהלת מלחמת אזרחים שיעית המתרכזת בעיקר בבגדאד ובחלקים הדרומיים של המדינה העיראקית. זו מלחמה בה משתתפים מצד אחד המתנגדים השיעיים לשלטון איראן  בעיראק, מול חלקים של המליציות השיעיות העיראקיות הנאמנות לאיראן ולגנרל קאסם סוליימני מפקד 'גדודי 'אל קודס' האיראניים.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי למלחמת אזרחים שיעית זאת, ישנם סממנים רבים שיכולים להפוך אותה במשך הזמן לתחילתה של מלחמה בין  חלקים באוכלוסייה השיעית העיראקית המונה כ-22 מיליון איש מתוך אוכלוסייה של כ-39 מיליון ובין איראן.

9 סיבות עיקריות הביאו למצב זה:
1. המלחמה האחרונה בין איראן ועיראק נערכה לפני כ-40 שנה בשנים 1988-1980, כאשר בבגדאד שלט שלטון סוני בהנהגתו של סאדם חוסיין. השיעיים שהיו גם אז למעלה ממחצית מתושבי עיראק היו מיעוט מדוכא.

2. במלחמה החדשה הזו ב-2019, הנמצאת בצעדיה הראשונים, השלטון בבגדאד הוא בידי השיעים כאשר לרשותם עומדות מליציות צבאיות חמושות היטב שבשורותיהם משרתים כרבע מיליון קצינים וחיילים.  המליציות הצבאיות האלה יותר חזקות, וכמה מהם מצוידות במערכות נשק חדישות יותר מאשר ישנן בידי הצבא העיראקי הסדיר.

3. המליציות האלה ושאלת נאמנותן היא אחת הסיבות העיקריות לפרוץ המלחמה הזו.
כל זמן שבבגדאד היה קיים שלטון מרכזי שיעי, המליציות האלה היו המכשיר העיקרי דרכו טהרן הפעילה את השפעתה של המתרחש בבגדאד ובעיראק כולה. האיש המרכזי המושך בחוטים  האיראניים בעיראק הוא מפקד 'גדודי אל-קודס' הגנרל קאסם סוליימני, שמנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי הפקיד בידיו את 'התיק העיראקי'.

4. מזווית ראייה איראנית קאסם סוליימני ניסה להפוך, בעזרת המליציות האלה, את עיראק לחלק בלתי נפרד מחצי הסהר השיעי, בו נמצאות גם סוריה ולבנון. אולם הוא כל כך היה שקוע בהשגת מטרה זו, עד שהוא הזניח את הטיפול בנושאים הפנימיים העיראקיים כמו הכלכלה, אספקת שירותים סדירים לאוכלוסייה, ופיתוח מקורות פרנסה.
סוליימני העדיף לשלוט בבגדאד באמצעות ראשי המיליציות העיראקיות, כאשר את העיקרית שבהן, כוח באדר Badr Brigades, הוא הופך למפלגה 'מפלגת באדר' Badr Organization  שהיא אחת הגדולות בפרלמנט העיראקי.

5. הבעיה העיקרית של מערכת השלטון השיעית הזו הייתה שראשיה במקום להתמסר לפיתוח המדינה העיראקית עסקו בהעמקת ההשפעה האיראנית בבגדאד, בצבירת נכסים, עושר ועמדות כוח לעצמם ולמליציות עליהן הם מפקדים, בעוד שאת האזרח השיעי ברחוב הם הזניחו.

6. גם טהרן וגם הגנרל קאסם סוליימני התעלמו מגורם מרכזי בכל המערכת הזו.
למרות קשרי הדת בין השיעיים העיראקים ואיראניים, קיימת  תחרות סמויה בין ראשי הדת השיעית בעיראק וזו באיראן, מי מהם שולט בתנועת השיעה העולמית המקיפה למעלה מ-150 מאמינים ברחבי העולם.
השאלה מי מכריע בשאלות העקרוניות של הדת השיעית אנשי קום באיראן, או אנשי נאג'ף וכרבלא אף פעם לא הוכרעה, כאשר היתרון הוא לטובת אנשי דת מרכזיים עיראקיים, כמו האייטוללה הגדול עלי חוסיין סיסטאני בן ה-90 Ali Husseini Sistani, ומוקטעדה  אל-סאדר בן ה-45 Muqtada al-Sadr. שני אנשי דת מרכזיים עיראקים אלה מתנגדים בחריפות להשפעה האיראנית בבגדאד ולעמדות ההשפעה  שיש לגנרל קאסם סוליימני בעיראק.
במילים אחרות ההתנגדות השיעית העיראקית להשפעה האיראנית בבגדאד, נאג'ף וכרבלא, ניזונה משני מקורות עיקריים: גאווה לאומית עיראקית וגאווה דתית שיעית עיראקית

7. רק מעטים בתוך עיראק ובמזרח התיכון שמו לב לכך, כי כאשר המהומות הראשונות פרצו בעיראק לפני שלושה חודשים בתחילת חודש אוקטובר כאשר הן מקבלות את השם 'האינתיפאדה העיראקית של 2019',  ( 2019 Iraqi Intifada ) הן לא רק היו נגד השחיתות בבגדאד, אלא גם נגד ההשפעה האיראנית בניהול עניינה של עיראק.

8. במצב כזה עשה הגנרל קאסם סוליימני אולי את הטעות הגדולה ההיסטורית שלו.
הוא החליט לדכא את ההפגנות בכוח האש, וכאשר יחידות של כוחות הביטחון העיראקים לא יכלו להשתלט על המצב הוא הטיל את התפקיד על יחידות של המיליציות השיעיות העיראקיות כאשר מפקדים עליהם קצינים של 'גדודי אל קודס' האיראניים.
לדוגמא:  כאשר מפגינים שיעיים עיראקים העלו השבוע באש חלקים של הקונסוליה האיראנית בעיר נאג'ף, שלח קאסם סוליימני כוחות מיוחדים של המליציות השיעיות אל העיר השיעית הסמוכה נאסרייה שפתחו כנקמה באש על המפגינים השיעיים והרגו מהם 40 איש.
ידיעות אחרות מעיראק מוסרות, כי קאסם סוליימני עומד להשתלט, בעזרת מיליציות הנאמנות לו, על העיר נאג'ף בניסיון לדכא את התנגדותו של האייטוללה הגדול סיסטאני לאיראן.

9. עכשיו לאחר שלושה חודשים של מהומות והתנגשויות דמים  בהן נהרגו למעלה מ-400 איש וכ-15,000 נפצעו אפשר לקבוע, כי בעיראק החלה מלחמת אזרחים שיעית אשר בסופה ייקבע לא רק מי ישלוט בבגדאד, אלא באם טהרן תמשיך להחזיק בעמדות ההשפעה שלה בעיראק, או תאבד אותן.Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות