במפרץ עדן נערכים להתנגשות ימית איראנית סעודית. חיל האוויר הסעודי פועל בתדלוק אמריקני

'לאוניות איראניות הזכות להיות נוכחים במים בינלאומיים, אבל הן לא תורשנה להיכנס למים הטריטוריאליים התימנים', Iranian ships have the right to be present in international waters, but won’t be allowed to enter Yemeni territorial waters.
דברים אלה, אמר ביום ד' 8.4, דובר המלחמה הסעודית בתימן בריגדיר-גנרל אחמד אל-אסירי  Brig. Gen. Ahmad Al-Assiri.
הודעה סעודית זו באה זמן קצר לאחר שבאותו יום הודיעה איראן, כי היא שולחת למפרץ עדן, את כוח המשימה הימי מס' 34-The Navy's 34th Fleet. כוח המשימה האיראני מורכב מהמשחתת 'אלבורז' (ציפור אגדית)  Alborz destroyer, ומנושאת המסוקים האיראנית 'בושייר' Bushehr helicopter-carrier warship.
הדובר הסעודי הוסיף ואמר, כי 'איראן לא פינתה אף אחד מאזרחיה מתימן, מאחר ואלה עסוקים באימון ובחימוש הלוחמים ההוטיים'. Iran has not evacuated any of its citizens from Yemen because they are involved in “training and arming” the Houthis. 
זו כמובן התבטאות סעודית המכסה על כך שריאד לא מרשה למטוסים איראניים לנחות בשום שדה תעופה בתימן, מחשש שיביאו אתם נשק ולוחמים שיעיים, ואף איימה להפילם, בדיוק כמו העמדה אותה נקטה סעודיה מתחילת המלחמה בסוף מרס, לגבי נחיתתם של מטוסים רוסיים בתימן.
בסוף דבריו אמר בריגדיר-גנרל אסירי בציניות מוחלטת, 'כי אותם איראנים אשר מתכננים להישאר בתימן  יעמדו בפני אותו גורל המצפה להוטים ותומכים בהם', (כוחות הצבא התימני), Those Iranians planning to remain in the country would face the same fate as the Houthis and their supporters.
מצד אחד סעודיה אינה מאפשרת לאיראנים, כולם אנשי משמרות המהפכה לצאת מתימן, מהצד השני היא מאיימת להרוג אותם.  זה היה האיום הצבאי החזק ביותר עד כה של סעודיה מול איראן.
עצם שליחתה של נושאת המסוקים האיראנית 'בושייר' למפרץ עדן, מצביע על כך כי האיראנים קלטו את המסר הסעודי, והם מציבים מול שדה הקרב בתימן  את הכוח האווירי-ימי היחיד העומד לרשותם, כאשר הם מאיימים להתערב במלחמה ישירות באם הסעודים יממשו את האיום שלהם כלפי 'היועצים הצבאיים האיראניים' הנמצאים בתימן.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי ה'בושייר' היא אוניית מלחמה גדולה מאוד, של 13,000 טון, והיא נושאת על סיפוניה כ-18 מסוקי תקיפה איראניים, מערכות טילים ותותחים נגד מטוסים SM-1 and SAM anti-air missiles and 40-mm Fath-40 AAA anti-air cannons, ומערכות אלקטרוניות לשיבוש מערכות הקשר והפיקוד של אוניות האויב.
לאונייה צוות של כ-250 איש, כולל הטייסים, והיא מסוגלת להפליג למרחקים של 8,000 מילים ימיים nautical miles, כלומר להגיע מאיראן עד לחופי ארה''ב.  איראן השקיעה בבנין נושאת המסוקים ובשדרוג מערכותיה בשנה האחרונה 1 מיליארד דולר. (המקורות הצבאיים של תיקדבקה היו היחידים שדיווחו על השלמת בנייתה של נושאת המסוקים האיראנית לפני שלוש שנים, עוד ב-8 לדצמבר 2012).
אם ה'בושייר', לא תתחשב באיום הסעודי ותיכנס למים הטריטוריאליים של תימן במפרץ עדן, היא תוכל לתקוף משם מטרות סעודיות, באמתלא שהיא תוקפת מטרות של צבא תימן הנאמן לנשיא עבד ראבו מנסור האדי Abed Rabbo Mansour Hadi, שנמלט לסעודיה.
בהתפתחות כזו תגיב סעודיה בתקיפה מאוויר של מטוסים סעודיים, הפועלים ממילא באזור עדן, את נושאת המסוקים האיראנית ואוניות מלחמה איראניות נוספות באזור.
המקורות שלנו מציינים, כי פעולות אוויריות-ימיות אלה תהיינה באופיין מוגבלות, גם אם תוצאותיהן תהיינה קשות, אבל בספק רב באם תבאנה לידי פריצתה מלחמה גלויה בהיקף מלא בין טהרן ובין ריאד.
החשש מפני אפשרות כזו הביאה לביקורו של  סגן שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן U.S. Deputy Secretary of State Antony Blinken בסעודיה ביום ג' 7.4 ולדבריו בריאד, כי ארה"ב הגבירה את משלוחי הנשק שלה לסעודיה, ואת העברת המידע המודיעיני על המתרחש בתימן, וכי הקימה מרכז תיאום צבאי a coordination center בסעודיה, הפועל ליד המפקדה הסעודית המנהלת את המלחמה.
להודעה האמריקנית היו שני אספקטים עיקריים:
1. הצמרות המדיניות והצבאיות האיראניות צריכות להימנע מהמחשבה או הטעות לפיה הם יכולים לתקוף מטרות סעודיות במסגרת ההבנות האזוריות הקיימות בין וושינגטון וטהרן לגבי מעמדה החדש של איראן באזור.
ממשל אובמה לא ירשה לאיראן לפעול צבאית נגד סעודיה.
2. מטרת מרכז התיאום הצבאי האמריקני שהוקם בריאד, ליד המטכ''ל הסעודי,  היא להעביר לסעודים מידע מודיעני מיידי על המתרחש באזור  שנאסף על ידי לוויינים צבאיים אמריקנים.
מדובר באיתות אמריקני לאיראן, כי הם מעבירים לסעודים גם מידע על תנועות אוניות המלחמה האיראניות במפרץ עדן ובים האדום.
עקב שיקולים אלה, הודיעו ביום ד' 8.4 מקורות צבאיים אמריקנים, כי מטוסי מיכל אמריקנים מדגם KC-135  החלו בתדלוק מטוסי הקרב-הפצצה הסעודים המשתתפים במלחמה בתימן. תדלוק אמריקני זה יאפשר למטוסים הסעודים לפעול בלי הגבלת זמן במפרץ עדן. 
האפשרות של התנגשות ימית בין ריאד וטהרן לאורך חופי תימן היא אפשרות מאוד ממשית, לאור חילופי האש שהיו השבוע בין אוניות מלחמה מצריות ואוניות מלחמה איראניות המשייטות ליד מצרי באב-אל-מאנדב. נראה כי האוניות האיראניות קבלו הוראה מטהרן לנתק מגע ולהתרחק מאוניות המלחמה המצריות.
חילופי אש ימיים אלה הביאו ביום ג'  את מפקד הצי האיראני תת-אדמירל חאביבולה סאיירי Rear Admiral Habibollah Sayyari,  להכחיש דיווחים בכלי התקשורת במפרץ, כי אוניות מלחמה מצריות הכריחו אוניות מלחמה איראניות לסגת ולצאת ממפרץ עדן.
בעקבות החשש הגובר מפני התנקשות ימית-אווירית סעודית איראנית  הועמדו ציי ארצות הברית, צרפת ובריטניה, הנמצאים במפרץ במצב הכן. 
     

 
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות