מאחר ולא לשליטי ערב ולאיראן יש אינטרס להסלים את ההתנגשות עם ארה"ב וישראל על ירושלים המהומות הפלסטיניות תשארנה מוגבלות

כלי התקשורת הישראליים מדווחים על ההכרזות המפוצצות של החמאס הקוראות לאינתיפאדה עולמית, כאילו המדובר במעצמת-על שעומדת להפעיל את כל עוצמתה נגד ארצות הברית וישראל.
זה הוא כמובן תיאור מסולף של המציאות אליה לא רק המנהיגות הפלסטינית איננה מתייחסת, אלא גם הפלסטיני הממוצע ברחוב דוחה אותה.
מי שמסתובב בין הפלסטינים ושומע מה אומר הפלסטיני הממוצע ברחוב, מבין עד כמה דברי הרהב וההסתה של החמאס ריקים מתוכן. רוב הפלסטינים אומרים לבני משפחותיהם שלא לצאת להפגנות כדי שלא ייפגעו. 
כמובן שאם החמאס ירצה הוא יוכל לשגר את טיליו ולהגיע לעימות מלא עם צה"ל.
אולם חילופי המהלומות ביום שישי 8.12, בהם שוגרו כמה טילים מהרצועה שנענו בתקיפות של חיל האוויר על מתקנים של החמאס, הראו כי כאשר הגיע השלב לעבור ממילים למעשים כל מה שהחמאס עשה הוא להרשות לגופים אחרים לשגר כמה טילים קצרי טווח  לא מדויקים שרובם או שהתפוצצו בשטחים ריקים, או שלא עברו אפילו את גדר המערכת והתפוצצו בתוך שטח הרצועה.
אם החמאס היה מתכוון באמת למה שהוא אומר, היינו עדים למטחי טילים על באר שבע, אשקלון, אשדוד ואולי אפילו מעבר לכך. אבל מאחר והחמאס יודע שהוא מבודד וקופתו ריקה, ואין לו תמיכה בקרב ההמונים הפלסטינים, הוא לא יסתכן במהלכים כאלה שאין אף גורם אחד לא בעולם הערבי ובוודאי שלא בקרב הפלסטינים שיתמוך בהם.
וכאן אנו מגיעים לנקודה העיקרית.
אם ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן היה באמת רוצה להסלים את המצב לאור הכרזתו של נשיא ארצות הברית דולנד טראמפ להכיר בירושלים כבירת ישראל- הכרזה שריסקה את כל ההישגים  הפלסטינים במשך שנים  במוסדות הבינלאומיים- הישגים שהיו המוטיב העיקרי במדיניותו של אבו מאזן, הוא היה הולך עם החמאס ומדליק ביחד אתם את השטח.

שיחת הטלפון שאבו מאזן קיים ביום ד' 6.12 עם מנהיג החמאס איסמעיל הנייה זמן קצר לאחר הכרזת טראמפ, הראתה שבאיזה שהיא  נקודה בצומת דרכים שקל אבו מאזן את האפשרות הזאת.אולם כבר תוך כדי השיחה הוא הבין שהנייה והנהגת החמאס החליטו לנצל את הכרזת טראמפ, כדי להשיג את מטרותיהם ולהמשיך לשלוט ברצועת עזה ואולי אף מעבר לזה, דבר שכמעט נשמט מידיהם במהלכי 'הפיוס' שמצרים מנהלת בחודשים האחרונים בקהיר בין הרשות הפלסטינית והחמאס. בסוף השיחה נסוג כבר אבו מאזן מכוונתו ללכת עם החמאס.זו הייתה הסיבה העיקרית מדוע ההפגנות בערים הפלסטיניות בשטחי הרשות היו מוגבלות והתנהלו על אש קטנה.גורם אחר שהיה יכול להסלים את המצב הייתה איראן.  אולם לפי כל הסימנים גם אם בטהרן שקלו באם להתערב במשבר ירושלים או לא, והיו נתונים תחת לחץ של מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה  לנקוט בצעד כזה, הרי לבסוף החליטו שלא להתערב ולא להורות לחמאס ולג'יהאד האיסלמי להסלים את המצב. טהרן עסוקה בשבוע האחרון בזירות חשובות יותר מאשר הפלסטינים. הכוונה היא לזירת תימן שם המודיעין ומשמרות המהפכה האיראנים  בשיתוף עם חיזבאללה חיסלו את מי שהיה נשיא תימן עלי עבדאללה סאלח וגרמו לכך כי ההוטים יוציאו להורג מאות מפקדים וקצינים של הכוחות התימנים שהיו נאמנים לו. במילים אחרות, טהרן וחיזבאללה עסוקים בימים האחרונים בייצוב שלטונם בתימן שעל גבולות סעודיה. צנעא היא זירה חשובה יותר עבורם מאשר הפלסטינים וירושלים.
צריך גם לשים לב לכך, כי שרי החוץ של הליגה הערבית המתכנסים בשבת  9.12 בקהיר לישיבת חירום עושים זאת לפי בקשתם של ירדן והרשות הפלסטינית. במילים אחרות, שום שליט ערבי חשוב, כמו מלך סעודיה סאלמן העסוק בהשלטת בניו על הממלכה הסעודית ( הדיח ביום ו' 8.12 את שר החוץ הסעודי עדאל אל-ג'ובייר Adel Al-Jubeir מתפקידו, ומינה במקומו לתפקיד את בנו הנסיך חאלד בין סאלמן Prince Khaled bin Salman.) או נשיא מצרים פאתח אל-סיסי, לא ביקשו את כינוס החירום הזה.
אבו מאזן מבין היטב, כי אם בן הברית הפומבי היחיד של הפלסטינים בין שליטי ערב הוא עבדאללה מלך ירדן, שהצליח באחרונה להסתכסך עם רוב השליטים הערביים עד כדי כך שסעודיה ואיחוד נסיכויות הנפט הערבית ה-UAE הפסיקו את תמיכתן הכספית בו ובירדן, הוא  נאלץ לשתף אתו פעולה משום שאין אף שליט ערבי אחר שיסכים לתמוך בו.
כמובן שלא צריך להקל ראש באפשרות כי המצב יכול להתדרדר תוך זמן קצר באם אחד הגורמים המעורבים כיום בהתנגשויות, כמו תא של התנזים, החמאס, הג'יאהד, החזית העממית, או גורמים סלפיים, יבצעו פעולת טרור ראוותנית, אבל בינתיים כל הסימנים מראים כי המהומות וההתנגשויות הן מוגבלות, בעיקר משום שהפלסטינים עצמם אינם מעוניינים בהסלמת המצב.    

Print Friendly, PDF & Email

7 תגובות עבור “מאחר ולא לשליטי ערב ולאיראן יש אינטרס להסלים את ההתנגשות עם ארה"ב וישראל על ירושלים המהומות הפלסטיניות תשארנה מוגבלות

 • דצמ 9, 2017 @ 13:54 at 13:54
  Permalink

  מה שרואים מכאן לא רואים משם!!!!
  למה טראמפ עשה את מה שעשה דווקא עכשיו ואני רואה 4 אפשרויות!!!!
  1) להציל את התחת של נתניהו!!!!
  שבוע שעבר היו 100 אלף אנשים בהפגנות ואם זה היה ממשיך עוד חודש היו יכולים להפגין מיליונים של אזרחים נגד כל השחיתות ונתניהו היה הולך הביתה!!!!
  2) הבייבי של מדינות המערב ISIS נגמר בסוריה ועיראק ועכשיו צריך משהו חדש בשביל להציל את אירופה מערבים וכל המוסלמים כמו מלחמת ישראל נגד כל האיסלאם!!!!
  3) נקמה בישראל!!!!
  בגלל שישראל -סעודיה -מצרים -קפריסין -ויוון תפסו עצמאות והתחילו לפעול בניגוד לדעתם של אמריקאים נגד טורקיה ואיראן
  4ׂׂׂׂׂׂ) למנוע מלחמה חדשה בין איראן וחיזבאללה נגד ישראל!!!!
  ממשלת ישראל התחילה לאיים וחיל אוויר ישראלי לשם שינוי הפציץ בסיס איראני בסוריה והרוסים ירו טילים נגד מטוסים ישראלים, היו סימנים שהמלחמה נגד איראן היא קרובה מאוד, ולכן יכול להיות שמה שקורה עכשיו זה היה כרטיס צהוב לפני אדום אמריקאי לישראל!!!!!

  • דצמ 10, 2017 @ 1:17 at 1:17
   Permalink

   ידידנו היקר שאר עם ישראל לא חושב כמוך בכלל בינימין נתניהו לא ״הולך הבייתה״ כל כך מהר אנחנו התומכים בו לא ניתן שתהייה הפיכה כשיש ראש ממשלה מוצלח אנשים כמוך חושבים בצורה רובוטית.., יש מנגנון בחירות דמוקרטיות והפגנות לא ישנו אותם.,, מי שמנסה לכבוש דעת קהל ע״י האשמות שווא בסופו של יום יפסיד ובגדול תיהיה בריא בנפש ובגוף

  • דצמ 10, 2017 @ 9:02 at 9:02
   Permalink

   מצחיק איך ראית ארבע אפשריות לא נכונות

  • דצמ 10, 2017 @ 9:07 at 9:07
   Permalink

   עוד מסקנה נגד ישראל או שאתה צריך לחשוב עוד קצת?
   וחבל שאתה לא שם סימני קריאה ככה זה היה מוכיח שזה אמת.

 • דצמ 9, 2017 @ 16:57 at 16:57
  Permalink

  על רקע מה הסתכסך מלך ירדן עם סעודיה ומדינות המפרץ??

 • דצמ 10, 2017 @ 10:08 at 10:08
  Permalink

  כתבה מצויינת

 • דצמ 11, 2017 @ 20:07 at 20:07
  Permalink

  אשכרה עשה להם ביתצפר
  טראמפ אמר כל מה שהנשיאים לפניו אמרו ועוד טרח להראות להם את זה בסרטון.
  אחרי זה הוא חתם על הצו שמונע את העברת השגרירות בדיוק כמו כולם, ואפילו עשה את זה בשידור חי.

  "איראן שורפים את דגלי ארה"ב" ואתמול הם לא שרפו? ומחר הם לא ישרפו?
  "הפלסטינים הכריזו יום זעם" ואתמול היה יום רוגע?
  וגם אם נניח שזה זעם מיוחד, מה הם יעשו? יעודדו צעיר בן 18 לדקור בגב זקנה בת 70 ואחרי זה יעשו לו הלוויה של "גיבור"

  ולאירופאים שקשה לישון בלילה. אפשר לחשוב שהוא שם להם אפונה מתחת למזרן…
  לפני ארבע חודשים האו"ם החליט שירושלים קדושה רק לאיסלאם. אפילו מדינות קתוליות כמו צרפת, איטליה וספרד נתנו להחלטה לעבור, והם כל יום ראשון שרים מזמורים לירושלים בכנסיות.
  פתאום אסור להתערב בנושא ירושלים וצריך להשאיר את זה למשא ומתן???

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות