במקביל למצעד המיליון הכנות של האופוזיציה להקים במצרים טריטוריה וממשלה חופשיים

המקורות המזרח תיכוניים של תיקדבקה מדווחים בלעדית מקהיר כי גופי האופוזיציה המצרית, הנעזרים בקצינים בדימוס מהצבא ושירותי הביטחון המצריים החלו ביום ג' 1.2 בהכנות להשתלט על אחת הערים המרכזיות בדלתא המצרית ולהכריז עליה כעל טריטוריה משוחררת, בה תוקם ממשלה אלטנרטיבית לממשלה המצרית בקהיר.
צעד זה ננקט לאחר שראשי האופוזיציה, וגם משקיפים מערביים ומזרח תיכוניים העוקבים אחר המצב במצרים, הגיעו למסקנה כי אין למובראק שום כוונה להתפטר מתפקיד הנשיא בקרוב, וכי מטרת כל המהלכים הפוליטיים שהוא עושה בימים האחרונים היא להרוויח זמן בו מחאת ההמונים נגדו ונגד משטרו תדעך.
עד עתה הסברה הייתה שמובראק מנסה למצוא דרך בה הוא יעביר את השלטון במצרים בצורה מסודרת לגורמי הצבא שינהלו מו''מ עם הגופים הפוליטיים השונים במצרים על הקמת משטר חדש במצרים ועל עריכת בחירות קרובות חדשות לפרלמנט ולנשיאות.
הביטוי החיצוני הבולט ביותר לקו זה הייתה הופעתו של סגן הנשיא החדש של מצרים הגנרל עומר סולימן בשידור לילה מיוחד ביום ב' 31.1, בה הוא אמר כי מובראק הסמיך אותו להתחיל בדיאלוג עם הגופים הפוליטיים השונים במצרים במטרה להנהיג שינויים בחוקת המדינה.
אולם הודעה זו במקום להרגיע את ההמונים המצריים רק הוסיפה לזעם ולחוסר האמון שהם מגלים כלפי צעדי המשטר, ושכנעה מצרים רבים להשתתף במצעד המיליון, שייערך לפחות ב-15 ערים מצריות מרכזיות שבכל אחת מהן מתגוררת אוכלוסיה של למעלה מ-1 מיליון איש.
בגלל התנגדות עממית זו דחו ראשי האופוזיציה המצרית, כולל ראשי האחים המוסלמיים, ביום ג' בבוקר את הצעתו של הגנרל עומר סולימן להתחיל בדיאלוג משפטי-חוקתי, בגלל שתי סיבות עיקריות:
1. להמונים ברחוב המצרי אין אמון בגנרל עומר סולימן. הוא לא פחות שנוא במצרים מאשר מובראק. רוב המצרים זוכרים היטב כי סולימן הוא האיש אשר עמד בראש המלחמה נגד הדמוקטיצזיה של המערכת הפוליטית המצרית, והוא האיש אשר דאג לזייף את הבחירות האחרונות שנערכו לפרלמנט רק לפני חודשיים, בדצמבר 2010, בצורה כה יעילה עד שהאופוזיציה איבדה גם את מעט הייצוג שהיה לה בו.
2. ראשי האופוזיציה מקיימים כבר מתחילת השבוע ערוץ הידברות עצמאי עם ראשי הצבא המצרי, שאיננו תלוי במנגנון הצבאי והממשלתי שנשאר עדיין נאמן לנשיא מובראק. המקורות הצבאיים והמודיעינים של תיקדבקה מוסרים, כי ראשי הצבא אמנם מדווחים עדיין לנשיא מובראק מה מתרחש בערוץ הידברות עצמאי זה, אולם הם אינם מבקשים את אישורו להחלטות המתקבלות שם.
ערוץ הידברות זה בין הצבא והמפגינים הביא עד כה לשתי תוצאות שתיהן גרועות מבחינתו של מובראק: ראשי המפגינים התחייבו לא לתקוף את הצבא, והצבא התחייב לא לתקוף את המפגינים. אולם מאחר וראשי הצבא המצרי אינם מביאים להתפטרותו של הנשיא מובראק, נוצר במצרים תיקו בהתמודדות בין מובראק, הצבא, והמוני המפגינים.
מאחר וראשי המפגינים הגיעו למסקנה כי גם צעדות המליון הנערכת ביום ג' לא תזזנה את הנשיא מובראק מעמדותיו והוא ימשיך להגן על שלטונו, הוחלט לנקוט בצעדים נוספים בימים הקרובים.
אחד הצעדים הזוכה לתמיכה רבה בקרב רוב מנהיגי האופוזיציה, היא להשתלט בעזרת המוני מפגינים על אחת הערים המרכזיות במצרים ולהכריז על העיר כעל בירת מצרים החופשית, ולקרוא לערים ולמחזות מצריים נוספים להכריז על עצמאות ממשטר מובראק בקהיר, ולהכיר בסמכות הממשלה החדשה. ראשי האופוזיציה נמצאים עתה בעיצומם של דיוניים שמטרתם למצוא אישיים מתאימיים אשר ייאיישו את המשרות המרכזיות בממשלה של מצרים החופשית.

Print Friendly, PDF & Email