במקביל לשיחות הגרעין, תרגלו משמרות המהפכה האיראניים את השמדת הצי האמריקני במפרץ הפרסי

בתרגיל צבאי-ימי ענק המכונה "הנביא הגדול 9" שהתרחש ביום ד' 25.2, במצרי הורמוז,  קיימו יחידות אוויר וים של משמרות המהפכה האיראניות תקיפה של דמי של נושאת מטוסים אמריקנית.
בתרגיל השתתפו עשרות ספינות מרוץ צבאיות קטנות המדמות נחיל התוקף את אונית המטרה ה'אמריקנית', תוך כדי ירי של טילי קרקע-ים הנורים מן החוף וטילי קרקע אויר המדמים יירוט של מטוסי קרב התוקפים את איראן. 
לא בכדי, נבחר המיקום לתרגיל, מיצרי הנתיב הימי בו עוברת שישית מתפוקת הנפט העולמי היומית, שם גם ביצע צבא איראן תרגיל נוסף, בחודש דצמבר האחרון.
בדו"ח הסיכום של יום עיון שנערך 24 שעות שעות לפני תחילת התמרון הימי, מפורטות חלק מן השיטות בעזרת חיל הים האיראני מקווה להכריע את הצי האמריקאי במפרץ הפרסי 'תוך שעות ספורות'.
הדו"ח הזה שמסכם את דברי המפקדים השונים ביום העיון יצא כמסמך סודי ביותר וחולק בין המפקדים הבכירים. המקורות המודיעיניים והאיראניים של תיקדבקה הצליחו להשיג חלקים מן הדו"ח.
בפתח יום העיון, פירט האדמירל עלי פדווי Adm. Ali Fadavi, את העקרונות לפיהן צריך לפעול חיל הים של משמרות המהפכה. הוא אמר בין היתר: עוצמתה של ארה"ב בעולם נובעת מכוחה הצבאי שמבוסס בעיקר על חיל הים. לכן פגיעה בחיל הים האמריקאי פירושה תבוסת הצבא האמריקני כולו ותבוסה לאימפרליזם האמריקאי ומכת מוות לנוכחותה של ארה''ב באיזור.
פדווי הסביר, כי נושאות מטוסים אמריקאיות הן למעשה כוח שמכיל בתוכו את חיל הים, חיל האוויר-מטוסים ומרינס. כל נושאת מטוסים מלווה במשחתות, פריגטות ואוניות אספקה.
לדבריו, מטרת חיל הים של  משמרות המהפכה היא השמדת כל הצי האמריקאי במפרץ הפרסי. הוא הדגיש ואמר לפי המסמך: 'או שאתה מכריע את האויב, או שהוא משמיד אותך. מטרתנו להביס את האויב על גלי המים במפרץ הפרסי'.
גנרל מוחמד נאזרי Gen. Mohammad Nazerig, מפקד הכוחות המיוחדים של חיל הים-המרינס האיראני, פירט את השיטות כיצד ניתן להשיג את המטרות. הוא דיבר על התקפה בו זמנית על נושאות מטוסים והאוניות המלוות אותן, יחד עם התקפה נגד נמלי האספקה שלהן בבחרין, כווית וסעודיה.
לדבריו, יש גם לבחון גם אפשרות של השתלטות על נושאת מטוסים אמריקנית במתקפת פתע. לאיראן יש טילים תת-ימיים בשם חות Houth. במקביל לירי טיל זה, אמורות להופיע מאות סירות מהירות של משמרות המהפכה מצוידות ברקטות. לדברי איראנים, המהירות של אוניות הצי האמריקאי היא 31 קשר בלד, בשעה שהסירות האיראניות מגיעות למהירות של 80 קשר ויותר. עובדה זו לדבריו מעניקה יתרון אסטרטגי חשוב למתקפת פתע איראנית.
מו"מ מפקד חיל הים של משה"מ האדמירל עלירזה טונגסרי  Adm. Ali-Reza Tongsari, דיבר בכנס על שיטות לחימה משולבות כדי לשתק נושאת מטוסים אמריקאית ולאחר מכן להשתלט עליה ולהניף את דגל הרפובליקה האסלאמית. הוא הדגיש, שפעולה זו נחשבת כהכרזת נצחון על הצבא החזק בעולם ומכת מוות למעמד המעצמה היחידה בעולם.
בסיום הכנס הסודי, סיכם האדמירל עלי פדווי את שליחות החיל באומרו: 'השמדת העוצמה הימים של ארה"ב היא חובתנו הדתית'.
וכל זה בזמן שנציגי ארה''ב ואיראן מתקרבים לחתימה על הסכם גרעיני.

 

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות