במרכז ביקורו של נשיא צ'אד אידריס דבי השאלה האם ישראל תתערב במלחמה נגד אל קעידה ו-ISIS באפריקה ואם כן באיזה היקף?

מעבר לקולות תרועות החצוצרות (המופרזות) בה תוקעים חוגי ראש הממשלה בנימין נתניהו על בואו, ביום א' 25.11, של נשיא צ'אד אידריס דבי Idriss Déby, לביקור של יומיים בישראל, כהוכחה לכך, שמדינות מוסלמיות ניצבות עתה בתור לקשור קשרים עם ישראל, כלומר שמדיניות החוץ של נתניהו מצליחה, צריכה הצמרת המדינית והביטחונית לקבל ביומיים בו האורח ישהה בישראל החלטה עקרונית:  האם ישראל מוכנה להיות מעורבת במלחמה העזה הניטשת עכשיו ביבשת אפריקה בין המשטרים המושלים בה, ארצות הברית וצרפת, לבין אל קעידה ו-ISIS?
וזו היא בדיוק המטרה העיקרית של ביקורו הקצר של אידריס דבי בישראל.
המקורות הצבאיים וללוחמת טרור של תיקדבקה מדווחים, כי אידריס אבי הוא היום השליט האפריקני הפעיל ביותר במלחמה נגד באפריקה נגד שני ארגוני טרור מוסלמיים אלה ושלוחותיהם.
אידריס דבי וצבא צ'אד, המונה כ-250,000 חיילים וחיילות, מנהלים כיום מלחמה בשלוש חזיתות עיקריות נגד הכוחות המוסלמים:
1. חזית דרום לוב, שם יחידות של צבא צ'אד נלחמות באל קעידה ו-ISIS בעיקר באזור פאזן Fasen שהוא אחד מהמחוזות העשירים בנפט בלוב.  באזור פאזן ישנם גם צינורות הנפט הלוביים העיקריים המוליכים את הנפט מהדרום לנמלי הייצוא של לוב בים התיכון.
2. צבא צ'אד הוא גורם מרכזי בחטיבת המעורבות של הכוח הבינ-אפריקני The Multinational Joint Task Force -MNJTF, הנלחמת עתה במספר ארצות אפריקה ביניהן, ניגריה, צ'אד, הרפובליקה המרכז אפריקנית, נגד ארגון הטרור המוסלמי בוקו חארם.  הכוחות הצ'אדיים האלה מקבלים עזרה צבאית מארצות הברית.
3. כוחות של צבא צ'אד נלחמים גם במסגרת כוח המשימה האפריקני FC-J5S, שהוא כוח משימה שהקימו חמש מדינות אפריקה למלחמה בגורמי אל-קעידה, או אקים AQIM במדבריות הסאהל. the Joint Force of the G5 Sahel-Force Conjointe du G5 Sahel FC-J5S)).
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי וושינגטון תומכת ברעיון שישראל תעזור לצ'אד במלחמה זו, בעוד שפריס המעורבת בצ'אד ובמדינות אפריקה פוליטית וצבאית לא התנגדה לביקור של אידריס דברי בישראל, אולם הביעה חוסר נוחות מהעובדה שישראל תהייה מעורבת בפעולות צבאיות אלה.
שליט אפריקני נוסף שתומך בהתלהבות בעזרה הישראלית הצבאית לצ'אד,  הוא נשיא קניה אורורו קנייטה President Uhuru Kenyatta. ישראל עוזרת לקניה במלחמתה בטרור המוסלמי ובמלחמה באל-שאבב בסומאליה.
המקורות שלנו מציינים, כי מעבר לטקסים השונים, עיקר הדיוניים של הנשיא אידריס דבי בישראל יסובו על השאלה איזה עזרה צבאית, לוגיסטית ומודיעינית ירושלים יכולה להגיש  לצבא צ'אד בכל אחת משלוש החזיתות בהן הוא נלחם נגד הטרור המוסלמי.
החלטה נוספת תהייה, האם ישראל יכולה להגיש עזרה צבאית בכל שלוש החזיתות, או רק בחלק מהן?

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות