במרכז דרישות ישראל בקהיר: החמאס יורשה להחזיק רק בנשק קל, חופש פעולה נגד מנהרות טרור והטילים

המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי ראש השב''כ יורם כהן, העומד בראש המשלחת הישראלית לשיחות קהיר עם מצרים והפלסטינים, הגיש ביום ד' 6.8, את תנאיה של ישראל להסדר ברצועת עזה. במרכז התנאים הישראליים עומדים שני תנאים. ההסדרים הצבאיים לגבי החמאס, יקבעו על פי הסכמי אוסלו 2, שם נקבע כי החטיבות הפלסטיניות בעזה וביהודה ושומרון תוכלנה לשאת רק נשק קל.
התנאי השני המרכזי הוא, שלצה''ל יימשך זכות וחופש הפעולה לפעול נגד מערך מנהרות הטרור, והמפעלים לייצור הטילים ברצועת עזה. ישראל דורשת כי סעיפים אלה יכללו בהסכמי ההסדרה אליהם יגיעו במו''מ בקהיר.
הסכמי אוסלו ב', עליהם ישראל מבקשת להסתמך בסיום המלחמה בעזה, נחתמו בוושינגטון לפני 19 שנים, ב-28 לספטמבר 1995, ובהם נקבע, כי כוחות הביטחון הפלסטינים יצוידו אך ורק ברובי קלצ'ניקוב שנפלו שלל בידי צה''ל  במלחמת 'שלום הגליל' ב-1982. אם אכן דרישה ישראלית זו תתקבל, החמאס לא יוכל להחזיק בטילים משום סוג שהוא, ולא בשום מערכת נשק מתקדמת אחרת. סעיף זה בא במקום הדרישה הישראלית הפומבית לפירוז רצועת עזה.  אם סעיף זה יתקבל פירוש הדבר פירוזה של עזה מכל סוג שהוא של נשק כבד, כולל מקלעים ומרגמות. 
להלן רשימת חמשת התנאים הנוספים שישראל הציגה בקהיר:
1. יוקם מנגנון ביקורת מיוחד, שאופיו והמשתתפים בו עדיין לא גובשו, שיפקח על המתרחש באזור החיץ ברוחב של 1 ק''מ עד 3 ק''מ שיוקם בתוך שטח הרצועה, לאורך כל כ-75 הק''מ של גדר הביטחון הישראלית עם רצועת עזה. מנגנון ביקורת זה יעקוב שלא תתקיימנה בשטח זה כל פעילות צבאית.
במילים אחרות, לוחמי החמאס הג'יהאד האיסלמי לא יוכלו להתקרב את גדר המערכת.
2. לא יוקמו בעזה לא נמל תעופה, ולא נמל מים עמוקים, כפי שהחמאס דורש.
3. כל פעולות השיקום של רצועת עזה, הבינלאומיות והישראליות, תתבצענה אך ורק באמצעותו של ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן.
4. כל המעברים המוליכים לרצועה יוחזקו ויופעלו על אנשי ביטחון של הרשות הפלסטינית.
5. יוקם מנגנון פיקוח בינלאומי על כל עבודות השיקום.
המקורות של תיקדבקה, מוסרים כי בעוד המשלחת הפלסטינית בראשותו של עזאם אחמד, מוכנה לקבל את התנאים הישראלים בדבר חימוש החמאס ויתר ארגוני הטרור הפועלים בעזה, הודיע החמאס  כבר ביום ד', כי הוא איננו מסכים לתנאים אלה ובכלל איננו מוכן לדון בהם. בין משלחת הרשות הפלסטינית ובים משלחת החמאס פרץ ביום ד' וויכוח חריף, כאשר כמה מחברי משלחת החמאס מאיימים לעזוב את קהיר ולחזור לעזה.
ההערכה בקרב חברי המשלחת הישראלית, המורכבת מראש השב''כ יורם כהן, יועצו המדיני האישי של ראש הממשלה נתניהו, עו''ד יצחק מולכו, והמתאם המדיני של מערכת הביטחון אלוף במיל. עמוס גלעד, היא כי המדובר במו''מ ארוך וקשה, אשר יכול לקחת לא רק כמה שבועות, אלא גם כמה חודשים.   
 

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות