פוטין ונתניהו דנו במיקום של הבסיסים האיראניים בסוריה. פוטין פועל אישית להבטיח כי לא יהיו כוחות איראניים בסוריה מעבר לקו 80 הק"מ

ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו והצוות שנלווה אליו לביקור, ביום חמישי 12.9, בסוצ'י שלחוף הים השחור- השר זאב אלקין, היועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת, ראשי אמ"ן האלוף תמיר היימן, וראש אגף מבצעים בצה"ל האלוף אהרון חליוה, היו שקועים כמעט חמש שעות בשיחות אינטנסיביות עם הצמרות המדיניות והצבאיות הרוסית.
הפגישה עם שר ההגנה הרוסי סרגי שויגו, נמשכה למעלה משעה וחצי. הפגישה עם נשיא רוסיה פוטין נמשכה כמעט שלוש שעות, כאשר בפתחה אומר פוטין למשלחת הישראלית, 'כי אני מבין שהייתה לכם פגישה מוצלחת עם שויגו עליה נשוחח אחר כך'. נתניהו ענה ואמר, כי הקשר בין מוסקבה וירושלים מנע חיכוכים מיותרים ומסוכנים בין הצבאות, 'ואני אומר בפה מלא שזה מרכיב יסודי ביציבות האזור'.
לאחר שהושמעו הדברים האלה הסתגרו פוטין ואורחיו הישראלים לדיון שנמשך כמעט שלוש שעות, דבר בלתי רגיל לא במוסקבה ולא בוושינגטון.

על מה פוטין ונתניהו שוחחו במשך כ-3 שעות?  
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים,  כי הצמרות הרוסיות והישראליות היו רכונות במשך רוב הזמן על גבי מפות צבאיות של סוריה.
מבלי שדעת הקהל במערב ובישראל תבחין בכך, החליט נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בשבועות האחרונים  להתרכז בנושא של פריסתם מחדש של הכוחות האיראניים בסוריה, כך שהם לא יהוו יותר איום צבאי ישיר על גבולותיה הצפוניים של ישראל.
פוטין החליט לפעול כך בגלל שלוש סיבות עיקריות:
1. פוטין החליט לאמץ את עמדתו של נתניהו, לפיה נושא פינוי הכוחות הצבאיים האיראנים מסוריה יכולה לשמש הגשר עליו ההבנות ושיתוף הפעולה המדיני והצבאי  בינו ובין נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ יתחזקו.
2. בעוד שכלפי חוץ נמשך העימות האמריקני-רוסי מסביב לשאלת הסנקציות האמריקניות על רוסיה, ומסביב  להסכמים לפירוק הנשק, בייחוד הטילים הגרעיניים לטווח בינוני,  מנסה פוטין לשמור את המצב בסוריה כאחת מנקודות שיתוף הפעולה בין וושינגטון ומוסקבה וזאת במטרה לחזק את מעמדו ומעמד הצבא הרוסי בסוריה, מעמד לו פוטין מייחס חשיבות עליונה באסטרטגיה המזרח תיכונית שלו.
3. פוטין מעריך, כי קשריו עם ישראל ועם נתניהו יכולים לקדם נושאים אלה בוושינגטון.

 המקורות הצבאיים שלנו מדווחים בלעדית, כי בשבועות האחרונים החלו המפקדים וכוחות הצבא הרוסיים בסוריה, לפי הוראה אישית של פוטין, כופים על הכוחות של גדודי אל קודס האיראניים ושל המליציות השיעיות השונות הנמצאות בסוריה תחת פיקוד איראני, לסגת מבסיסים ומוצבים הנמצאים בסוריה במרחק של פחות מ-80 ק"מ מגבול ישראל.

מדובר בהתחייבות אישית שנשיא רוסיה פוטין נתן לנשיא טראמפ  כאשר הם נפגשו לוועידת פסגה ביולי 2018 בהלסנקי בירת פילנד. במשך 14 החודשים שעברו מאז וועידת פסגה זו הרוסים דאגו לקיים התחייבות זו רק בחלקים שונים של סוריה, כאשר בחלקים אחרים, התחייבות רוסית זו לא קוימה.

לכך היו שתי סיבות עיקריות:
א. גורמים במשרד ההגנה הרוסי במוסקבה ובפיקוד הצבאי בסוריה אף פעם לא השלימו עם הבטחות אלה של פוטין והשתמטו, בהשתמשם בתירוצים שונים, מלמלא אותן.  פוטין עצמו, בעיקר משום שנמנע להיות מעורב בעימותים פנימיים בצמרת הצבא הרוסי נמנע עד עכשיו מלהטיל את כובד משקלו  ולדרוש את ביצוע ההבטחה.
ב. התנגדותם החריפה של שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, וחלקים מצמרת משרד החוץ הרוסי למהלך הזה.
אולם עתה החליט פוטין לכפות את ההחלטה הזו גם על הממסדים של משרד ההגנה ומשרד החוץ הרוסי, כאשר הוא עוקב בעצמו אישית אחרי ביצוע ההוראות שלו בשטח.

המקורות  המודיעניים שלנו מדווחים, כי לא רק שכל הבקשות האיראניות שהגיעו בשבועות האחרונים לגורמים הצבאיים הרוסיים בסוריה, לקבל רשות להציב כוחות בבסיסים מערב לקו 80 הק"מ נדחו, אלא גם דיוניים רוסיים-איראניים בהם דנו באפשרות של הצבת כוחות איראנים בבסיסי אוויר וצי חדשים  שמוקמים עתה בסוריה בוטלו.

זו גם הסיבה מדוע ביום ג' 3.9 הודיע לפתע שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו במוסקבה, כי הצבא הרוסי ישדרג מעתה את בסיסי חיל האוויר וחיל הים הרוסי בסוריה, בלטקיה ובטרטוס, וכי 'המשימות של הגנה ושמירת היכולת הקרבית של הכוחות הרוסיים בסוריה ושל מערכות הנשק העומדות לרשותם נמצאות מעתה בראש סדר העדיפויות הרוסי'.  “The tasks of protecting, preserving and maintaining the combat readiness of weapons and special equipment of the Russian military contingent ( in Syria) are now in the forefront”
במלים אחרות, הצבא הרוסי יהיה מעתה הכוח הצבאי העיקרי בסוריה ולא איראן, כפי שטהרן קיוותה ופעלה במשך שנים רבות.
עצם הנכונות של נשיא רוסיה פוטין  לשבת רכון במשך שעות על מפות של סוריה, עם ראש ממשלת ושר הביטחון הישראלי נתניהו וצוות של קצינים בכירים ישראליים, כאשר הם דנים, מתווכחים ולבסוף מגיעים לידי הבנות, באיזה בסיסים ועמדות האיראנים יורשו להחזיק בסוריה ובאיזה לא, ואיזה מערכות נשק האיראנים יוכלו להחזיק בבסיסים שבהם הם יישארו,  מצביעה על הקשר המיוחד שנוצר בין פוטין לנתניהו, ועל מעמדה המיוחד של ישראל בימים אלה במוסקבה.   



Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות