במשלוח התיבה עם חלקי הגופות של חיילי צה"ל, מאותת חיזבאללה כי עתה הוא עסוק בנושאים חשובים יותר בלבנון, כמו ביסוס שלטונו בביירות.

החזרת התיבה עם חלקי הגופות של חיילי צה"ל, לא נועדה לשמש מחווה לישראל, אלא מחווה לשר החוץ הגרמני פרנק-וולטר שטינמיר Frank-Walter Steinmeier, שביקר ביום א' 1.6 בביירות. משם ייסע שר החוץ הגרמני לירושלים. חיזבאללה זקוק להכרה הגרמנית בהסדר הפוליטי החדש בלבנון, ובעיקר בתפקיד שחיזבאללה עומד למלא בשלטון חדש זה. עבור חיזבאללה, זה חלק מהשגת ההכרה הבינלאומית בו ובמעמדו, דבר שעד כה נמנע ממנו. צריך להבין כי ההכרה הגרמנית היא לא רק לגבי המתרחש בביירות, אלא גם לגבי המתרחש בדרום לבנון, ובמזרח הים התיכון. בדרום לבנון גרמניה שותפה לכוחות יוניפי"ל, וכוחות הצי שלה מפטרלים לאורך חופי לבנון במטרה למנוע הברחת נשק. הביקור של שטינמיר בבירות, ומחוות חלקי הגופות שחיזבאללה ביצע, פותחת עתה דף חדש ביחסי גרמניה-חיבאללה, ובשלב מאוחר יותר תביא גם להתפתחויות גם במערכת היחסים בין גרמניה לחמס.
מבחינתה של ישראל, מלבד העובדה שבפעם הראשונה חיזבאללה, או גורם ערבי כל שהוא מחזיר חלקי גופות של ישראליים, מבלי לבקש עבורם תמורה, או מבלי להודיע על כך מראש, יש כאן איתות של חיזבאללה, כי גם לגבי אהוד גולדווסר, ואלדד רגב, חיזבאללה ינקוט צעד חד-צדדים מפתיעים, באם ישראל תמשיך לשחרר ולהעביר אסירים ללבנון, כולל סמיר קונטר. לא המדיניות הישראלית השתלמה כפי שמציגה זאת ירושלים, אלא לחיזבאללה יש עתה דברים דחופים וחשובים יותר לעסוק בהם בלבנון. אחד מהם הוא לבסס את שלטונו בביירות, דבר שיפגע קשה במעמדן של ארצות הברית וישראל במזרח התיכון.

Print Friendly, PDF & Email