במתקפת מלקחיים של שריון הדפה דיוויזיה 4 של אסד את המורדים ממזרח דמשק ונמל התעופה, והסירה את האיום על הבירה

המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי דיוויזיה מס' 4-המשמר הרפובליקני הסורי פתחה ביום ב' 8.4, בשורה של התקפות פתע על כוחות המורדים המזרח העיר, והצליחה להדוף חלק מהם אל מחוץ לשכונות הריף הסובבות את דמשק. לפחות בשכונה מרכזית אחת רואטה Ghouta, שם התרכזו כוחות המורדים שעמדו לתקוף את נמל התעופה הבינלאומי של דמשק, הצליחו חטיבות של הדיוויזיה המשוריינת לכתר את כוחות המורדים, כאשר הסיכויים שלהם להחזיק מעמד מול כוח האש של הצבא הסורי הם מועטים. בשכונות מזרחיות אחרות של העיר, משם קיוו המורדים להסתער לעבר מרכז העיר, כמו דראייה Daria, ואזור סאיידה זיאנב Sayyida Zainab shrine, המורדים נהדפו כליל שהם נסוגים בבהלה מפני הכוחות הסוריים המסתערים עליהם.
המקורות הצבאיים שלנו מדווחים, כי בכך הצליחו נשיא סוריה בשאר אסד, ואחיו מאהר אסד, המפקד על דוויזיה זו, להסיר את הסכנה של פריצת כוחות המורדים אל עבר מרכז הבירה הסורית.
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי תנועתם המהירה של הכוחות הסוריים, והעובדה שהם הצליחו לכבוש או לכתר את השכונות המזרחיות שהיו מוחזקות על ידי המורדים בתנועת מלקחיים של כוחות שריון גדולים, וארטילריה כבדה שיצרה מסך אש מתגלגל לפני הכוחות המתקדמים, מצביעה על כך כי גורמים מחוץ לצבא הסורי, כנראה איראניים, או רוסיים, עזרו לסורים לתכנן התקפה בעלת היקף ותוכנית מבצעית-טקטית כזו, כמוה לא נראתה במשך השנתיים האחרונות בהן מתחוללת המלחמה בסוריה.
המורדים ניסו להגיב בפיצוץ  מכונית תופת שהייתה עמוסה במטען חומר הנפץ הגדול ביותר שפוצץ אי פעם במלחמה בדמשק. המטען התפוצץ ברובע Sabaa Bahrat במרכז העיר, וגרם לפחות ל-15 הרוגים, עשרות פצועים, והרס רב. אולם פיגוע זה לא השפיע על התקדמות דיוויזיה מס' 4.
רק ביום ד' 3.4 בשבוע שעבר מצב המלחמה בדמשק היה כזה, שצבא סוריה נאלץ לאיים בפעם הראשונה על צבא המורדים ועל מנהיגיהם ב'מוות וודאי' certain death, באם הם ימשיכו בהתקדמותם לתוך דמשק. מפקד צבאי סורי, שלא הזדה, אמר כי כל התקדמות של המורדים לתוך דמשק, פירושה מוות וודאי עבורם, ועבור מנהיגיהם, any advance by the rebels on Damascus means certain death for them and their leaders.
תוצאה צבאית כזו אפשר להשיג רק על ידי שימוש בנשק כימי. האזהרה פורסמה לאחר שהדיוויזיות הסוריות המגנות על דמשק, דיוויזיה מס' 4, ודיוויזיה מס' 3, התקשו לעצור את התקדמות המורדים הסוריים. הודעה סורית זו יצרה מתיחות צבאית רבה בוושינגטון, בירושלים ועמן בירת ירדן, שם היו בטוחים כי תוך זמן קצר יחיל שימוש בנשק כימי במלחמה בסוריה.
עתה כאשר אסד וצבאו הצליחו להדוף את המורדים מדמשק, יעבור עוד זמן רב עד שהמורדים יצליחו להתארגן מחדש, ולאיים צבאית על שלטונו של אסד בבירה הסורית.
את ההפצצה הכבדה והנרחבת על לפחות 7 ערים בהן מחזיקים המורדים, ביניהן כאלה הנמצאות מול גבולות סוריה עם ישראל וירדן ביום א' 7.4 אחה''צ, אפשר לראות כפעולת הכנה לקראת המתקפה בדמשק.בהתקפה היו לפחות 20 הרוגים, עשרות פצועים, ונזק כבד לבניינים רבים. מורדים רבים באזור קיבלו במכשירי הטלפונים הסלולאריים שלהם הודעות האומרות: 'הצבא הסורי בא לקחת אותכם'.
ההתקפה האווירית באה גם למנוע את נפילת מעברי הגבול בין סוריה לירדן לידי המורדים. במצב בו הצבא הסורי הממשיך להחזיק את מעברי הגבול, והוא דוחק את כוחות המורדים מדמשק דרום ומזרחה, כוחות המורדים בדרום סוריה מוצאים את עצמם עתה מוכתרים מצפון, דרום, ומזרח.


 

Print Friendly, PDF & Email