בן דודו של נסראללה, האשים ספי א-דין מונה למפקד דרום לבנון והחזית עם ישראל

מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה עשה ביום חמישי 11.11, צעד הכנה נוסף לקראת מלחמה עם ישראל, כאשר מינה בחשאי את בן דודו האשים ספי א-דין Hashim Safi Al-Din, למפקד דרום לבנון והחזית עם ישראל, במקומו של השייח' נביל קאוק אשר פיקד על חזית זו במלחמת 2006. המקורות שלנו מוסרים כי כדי לקבל עליו את המינוי חזר האשים ספי א-דין השבוע ללבנון מטהרן, שם מילא את התפקיד של ראש משרד הקשר של חיזבאללה בטהרן ומיד החל למלא את התפקיד החדש.
המקורות המודיעיניים שלנו מוסרים כי המינוי הזה הוא הסימן הברור ביותר עד כה להאצת ההכנות שטהרן ונסראללה עושים לקראת פריצת מלחמה עם ישראל.
להערכה זו יש 3 סיבות עיקריות:
1. גם טהרן, דמשק, וחיזבאללה מעריכות כי הולך ואוזל במהירות שעון החול לקראת פרסום מועד כתבי האישום של בית הדין המיוחד לרצח ראפיק חארירי נגד בכירי חיזבאללה, מהלך שיביא בעקבותיו השתלטות חיזבאללה על מרכזי השלטון ועל חלקים אסטרטגיים בלבנון. מהלך כוח זה, יכול להביא גם לפריצת מלחמה חדשה בין ישראל לחיזבאללה.
בנאום רצוף איומים שנשא ביום ה' בלילה חסן נסראללה, בו איים לקצוץ את הידיים שיעזו להאשים, או לעצור, את המנהיגים הג'יהאדיסטים של חיזבאללה, כרך נסראללה בפעם הראשונה את פרסום כתבי האישום עם מלחמה עם ישראל.
נסראללה אמר: 'אנו מחכים ליום בהם כתבי האישום יתפרסמו, ואנו מחכים למתקפה (מלחמה) של ישראל על לבנון, ואנו נצא שוב פעם המנצחים אינשאללה'. ציטוט המקור:
We await the day the indictment will be released. We are ready for any Israeli war on Lebanon and will again be victorious, Inshallah.
נסראללה המשיך ואמר 'כל מי שחושב כי הוא יפחיד אותנו כאשר הוא מאיים עלינו בעוד מלחמה עם ישראל, הוא טועה'. 'להפך. כל מי שמדבר על עוד מלחמה מביא לנו בשורה טובה ואיננו מאיים עלינו כלל'.
Whoever thinks that threatening us with another Israeli war will scare us is mistaken. On the contrary, whoever speaks of another war is bearing good news and not threatening us
2. המינוי של ספי א-דין Hashim Safi Al-Din, למפקד דרום לבנון והחזית עם ישראל, הנחשב כאיש חיזבאללה הנאמן ביותר על איראן, מאז חיסולו של עימד מורנייה בפברואר 2008, לפני למעלה משנתיים, בא להבטיח לטהרן שליטה מוחלטת בחזית המגע הישירה שלה עם ישראל, גבול לבנון-ישראל. במלחמת 2006, ניהל חסן נסראללה את המלחמה בצורה שהאסטרטגים והמומחים האיראנים חלקו עליה. האיראנים התנגדו אז להוראה שנסראללה נתן להפגיז ישובים אזרחיים ישראליים בקצב של 500 טילים ביום. האיראני סברו כי את ירי הטילים אז היה צריך לכוון נגד כוחות צה''ל שפעלו בלבנון.
בניסיון לשכך את המתיחות שנוצרה בינו ובין טהרן מינה נסראללה, באמצע המלחמה, את עימד מורנייה למפקד המלחמה. השבוע טהרן פעלה כדי למנוע את הישנות חילוקי הדעות לפני 4 שנים, וכדי להבטיח לעצמה שליטה מלאה על המתרחש בגבול לבנון-ישראל כבר מתחילת המלחמה הבאה.
3. מהצד השני, המינוי החדש של ספי א-דין, הוא גם הכרה של טהרן במעמדו המרכזי והמתחזק של חסן נסראללה, ובמטרה האסטרטגית העיקרית עתה של הציר טהרן-דמשק-חיזבאללה,להביא לכך כי האיש החזק שישלוט בקרוב בביירות יהיה מנהיג חיזבאללה. כשם שספי א-דין נאמן על טהרן, הוא גם נאמן על נסראללה.
בסוף 2007, דיווחו המקורות של תיקדבקה בלעדית, כי בגלל הדמיון הכמעט מוחלט בין נסראללה ובין בו-דודו, השתמש בו מנהיג חיזבאללה ככפיל שהופיע במקומו, אפילו במפגשים פנימיים של אנשי חיזבאללה, בניסיון להטעות את העוקבים אחר תנועותיו, ואת אלה המבקשים להתנקש בו.
עתה עם המינוי החדש ניהול המלחמה הבאה של חיזבאללה עם ישראל יהיה בידי 3 אנשים: מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה, רמטכ''ל חיזבאללה, איש משמרות המהפכה הגנרל האיראני חוסיין מהדהבי Gen Hossein Mahadavi, והאשים ספי א-דין.
 

Print Friendly, PDF & Email