בניגוד לראש הממשלה, מותח שר הביטחון אהוד ברק, ביקורת חריפה על הנשיא ג'ורג בוש , ועל דרך טיפולו בתוכנית הגרעין האיראנית.

המקורות של תיקדבקה: סוף כל סוף, נפל האסימון בירושלים. ביקורת חריפה ביותר, ללא תקדים מצד אישיות מדינית וביטחונית בכירה ביותר בישראל על הנשיא ג'ורג בוש ועל דרך טיפולו בנושא הגרעיני האמריקני, הושמעה ביום ד' 12.12, בכנס היסוד של 'המכון הישראלי לאסטרטגיה לאומית' שנערך באוניברסיטת תל-אביב. הביקורת נאמרה בפני אנשי ביטחון, צבא לשעבר, ואנשי מודיעין אמריקנים רבים המשתתפים בכינוס.
שר הביטחון אמר, כי ממשל בוש לא עשה את מה שהיה נדרש ממנו כדי ליצור קואליציה בינלאומית והסכמה רחבה, שתוכל ללחוץ על איראן בקשר לתוכנית הגרעין שלה. כן אמר השר, כי עתה מאוחר כבר לצפות כי הנשיא והממשל הנוכחי שלו יטפלו בנושא, ויצליחו לעצור את התוכנית הגרעינית האיראנית. עתה, צריך לחכות כבר לנשיא ארצות הברית הבא. ערוץ 2 שידר, כי המקור המדיני הבכיר אמר, כי הנשיא בוש איננו רלבנטי יותר.
בכינוס הופיע גם הרמטכ"ל רב אלוף גבי אשכנזי, שאמר כי הפעילות הבינלאומית בנושא איראן תכשל, ישראל תצטרך לפעול בעצמה בנושא זה. זו פעם ראשונה שהאישיות הצבאית הבכירה ביותר בישראל, מתבטאת על אפשרות של אופציה צבאית ישראלית נגד איראן. אחד מאנשי המודיעין האמריקנים הבולטים ביותר שהשתתף בכינוס, ג'ון מקלוגלין, John E. McLaughlin, מי שהיה סגן ראש סוכנות הביון המרכזית ה-CIA בתקופתו של ג'ורג טנט, מתח ביקורת חריפה על דו"ח המודיעין האמריקני ה-NIE שקבע כי איראן הפסיקה את תוכנית הצבאית הגרעינית הסודית עוד ב- 2003. ואמר, כי הדו"ח הוא לא מקצועי ומלא שגיאות.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי דבריו של ברק על הנשיא בוש, נוגדים ואינם מייצגים את דעותיו של ראש הממשלה. אהוד אולמרט, בניגוד לדבריו של ברק, האומר כי הוא כבר ממתין לנשיא ארצות הברית שייכנס לבית הלבן בינואר 2009, משתית את כל צעדיו המדיניים הקרובים, בנושא הפלסטיני והסורי, על הנשיא בוש ושרת החוץ קונדוליסה רייס, למרות שמדיניותם סותרת את האינטרסים המדיניים והביטחוניים של ישראל.

Print Friendly, PDF & Email