בניסויים בצפון קוריאה נוסתה פצצה מלוכלכת איראנית. טהרן העבירה לפיונגיאנג אורניום מעושר ו-55 מיליון דולר לביצוע הניסויים

מקורות ביון גרמניים ויפניים התייחסו ביום ב' 6.3, בזהירות רבה לפרסומים יום קודם לכן (ב' 5.3) בעיתונים גרמניים בולטים, ביניהם 'דר שפיגל' Der Spiege, הידוע בקשריו הטובים עם מוסד המודיעין הגרמני ה-BND, ובעיתון 'וולט אם זונטאג'  Welt am Sonntag, לפיו גופי המודיעין המערביים, כולל אלה של ישראל, יודעים כבר 11 חודש לפחות, כי  אחד משני הניסויים הגרעיניים החשאיים, או שניהם ביחד, שצפון קוריאה ערכה באפריל ובמאי 2010, היו למעשה ניסויים של ראש חץ איראני, או ניסויים 'בפצצה מלוכלכת' רדיואקטיבית איראנית.
המקורות המודיעין הגרמניים והיפניים אמרו לתיקדבקה, כי חמש עובדות ידועות כיום בוודאות  לגבי התרחשויות אלה:
1. עתה ברור למעלה מכל ספק כי אכן צפון קוריאה ערכה  שני ניסויים תת-קרקעיים חשאיים גרעיניים באפריל ובמאי 2010, בהן פוצצה כמות קטנה של חומרי נפץ גרעיניים בעוצמה השווה לפיצוץ של בין 50 ל-200 טונות ט.נ.ט TNT
2.
לפי ניתוח של החומרים הרדיואקטיביים שנאספו לאחר הפיצוצים האלה על ידי תחנות ניטור דרום קוריאניות, יפניות, ורוסיות, וכאלה המופעלות על ידי הוועדה (למעקב) לאיסור ניסויים גרעיניים,  Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organization-CTBTO,  השתמשו בפיצוצים אלה בשני יסודות רעילים מאוד דיוטאריום deuterium, או מימן כבד, וטריטיום tritium שהוא איזוטופ רדיואקטיבי במימן.  הטריטיום הוא חומר רעיל ביותר הנשאר לאחר הביקוע הגרעיני לתקופה ארוכה מאוד, וגורם לזיהום קשה של הסביבה.
3.
השימוש בריטיום tritium' בפיצוצים אלה הביאו את שירותי הביון ברחבי העולם העוקבים אחר הפעילות הגרעינית הצפון-קוריאנית והקשר שלה עם התוכנית הגרעינית הצבאית האיראנית, לבדוק את האפשרות כי צפון קוריאה ביצעה עבור איראן פיצוץ של מנגנון הפנים של ראש חץ גרעיני. במילים אחרות, לאיראן יש כבר את כל החלקים הפנימיים של ראש חץ גרעיני. זה עדיין לא אומר, מדגישים מקורות המודיעיניים היפנים והגרמנים, כי יש לאיראנים את המעטפת החיצונית של ראש החץ, כלומר שהם הצליחו להפוך את המערכת הזו לראש חוץ מבצעי, כלומר להגיע לדרגה של  weaponization. 
 4. אפשרות נוספת הנבדקת מאז ביצוע הניסויים הצפון קוריאניים בשנה שעברה היא , כי פיונגיאנג ביצעה עבור טהרן ניסוי 'בפצצה מלוכלכת' dirty bomb. המדובר בפצצה בה מופעלים חומרי נפץ קונוונציונאליים עם חומרי נפץ גרעיניים. שימוש בריטיום tritium בפצצה כזו, הופך את רדיוס אפקט הפיצוץ שלה לרחב ולרעיל יותר.
מסקנה זו מתבסס בעיקר על ממצאיו של המדען השבדי לארס-אריק דה גיר Lars-Erik De Geer, שהוא מדען למדעי האטמוספרה בסוכנות המחקרים הביטחוניים הלאומית של שבדיה, atmospheric scientist at the Swedish Defence Research Agency in Stockholm.
לארס-אריק דה גיר התרכז בשנה האחרונה בחקר הממצאים של תחנות הניטור השונות שעוקבות אחר ההתפתחויות הגרעיניות בצפון קוריאה, וב-3 בפברואר השנה, כלומר רק לפני חודש, פרסם כמה ממצאיו בשבועון המדעי היוקרתי 'נייצ'ר' Nature. כמה מדענים אמריקנים מיהרו להטיל ספק בממצאים אלה. 
5. המקורות המודיעיניים היפניים והגרמניים מציינים, כי הקשר הישיר הקיים בין שני פיצוצים צפון קוריאניים אלה לאיראן, מורכב משלושה אלמנטים נסיבתיים:
א.
זמן קצר לאחר ביצוע הפיצוץ הגרעיני הראשון באפריל 2010, הגיעה לפיונגיאנג משלחת גדולה של מדעני וטכנאי גרעין איראן. ההנחה היא שהמשלחת הזו הגיעה לקראת הניסוי הגרעיני השני הצפון קוריאני שנערך בחודש מאי, והיא השתתפה בהכנתו וכנראה אף בביצועו.
ב.
בסוף אפריל העבירה איראן לצפון קוריאה כמויות של אורניום מועשר בדרגה של למעלה מ-20 אחוז  לצרכי הניסויים.
ג.
מיד לאחר הפיצוץ הגרעיני במאי, העביר הבנק הממלכתי האיראני ה-CIB לחשבון של הוועדה לאנרגיה גרעינית הצפון קוריאנית סך של 55 מיליון דולר. כנראה המדובר בתשלום עבור הוצאות הניסוי. גודל הסכום מצביע על האפשרות כי שני הניסויים הגרעינים בוצעו עבור איראן. הניסוי הראשון באפריל היה מעין ניסוי הכנה, לקראת הניסוי הגדול יותר במאי. 
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים כי אין ספק שזה לא מקרה שכל המידע הזה, שהיה ידוע כבר לצמרת המדינית והצבאית הישראלית במשך השנה האחרונה, מתפרסם כמה שעות לפני פגישתם ביום ב' 5.3, של נשיא ארצות הברית באראק אובמה, וראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו. 
פרסום זה מבליט עוד יותר את המוטיב העיקרי של נאומיהם ביום א' של הנשיאים אובמה ופרס, בפני וועידת איפא''ק, שם שניהם אמרו, כי יש לנקוט צעדים מדיניים וכלכליים נגד איראן כדי לעצור את התוכנית הגרעינית שלה, וכי עדיין לא הגיעה השעה  לפעולה צבאית אמריקנית, או ישראלית נגד איראן. ברור כי נשיא המדינה שמעון פרס יצא בגלוי, ועוד במדינת חוץ בה מבקר גם ראש הממשלה, נגד עמדותיה של ממשלת ישראל.
הפרסומים אודות ניסויים בראשי חץ, או/ו ב'פצצות מלוכלכות' רדיו אקטיביות הנמצאים בידי איראן, מאותתים לנשיא אובמה, דבר שהוא יודע ממלא עוד לפני שנתניהו הגיע לבית הלבן, כי הוא איחר את המועד לשכנע את ישראל שלא לפעול צבאית נגד איראן. 
לכן כבר ביום ב' התפרסו בוושינגטון ובירושלים הערכות, כי שני המנהיגים ייפתחו את הפגישה ביניהם בהצהרות פומביות, בה כל צד יבהיר את עמדותיו, ואילו בסוף הפגישה לא תימסר שום הודעה. במילים אחרות, שני הצדדים מסכימים ביניהם שלא להסכים. ארצות הברית החליטה שלא לפעול נגד איראן, ישראל החליטה כי היא לא יכולה יותר לסכן את ביטחונה.  

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות